Vrtulníky americké 10. bojové letecké brigády během plavby do Evropy | foto: U.S. Army

K odstrašení Ruska dorazila do Evropy americká vrtulníková brigáda

  • 54
Americká 10. bojová letecká brigáda se na čas stěhuje do Evropy jako součást opatření k odstrašení Ruska. O víkendu dorazila po moři do německého přístavu Bremerhaven první část vybavení jednotky, která bude rozmístěna v několika zemích Evropy a bude mít k dispozici přes osmdesát vrtulníků.

Letecká jednotka o síle dvou tisíc vojáků bude v Evropě nasazena v rámci operace „Atlantic Resolve“, kterou Spojené státy spustily v reakci na ruskou anexi Krymu před dvěma lety a obavy některých spojenců na východní hranici NATO.

Americké síly v Evropě

Od roku 2017 jsou v Evropě tři americké takzvané brigádní bojové týmy (ABCT - Army Brigade Combat Teams). K dosavadní výsadkové brigádě a jednotce vyzbrojené obrněnci Stryker přibyla obrněná brigáda s těžkou technikou. Nově pak pro jejich podporu také vrtulníková jednotka.

V roce 2013 stáhla americká armáda z Evropy prakticky všechny tanky a obrněnce. Měla tak skončit sedmdesát let trvající poválečná éra masivní americké přítomnosti v Evropě.

V době svého vrcholu během takzvané studené války bylo především v Německu rozmístěno až 20 amerických obrněných divizí, tedy 6 000 tanků. Ještě v roce 1980 bylo v Evropě 200 tisíc amerických vojáků. Od roku 2014 to bylo po posílení kvůli chování Ruska zhruba 33 tisíc.

V Polsku, Lotyšsku, Rumunsku a především Německu bude nasazena následujících devět měsíců a zapojí se do celé série vojenských cvičení. Další vybavení včetně vozidel a především vrtulníků, kterými je brigáda vyzbrojena, dorazí po moři do dalších evropských přístavů v následujících dvou týdnech.

Disponovat pak bude celkově 86 vrtulníky - od bojových UH-60 Black Hawk (38 strojů) a AH-64 Apache (24), přes záchranné HH-64 (12) až po transportní CH-47 Chinook (12).

„Pohybujeme se rychleji než ti na zemi a zasáhneme v některých případech dále než některé pozemní systémy,“ uvedl velitel 10. bojové letecké brigády Clair Gill. Jeho jednotka do Evropy přichází jen pár týdnů po americké obrněné jednotce, která má podobné úkoly.

Většina letecké brigády bude sloužit na americké základně v německém Illesheimu. Zapojí se však do několika nadnárodních cvičení.

Americká armáda jich podle velitele pozemních sil Bena Hodgese plánuje v Evropě asi devadesát. Řada z nich bude zaměřena především na schopnost rychlé reakce v případě ohrožení.

Severoatlantická aliance se kvůli politice Ruska po anexi Krymu rozhodla posílit svou přítomnost na východní hranici. V Litvě, Lotyšsku, Estonsku a Polsku se postupně rozmisťují čtyři vícenárodní prapory NATO. Každý bude působit na rotační bázi a bude mít až tisíc vojáků. Spojené státy povedou prapor v Polsku, Německo v Litvě, Británie v Estonsku a Kanada v Lotyšsku.

Před měsícem dorazila část amerických posil do Polska:

11. ledna 2017

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue