První z darovaných amerických vrtulníků UH-60 Black Hawk v barvách afghánských vzdušných sil | foto: CENTCOM

Máme černé jestřáby, radují se Afghánci. USA dodají impozantní flotilu

  • 63
Afghánské letectvo dostalo darem první dva nové vrtulníky UH-60 Black Hawk. Je to zatím jen symbolická "ochutnávka" pomyslného vzkříšení afghánských vzdušných sil a budoucí síly, kterou mají vládnout. Washington totiž plánuje, že Kábulu během až šesti sedmi let dodá celkem 159 těchto strojů.

Tak trochu symbolické bylo i předání prvních dvou strojů na letišti v jihoafghánském Kandaháru 7. října, tedy na den přesně šestnáct let od zahájení amerických úderů na pozice Talibanu a Al-Kájdy v reakci na teroristické útoky v New Yorku a Washingtonu.

„Pokud se Taliban domnívá, že porazí afghánské bezpečnostní síly, měl by takové myšlenky rychle pustit z hlavy,“ prohlásil na ceremoniálu afghánský prezident Ašraf Ghaní. Nové stroje podle něj představují významnou posilu afghánských sil.

Balíček prvních šesti vrtulníků UH-60A Black Hawk dorazil v útrobách transportních letounů do Afghánistánu už v září. Američtí instruktoři hned začali s výcvikem afghánských pilotů. První dva stroje teď Američané slavnostně předali afghánskému letectvu jako předvoj radikálních změn.

Během dalších šesti až sedmi let chce totiž Washington prakticky vzkřísit afghánské vzdušné síly a vybavit je vcelku nevídanou silou. „Černých jestřábů“ totiž dodají celkově 159. Až 60 těchto strojů navíc bude v takzvané úderné verzi, vyzbrojených raketomety a kulomety. Jen pro zajímavost, Slovensko se před časem rozhodlo nakoupit tyto v boji osvědčené stroje také. Pořizuje jich celkem 9 za 261 milionů dolarů.

„Zcela proměníme afghánské letectvo,“ konstatoval náčelník štábu amerických sil Joseph Dunford. Ten zatím neuvedl žádné podrobnosti, jakou konkrétní konfiguraci by vyzbrojené vrtulníky pro afghánské letectvo měly mít.

Americké stroje nahradí stárnoucí a dosluhující stroje Mi-17 a MI-35 sovětské a ruské výroby. Jejich vysoký počet pak podle amerických plánů umožní afghánskému letectvu, aby efektivně operovalo prakticky po celé zemi.

Podle vrchního velitele spojeneckých sil v Afghánistánu Johna Nicholsona jsou vrtulníky nezbytné pro zásobování jednotek, přesun zraněných i palebnou podporu.

„Přestože přechod nebude rychlý a bude to náročný úkol, umožní jim to projekci síly po celém Afghánistánu,“ dodal Trent Alexander, americký vojenský poradce afghánské letectvo.

Na přelomu října a listopadu by do výcviku pro nové vrtulníky mělo nastoupit až šedesát afghánských letců. Doma i ve Spojených státech. Otázkou tak trochu zatím zůstává, kde je chce afghánské letectvo „vzít“. Zpráva generálního inspektora pro rekonstrukci Afghánistánu (SIGAR) totiž uvádí, že k červenci sloužilo v afghánském letectvu jen 82 pilotů vrtulníků. Většina z pilotů nových strojů tak bude muset být povolána z posádek ještě stále sloužících a zcela vytížených vrtulníků ruské výroby.

Na výcviku afghánských letců i pozemního personálu se dosud významně podíleli také čeští instruktoři. Česká republika také několik nepotřebných vrtulníků Mi ze svých skladů Afgháncům v minulosti darovala.

Afghánci v současnosti provozují 26 transportních Mi-17 a čtyři bitevní vrtulníky Mi-35, dva za nich ale potřebují opravy. Dalších 40 strojů nelétá a nezřídka jsou „kanibalizovány“ na náhradní díly pro ty provozuschopné.

Podívejte se na vrtulníky UH-60A Black Hawk. Jsou i na Slovensku:

, natoaktual.cz

Video