Čtyři dny před klíčovými volbami zuří v USA „občanská válka“ o Trumpa

  12:03aktualizováno  12:03
Čtyři dny před klíčovými kongresovými volbami drama ve Spojených státech vrcholí. Napětí mezi republikány a demokraty je vyšponované na nejvyšší míru. Obyčejné Američany dělí na dva jasně vymezené tábory příkopy, jež jsou hlubší než kdykoliv předtím. Všechno se točí kolem prezidenta Donalda Trumpa, který jako by kampaň ovládl.

Americký prezident Donald Trump na předvolebním mítinku ve městě Columbia ve státě Missouri (1.11.2018) | foto: AP

Shannon Morrissová je úspěšná podnikatelka z města Jackson Mississippi. Poslední dva roky se diskusím o politice zásadně vyhýbá. „Absolutně se nemohu svěřit ani svým nejlepším přátelům, koho budu volit. Lidé, kteří mají jiné názory, by mě pranýřovali od Facebooku po Twitter,“ říká Shannon. 

Fotogalerie

Spolupracovnici MF DNES se ale svěřila, protože české noviny z jejích známých nikdo nečte. „Nejsem levičák a nikdy nebudu. Volím republikány, ne každý je tak populistický jako Trump,“ říká Shannon. 

Jistě, komunikačním nástrojem se stávají především sociální sítě. „Pokud budete volit republikány, rovnou si mě vymažte ze svých přátel,“ varuje demokratický aktivista David Shultz ze státu Severní Karolína. David je navíc přesvědčený o tom, že za vítězstvím Trumpa v prezidentských volbách stojí opravdu Putin a Rusko.

Ve státě Vermont, který má jen 650 tisíc obyvatel, se ale na věc dívají jinak. „U nás je to úplně jinak. Demokraté nejsou tak levicoví jako v ostatních státech a republikáni zase ne tak pravicoví. Nevadí mi ani jedna, ani druhá strana. Volím podle toho, o co kandidát usiluje, a v mém případě je to životní prostředí,“ vysvětluje John Feddor Commingham. Ojedinělý, smířlivý postoj.

Máš na rukou krev, vítaly transparenty prezidenta

Nebývalé rozdělení společnosti bylo dobře patrné v Pittsburghu, kam Trump zavítal, aby vyjádřil soustrast rodinám jedenácti židovských obětí masakru v tamní synagoze. Takové přijetí ovšem nejspíš nečekal. 

Volby do Kongresu

Američané volí do Sněmovny reprezentantů a Senátu. Tyto dvě komory Kongresu nyní ovládají republikáni prezidenta Trumpa. 

Opoziční Demokratická strana doufá, že získá většinu ve Sněmovně reprezentantů, jejíchž všech 435 křesel se bude nově obsazovat na další dva roky. 

Ze 100 členů Senátu úřadujících šest let se volí jen 35. Průzkumy veřejného mínění favorizují demokraty. 

Zdroj: BBC

„Trumpe, máš na rukou krev,“ vítaly ho transparenty početných demonstrantů, kteří hlavě státu vyčítali, že svou vyhrocenou rétorikou na adresu migrantů, žen či menšin vyvolává nenávist ve společnosti.

Místní starosta, demokrat Bill Peduto, odmítl Trumpa přivítat i doprovázet s tím, že teď není vhodná chvíle a že by měl návštěvu odložit. Trump nedbal. Kromě první dámy Melanie přiletěla i jeho dcera Ivanka a zeť Jared Kushner, oba židovského vyznání.

„Neříkám, že za tuto tragédii může prezident, ale jeho rétorika je nacionalistická a nenávistná, takového šílence, jaký střílel v Pittsburghu, může jenom vyprovokovat,“ komentuje situaci Židovka Brandi Nolishová ze státu Ohio.

Trumpovi fanoušci ovšem nechtějí nic takového slyšet. „Je to nejlepší prezident, jakého Amerika měla,“ kontroval Bill Cohen z Estero na Floridě.

Američané sice 6. listopadu volí své zástupce do Senátu a do Sněmovny reprezentantů, ale hlavním tématem kampaně jsou evidentně dva roky Trumpa v Bílém domě.

Trump stále šokuje, nuda s ním není

Pokud se jeho voliči domnívali, že se změní a začne být více diplomatický, opak se stal pravdou. Nejeden příznivec prezidenta, který za ním i dále stojí, mi řekl, že by mu nejraději rozšlapal telefon, aby přestal tvítovat. Trump také neustále šokuje, nuda s ním rozhodně není.

Tento týden například oznámil, že chce zablokovat 150 let starý zákon, podle kterého dostane každé dítě, jež se narodí cizincům v USA, americké občanství. Vlna nesouhlasu se zvedla i z řad republikánů. „Není to možné, zákon se jen tak zrušit nedá,“ reagoval předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan.

Na Trumpovu reakci Amerika dlouho nečekala: „Paul Ryan by se měl soustředit na to, aby si republikáni udrželi křesla v Kongresu, tomuto zákonu on nerozumí a neví, o čem mluví,“ citovala prezidenta americká média. 

Jde o vrchol tažení proti běžencům a migrantům a vzkaz pětitisícové karavaně lidí z Hondurasu, která se blíží k hranicím USA. Demokraté a republikáni se navzájem osočují, kdo je za tím. Je to prý naprogramované, aby běženci dorazili k hranicím v den voleb.

Trump se tak může předvést jako ochránce zájmů bezpečnosti USA, nebo jako nelidský diktátor, který nepomůže lidem, kteří prchají před chudobou. Bílý dům navíc oznámil, že pošle na hranice s Mexikem 15 000 vojáků. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Podmínka za útok nožem je mírný, ale přiměřený trest, říká státní zástupce

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

Za směšně nízký označil poškozený muž trest, který u soudu dostal útočník z Egypta, jenž při potyčce před hudebním...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Putin předal Nohavicovi Puškinovu medaili. Písničkář zazpíval v ruštině

Písničkář Jaromír Nohavica v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Připnul mu ji...

Písničkář Jaromír Nohavica si v neděli osobně v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Udělil mu ji ruský prezident Vladimir...

Další z rubriky

Lesní požáry ochromily život v Kalifornii, po víkendu mají už 31 obětí

Americké město Paradise v Kalifornii zachvátil lesní požár. (8. listopadu 2018)

Počet obětí přírodních požárů v Kalifornii v pondělí stoupl na 31 poté, co úřady na severu státu ohlásily nález dalších...

První světová válka zmobilizovala dva miliony Afričanů, za cizí zájmy

Za Francii bojovaly v první světové válce tisíce Afričanů.

Do bojů první světové války se zapojili i afričtí vojáci, kteří byli nuceni bojovat za své pány. Francie mezi lety 1914...

Češka se v Mexiku stala sexuální otrokyní, dva roky ji věznil její přítel

Násilí na ženách

Mexický list Vanguardia v neděli informoval o české občance, která se v Mexiku stala obětí sexuálního vykořisťování. Do...

Najdete na iDNES.cz