Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

USA vetovaly rezoluci OSN

  12:56aktualizováno  12:56
Spojené státy vetovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která žádala vyslání mezinárodních pozorovatelů na palestinská autonomní území. Podle amerického velvyslance při OSN Johna Negroponta rezoluce nebrala v úvahu poslední sebevražedné protiizraelské atentáty a je nevyvážená v neprospěch Izraele. Izraelsko-palestinský konflikt mezitím přinesl další mrtvé. Při nočních násilnostech v pásmu Gazy přišli o život tři Palestinci včetně jednoho policisty.

USA vetovaly rezoluci OSN
Rezoluci o vyslání mezinárodních pozorovatelů na palestinská autonomní území navrhly Radě bezpečnosti OSN Tunisko a Egypt.

Kromě žádosti o pozorovatele text odsuzuje teroristické akce proti civilistům, fyzickou likvidaci palestinských radikálů bez soudu, používání nepřiměřené síly a ničení nemovitostí.

Pro schválení rezoluce hlasovalo 12 z 15 členů rady. Británie a Norsko se zdržely.

"Jsme malý, okupovaný národ. Obrátit se na OSN jako
mezinárodní organizaci odpovědnou za mír a bezpečnost je naše
právo i povinnost," prohlásil palestinský pozorovatel při OSN
Násir Kidva.

Palestinci chtěli, aby se hlasovalo, bez ohledu na to, že USA předem hrozily, že budou text vetovat.  S pasáží odsuzující teroristické akce proti civilistům Palestinci souhlasili až po naléhání Francie.

Spojené státy byly proti. Je to letos podruhé, co USA použily veto a zablokovaly tak znovu palestinskou žádost o vyslání pozorovatelů.

Izrael zapojení mezinárodních sil do konfliktu neschvaluje a žádá výhradně bilaterální řešení.

Nové násilí, nové oběti
O půlnoci vjely izraelské tanky do palestinské vesnice Rafáh na jihu pásma Gazy a při ostřelování čtvrti Tál as-Sultán přišel o život jeden muž.

Člen palestinské pohraniční stráže byl zabit při pozdějším incidentu ve vesnici Bajt Hanún na severu pásma. Dalších 14 lidí včetně čtyř policistů bylo zraněno. Izraelci tam vyslali 15 tanků. Vojáci pohledali byt jednoho z velitelů radikální organizace Hamas a zatkli pět Palestinců. Kamením na ně pak zaútočilo několik set mladíků, kteří v těsné blízkosti tanků zapálili pneumatiky.

DÁLE ČTĚTE

Bitevníky F-16 udeřily na Gazu

Palestinsiý střelec zabil odm cestujících

Stíhačky Izraelci považují Bajt Hanún za sídlo aktivistů Hamasu. Vojáci v noci pomocí tlampačů oznámili zákaz vycházení.

Dalšího muže Izraelci zastřelili u židovské osady Guš Katif na jihu pásma. Podle vojáků to byl terorista, který se snažil v noci proniknout do osady. 

Izraelští vojáci v noci také obsadili dům jednoho ze šéfů palestinské odbojové organizace Fatah Marvána Barghútího v Ramalláhu na západním břehu. Armádní mluvčí sdělil, že je k tomu vedly taktické důvody. Dům prý stojí na strategickém místě, odkud je dobře vidět terén kolem Ramalláhu. Ráno vojáci z domu odešli a nechali ho údajně v dobrém stavu.

Barghútí je jedním z organizátorů současného protiizraelského povstání a přeje si, aby boj pokračoval, dokud Izrael neukončí okupaci západního břehu Jordánu a pásma Gazy.

Izrael vypověděl tento týden kontakty se šéfem palestinské samosprávy Jásirem Arafatem. Podle izraelských představitelů se Arafat nijak nesnaží zastavit aktivity teroristů. Židovský stát pátrá nyní po hledaných osobách sám. V pátek při incidentech spojených s hledáním radikálů Izraelci zabili osm Palestinců a asi 50 lidí zatkli.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kyjev schválil zákon o reintegraci Donbasu, za okupanta označil Rusko

Ukrajinská armáda u Avdijivky - severního předměstí Doněcku, kde v současnosti...

Ukrajinský parlament po dlouhých diskusích schválil takzvaný zákon o reintegraci Donbasu, který stanoví podmínky pro...

Žádnou armádu v Sýrii nestavíme. Jen pomůžeme místním, tvrdí Američané

Bojovníci arabsko-kurdské koalice SDF v Rakká (16. října 2017)

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson popřel informace, že Spojené státy na severu Sýrie sestavují vojenskou...

V Kazachstánu vzplál za jízdy autobus Ikarus, zahynulo 52 lidí

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Dvaapadesát lidí zahynulo v hořícím autobusu na západě Kazachstánu. Z hořícího vozu se zachránilo jen pět lidí. Všichni...

Najdete na iDNES.cz