USA: Vaše pasy a rádia, prosím

  • 61
Ve Spojených státech amerických sílí přesvědčení, že se Al-Kajda chystá opět zaútočit. Teroristická organizace údajně vyvíjí zcela novou strategii: unést letadlo na mezinárodní lince a zbraň ukrýt do předmětů denní potřeby či elektroniky, například do magnetofonu či fotoaparátu.

O reálné hrozbě útoků svědčí opakovaná vyjádření politiků, opětné zavedení tranzitních víz pro cizince i úryvky z nových pokynů pro letištní kontrolory, které minulý týden zveřejnila některá americká média.

Americké úřady, počínaje tímto týdnem, zrušily více než 40 let starý program, který umožňoval při cestách do jiných zemí mezipřistání v USA bez víza. Tento krok, který inicioval sám prezident George Bush, se přitom dotkne asi půl milionu pasažérů ročně.

Čeho se bezpečnostní složky bojí? Toho, že se přívrženci teroristické sítě Usámy bin Ládina "vždycky rádi vraceli na místa činu", a zvláště "na ta místa, která se jim při předchozích útocích podařilo minout", citoval týdeník Newsweek nejmenovaného bezpečnostního experta.

Politici zodpovědní za bezpečnost nyní opět stupňují svou rétoriku, jako například v neděli ministr spravedlnosti John Ashcroft. Ten prohlásil, že hrozba nových útoků je nyní "velmi reálnou možností".

Ministr vnitřní bezpečnosti Tom Ridge šel ještě o trochu dále. "Každý den vycházíme z toho, že tomu tak bude," odpověděl minulý týden na dotaz, zda se domnívá, že na americkém území dojde v blízké době k novému teroristickému útoku. "Neuplyne ani týden, aby se nějaký terorista někde nezajímal o náš letecký provoz," poznamenal Ridge.

Oba ministři i Bílý dům se přitom shodují na tom, odkud lze čekat příští útok: budou to opět letecké linky, i když tentokrát zřejmě nikoli domácí, nýbrž mezinárodní. Teroristé se přitom zřejmě mají pokusit využít nejslabšího článku letištní kontroly, kterým bylo až dosud odbavování turistů bez víza při mezipřistáních.

Vládní zpráva z prosince 2001 uvádí, že je často velmi obtížné sledovat pohyb turistů bez dokumentů, kteří přistávají na velkých mezinárodních letištích. "Není dostatečně zajištěno, aby pasažéři neunikli kontrole," píše se ve zprávě.

Tento citlivý bod zmiňuje i oběžník Správy pro bezpečnost dopravy, který vznikl na podkladě informací tajných služeb. "Teroristé by si mohli vybrat lety s mezipřistáním v USA a dalších cílových zemích, takže únosci by nepotřebovali víza," píše se v něm.

Jako další cílové země jsou zde zmíněny Británie, Itálie a Austrálie. Oběžník, z něhož citovala americká média minulý týden, varuje, že by "pětičlenné skupiny teroristů" mohly zaútočit ještě do konce letošního léta.

Jak píše Newsweek, analytici tajných služeb byli nejvíce zděšeni zjištěním, že teroristé zkoušeli upravit běžné spotřebiče, např. magnetofon či fotoaparát, tak, aby je bylo možné použít jako zbraň. Jak se však v oběžníku zdůrazňuje, zatím neexistuje žádný důkaz, že by se teroristé takto upravené předměty pokoušeli opravdu použít.

Spekulace médií vyvolává otázka, kde vlastně tajné služby tyto informace získaly. Nejčastěji zmiňovaným zdrojem je jeden z vůdců Al-Kajdy Alí Ghamdí, známý též pod jménem Abú Bakr, jenž se vzdal saúdskoarabským orgánům letos v červnu.

V takovém případě však není vyloučeno, že se Ghamdí, jeden z plánovačů útoku 11. září, snažil své vyšetřovatele zmást anebo se pokoušel lživými informacemi získat jejich přízeň.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video