Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

USA v nové rezoluci ustoupily

  10:04aktualizováno  10:04
Spojené státy předložily už třetí návrh rezoluce na zrušení hospodářských sankcí proti Iráku. Oproti předchozím zněním ale slevily ze svých požadavků. Jsou ochotny přiznat zvláštnímu zástupci OSN nezávislou správní pravomoc v Iráku. Nejsou také proti prodloužení programu výměny ropy za potraviny.

Spojené státy předložily upravený návrh rezoluce v pondělí spolu s Británií patnácti členským státům Rady bezpečnosti OSN.

Už třetí americký návrh nadále ponechává kontrolu nad využíváním irácké ropy USA a Británii až do ustavení mezinárodně uznávané vlády, ale také otevírá dveře možnému návratu zbrojních inspektorů OSN do Iráku - i když ne v blízké budoucnosti.

Americký velvyslanec při OSN John Negroponte před zasedáním Rady bezpečnosti OSN prohlásil, že Washington chce předložit návrh k hlasování ve středu a mít ho schválený do konce týdne. Naznačil, že nynější úpravy jsou nejzazším bodem, kam mohou Spojené státy zajít.

"Šli jsme tak daleko, jak jsme mohli, abychom vyšli vstříc obavám vyjádřeným dalšími delegacemi," řekl.

USA chtějí zůstat okupanty
Upravený návrh rezoluce rovněž stanoví, že Spojené státy si podrží roli okupační mocnosti do ustavení nové irácké vlády. V původním znění rezoluce navrhovala roční okupační mandát s možností prodloužení, pokud RB OSN nerozhodne jinak.

Kritici tohoto bodu upozorňovali, že Spojené státy mají v radě právo veta a mohly by jakýkoli pokus o ukončení okupačního mandátu vetovat.

Rezoluce stále poskytuje USA a Británii správu nad užíváním ropných příjmů na obnovu Iráku. Podle diplomatů návrh umožňuje oběma zemím rozhodovat, kolik ropy bude Irák prodávat, za jakou cenu a které společnosti ji budou kupovat.

Program ropa za potraviny, na němž jsou závislé dvě třetiny Iráčanů, bude postupně zrušen do šesti měsíců a ne do původně navrhovaných čtyř. Tento krok vychází vstříc obavám, aby na příliš rychlé zrušení programu nedoplatili Iráčané a také umožňuje Rusku a Francii ukončit své kontrakty v rámci tohoto programu.

Osud rezoluce je nejasný
Zatím není jasné, zda se kritici amerického postupu spokojí s navrhovanou rolí OSN v Iráku. Výhrady vyjadřují Francie a Rusko, ale ani jeden z obou států, které se spolu s Německem stavěly proti americké intervenci v Iráku, nenaznačil, že bude návrh rezoluce vetovat.

Francouzský prezident Jacques Chirac v pondělí naznačil, že Paříž by se mohla zdržet hlasování.

Podle diplomatů však chtějí USA a Británie pro rezoluci co nejširší podporu. "Chceme získat hlasy všech 15 členů rady," řekl už ve čtvrtek americký ministr zahraničí Colin Powell.

Návrh dává šanci inspektorům
Ve snaze získat hlasy všech členů rady Washington v novém návrhu nejen dává příštímu zástupci OSN v Iráku roli v politickém procesu nezávislou na okupačních mocnostech, ale nevylučuje ani návrat zbrojních inspektorů OSN.

Nejde však o bezprostřední návrat, text jen umožňuje radě se k této otázce vrátit později. Nynější rezoluce OSN požadují, aby před zrušením sankcí inspektoři potvrdili, že Irák nevlastní zbraně hromadného ničení.

USA zdůvodňovaly invazi do Iráku potřebou zničit hrozbu plynoucí z jeho zbraní hromadného ničení. Žádné takové zbraně se dosud nenašly a Washington zatím inspektorům návrat do Iráku neumožnil.

"Nyní rozhodně není doba k návratu inspektorů," potvrdil v pondělí mluvčí amerického ministerstva zahraničí Richard Boucher.

Rozhodnutí o jejich případném návratu podle něj brzy nepadne. "Koaliční jednotky mají nejlepší možnosti dělat tuto práci a také v ní pokračují," dodal.

Dále čtěte:
Zrušení iráckých sankcí budí rozpaky

Autoři: ,


ZPRÁVY: Fotbalová asociace si zvolila nového předseduHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...Najdete na iDNES.cz