Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

USA v Iráku tajně jednaly s povstalci

  2:52aktualizováno  2:52
Pro USA už zřejmě neplatí, že s povstalci se nejedná. Jak v pondělí vyšlo najevo, americký velvyslanec v Bagdádu Zalmay Khalilzad vedl loni tajné rozhovory s vůdci některých povstaleckých skupin.

Khalilzad vedl rozhovory s vůdci Islámské armády Iráku a Revoluční brigády 1920 od počátku roku 2006. | foto: Reuters

Khalilzad je barvitá postava současné administrativy. Tento sunnitský Afghánec, který posledních 21 měsíců značně zasahoval do dění v Bagdádu, se zpravodajovi listu New York Times se svou misí svěřil v neděli, tedy poslední den v úřadě.

"Nebyli jsme schopni nalézt lidi, kteří by dokázali oslabit násilí," postěžoval si. "U povstalců neexistuje nic, co by se dalo nazvat spojeným velením. Dokonce i v jednotlivých městech jsou velmi roztříštění."

Kladli přehnané požadavky
Khalilzad vedl rozhovory s vůdci Islámské armády Iráku a Revoluční brigády 1920 od počátku roku 2006. Tvrdil dokonce, že podobná setkání absolvoval i George W. Casey, tehdejší velitel amerických jednotek v Iráku.

Bílý dům přitom oficiálně zastával stanovisko, že s povstalci jednat nebude. Khalilzad se tak stal prvním veřejným činitelem, který rozhovory otevřeně přiznal.

Jelikož obě zmíněné podzemní organizace tvoří představitelé bývalého režimu a sunnitští Arabové, frustrovaní současnou dominancí šíitů v Bagdádu, zdál se sunnita Khalilzad ideálním prostředníkem mezi nimi a vládou.

Podle jeho slov se předáky povstalců snažil přesvědčit, aby ukončili násilí a vstoupili do politiky. Rozhovory podle něj ztroskotaly na nerealistických požadavcích sunnitů. "Přáli si například odklad ústavy, odvolání parlamentu, návrat irácké armády a jmenování nové vlády," řekl diplomat.

Jednání podle něj definitivně zkrachovala po výbuchu v šíitské svatyni v Samaře, po kterém následovala vlna sektářského násilí.

Z velvyslancova nedělního přiznání nevyplývá, zda si před setkáním s povstalci vyžádal souhlas Bílého domu. Khalilzad měl každopádně při svých rozhodnutích značnou volnost a jeho absolutní prioritou bylo, aby se zastavil kolotoč násilí.

Jak v pondělí ironicky upozornily zpravodajské agentury, právě tohoto cíle se mu většinu času nedařilo dosáhnout. V době jeho příjezdu dosahoval počet mrtvých amerických vojáků 1324, v neděli se "počítadlo smrti" zastavilo na čísle 3234.

Mezitím násilně zahynulo přes 34 tisíc iráckých civilistů. New York Times citoval nejmenovaného amerického diplomata, podle kterého je těžké říci, zda Khalilzad jednal se skutečnými vůdci povstalců, přestože ti to o sobě tvrdili. Sunnitští povstalci totiž nemají žádnou zastřešující organizaci.

Islámská armáda Iráku a Revoluční brigáda 1920 jsou každopádně skupiny, které by mohly mít zájem na ukončení násilí a návratu k moci, na rozdíl od Al-Kajdy, která o vstupu do politiky ani teoreticky neuvažuje a jde jí jen o udržování nestability v zemi.

Khalilzad byl kvůli svému původu od počátku podezírán z toho, že nadržuje sunnitské menšině, která tvořila páteř baasistického režimu a v současnosti tahá za kratší konec provazu.

Podařilo se mu sice sunnity přesvědčit k účasti ve volbách, na druhou stranu však prosadil urychlené schválení ústavy, která vychází vstříc spíše šíitským požadavkům.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

I muslim musí před soudem povstat, rozhodl německý ústavní soud

Ilustrační foto

Před německým soudem musí povstat i muslim. K takovému závěru dospěl v konkrétním případu německý ústavní soud, když se...

Zpití Rusové stříleli po vysokém vedení, pět okresů připravili o proud

Ilustrační foto.

Dva roky se nesmějí dotknout alkoholu dva lovci z Jakutska, kteří na počátku října připravili o elektrický proud 69...

Teroristé zaútočili na Sinaji, na páteční modlitbě zabili přes 200 lidí

Více než 155 lidí zabili a dalších osm desítek zranili teroristé při útoku v...

Dvě stě lidí zabili a dalších osm desítek v pátek zranili teroristé v Egyptě. Oznámila to agentura MENA. Útočníci...

Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook
Štědrý dárce spermatu má 100 dětí. Geny daruje přes Facebook

S kontroverzním způsobem, jak pomoci především homosexuálním a neplodným párům, přišel 38letý Američan.Najdete na iDNES.cz