Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

USA v Iráku pasou po duchovním Sadrovi

  17:40aktualizováno  17:40
Američané si našli v Iráku nový cíl. Po posledních nepokojích se jim dostal na mušku šíitský duchovní Sadr. Je to psanec, na něhož existuje zatykač kvůli vraždě soka, oznámily USA. Poté, co předtím uvěznily jeho spolupracovníka Jakubího, se vzedmula krvavá vlna nevole.

Mukdada Sadr kritizuje přítomnost spojeneckých sil v Iráku. Názory ještě ani ne třicetiletého šíitského duchovního nacházejí odezvu zejména u studentů, ale i u dalších obyvatel nespokojených s bezpečnostní situací v zemi.

Sadr také vytvořil dobře organizované ozbrojené milice, které působí hlavně ve svatých městech Nadžaf a Karbalá, kde střeží náboženské objekty a útočí na americké vojáky.

Právě Sadrovi příznivci a ozbrojenci jsou podle Američanů za víkendovými nepokoji v různých iráckých městech. Jen v Nadžafu v neděli zahynulo při demonstracích a nepokojích 22 Iráčanů a čtyři koaliční vojáci. - více zde

"Pokouší se nahradit legitimní vládu. Nebudeme to tolerovat a znovu nastolíme právo a pořádek, jak irácký lid očekává," prohlásil v pondělí ráno americký civilní správce Iráku Paul Bremer. Sadra označil za psance.

"Jestliže mne posuzuje podle amerického zákona, pak jsem na jeho hodnocení hrdý. Ale jestli mne posuzuje podle islámského práva šaría, dokazuje to, že Bremer našim zákonům nerozumí a že je sám porušuje," reagoval Sadr, který na shromáždění v Kúfě také požadoval záruky, že spojenci z Iráku odejdou.

Jeho slova přišla jen několik hodin poté, co tisícovka Sadrových milicionářů obsadila v Brity ovládané Basře na jihu Iráku sídlo guvernéra, který uprchl. Další milicionáři se zmocnili svatyň v Kúfě a Nadžafu, kde obsadili i opuštěné policejní stanice.

Milicionáři žádají propuštění Mustafy Jakubího. Sadrův spolupracovník přezdívaný Sajjid (pán) byl zatčen kvůli vraždě šíitského duchovního Abdala Madžída Chújího ubodaného loni v Nadžafu.

Irácký soud vydal kvůli stejnému činu zatykač i na Sadra. "Byl vydán v posledních měsících," oznámil Dan Senor, mluvčí americké civilní správy.

Požadavek na propuštění Jakubího vznesli v neděli večer i bouřící se šíité v bagdádské čtvrti Sadr, kteří obsadili policejní stanici a několik vládních budov. Následné střety s koaličními jednotkami si vyžádaly 28 mrtvých a 74 zraněných Iráčanů. Americká armáda přišla o osm vojáků, přes 20 dalších bylo třeba ošetřit.

Boje ve čtvrti Sadr pokračovaly i v pondělí. Američané nasadili obrněná vozidla a dva vrtulníky Apache, které ostřelovaly zaměřené cíle.

Američané se zároveň snaží uklidnit situaci v rozvášněné Fallúdžě, kde dav minulou středu zlynčoval dva americké podnikatele a dva další zabil. Střety i nadále pokračují, hovoří se o neupřesněném počtu obětí.

Koaliční jednotky proto na neurčitou dobu z bezpečnostních důvodů uzavřely dálnici mezi Bagdádem a Ammánem, na níž Fallúdža leží. Vjezdy do sunnitského města střeží americká armáda, která tam chce pátrat po pachatelích lynče.

Radikální šíitský duchovní Mukdada Sadr hovoří s novináři v iráckém svatém městě Nadžáfu. (14. října 2003)Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Renault Mégane 1.5 dCi
Renault Mégane 1.5 dCi

r.v. 2014, naj. 108 699 km, diesel
200 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz