Takzvaný Dravec z Kandaháru na afghánském letišti

Takzvaný Dravec z Kandaháru na afghánském letišti | foto: blog Libération

USA v Afghánistánu testují neviditelný letoun, který může tajně sledovat Írán

  • 5
Američané už nejméně dva roky v Afghánistánu tajně testují neviditelný letoun, takzvaného Dravce z Kandaháru. Po odhalení fotografií americké letectvo jeho testy připustilo. Odborníci ale soudí, že stroj není určený ke sledování Talibanu, nýbrž ke špionáži v Íránu.

Dosud neznámý typ letounu se podařilo vyfotografovat už v roce 2007 poblíž afghánského města Kandahár. První fotografie na stránkách Air & Cosmos spustily vlnu spekulací, která ještě narostla minulý týden, když se na blogu francouzského listu Libération objevily ještě kvalitnější snímky z letiště Bagrám.

Nikdo totiž nedokázal odpovědět na otázku, co je to za letoun a jaké je jeho poslání. Na webech vojenských nadšenců si letoun rychle získal přezdívku Beast of Kandahar (Dravec z Kandaháru) a začalo se o něm hovořit i ve vyšších kruzích.

Američané testování museli přiznat

V tu chvíli muselo zasáhnout americké letectvo a existenci takzvaného Dravce z Kandaháru potvrdilo. Stroj RQ-170 Sentinel vyvinula firma Lockheed Martin a jeho hlavním úkolem je podpořit pozemní vojska.

První snímky Dravce z Kandaháru zveřejnil Air & Cosmos"Testování RQ-170 souvisí se žádostí Roberta Gatese (ministr obrany USA) podpořit bojové jednotky lepšími zpravodajskými a monitorovacími informacemi," píše se stroze v e-mailu z velení amerického letectva, který zveřejnil Aviation Week.

Otázky ale zůstávají. Na letadlo, které se má pohybovat vysoko nad zemí, má stroj divné zbarvení. Opředený tajemstvím zůstává i jeho přesný účel. Proč tak sofistikovanou zbraň používat proti Talibancům, kteří nemají radar, jež by stroj mohl zahlédnout, ani zbraně, které by ho mohly sestřelit?

Letoun pro špionáž v Íránu

Odborníci spekulují, že letoun možná v Afghánistánu vůbec sloužit nebude. Neocenitelné informace by ale agentům tajných služeb mohl přinést ze sousedního Íránu.

Celou informační kampaň o letounu také mohou řídit tajné služby. Podle serveru Debkafile je totiž důmyslné nechat vše pod závojem tajemství a zveřejnit jen, že je letoun schopný přeletět hranice a sbírat zpravodajská data v Pákistánu, Íránu nebo Číně.

Oficiální odhalení totiž přišlo je pár dní po konci íránských vojenských manévrů. Vzkaz Američanů je tak jasný: Zkoušejte si co chcete, ale je vám to k ničemu, když je nám vaše nebe volně přístupné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video