Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

USA tlumí obavy z jaderných zbraní

  17:49aktualizováno  17:49
Spojené státy se snaží otupit ostří zpráv, že Pentagon zvažuje použití jaderných zbraní. List Los Angeles Times minulý víkend napsal, že USA připravují plány možného použití jaderných střel proti sedmi zemím: Číně, Rusku, Iráku, Severní Koreji, Íránu, Libyi a Sýrii. Informace vyvolala ve světě prudkou reakci, a to nejen mezi státy, na něž by měly být jaderné hlavice údajně namířeny.

Ministr zahraničí Colin Powell odmítl, že USA chystají plány konkrétních jaderných útoků. Prohlásil, že jaderný konflikt je naopak mnohem méně pravděpodobný, protože kvalita amerických konvenčních zbraní je naprosto bezkonkurenční.

Šéf americké diplomacie nicméně připustil, že Pentagon zvažuje, zda by neměl vylepšit některé zbraně stávajícího jaderného arzenálu.

Los Angeles Times: USA zvažují jaderné útoky
Vášně a nervozitu ve světě vyvolala zpráva, kterou o víkendu otiskl list Los Angeles Times. Podle deníku Pentagon v lednu informoval Kongres Spojených států, že pracuje na plánech možného použití jaderných zbraní proti zemím, které by mohly ohrozit USA.

Jedná se údajně o sedm zemí: Čínu, Rusko, Irák, Severní Koreu, Írán, Libyi a Sýrii.

Agentura AP však cituje vysokého činitele ministerstva obrany, že v příštím desetiletí je velmi nepravděpodobné, že by se Spojené státy nebo jiné země spoléhaly na jaderné zbraně. USA neuvažují o použití těchto prostředků s výjimkou odplaty za útok jadernými, chemickými a biologickými zbraněmi, nebo v případě překvapivého vojenského vývoje, například proti cílům, které odolávají nejadernému útoku.

Všechny země uvedené na seznamu USA s výjimkou Číny a Ruska jsou státy podporující terorismus. Bush v lednové zprávě o stavu unie prohlásil, že Írán, Irák a Severní Korea vytvořily "osu zla", z níž pramení hrozba, že se zbraně hromadného ničení dostanou do rukou teroristů.

Podle některých odborníků na redukci zbraní tento politický posun může Ameriku přiblížit k nasazení jaderných prostředků.

Podplukovnice Catherine Abbottová z ministerstva obrany v sobotu řekla: "Nebudeme diskutovat o konkrétních podrobnostech vojenského plánování... a nebudeme ani komentovat selektivní a zavádějící úniky informací." Zprávu o jaderných zbraních podle ní vyžaduje zákon a "není to žádná operační směrnice o jaderném zaměření nebo plánování".

Ruští komentátoři v sobotu kritizovali údajné kroky USA k vypracování plánů použití jaderných zbraní proti Rusku a jiným zemím. Vzhledem k prodlouženému víkendu v Rusku však k tomu přední politici zatím ještě nezaujali stanovisko.

Vlivný člen ruského parlamentu a předseda zahraničního výboru Státní dumy Dmitrij Rogozin řekl, že Washington se teď po měsících těsnější spolupráce snaží Rusko zastrašit. "Dává se nám na srozuměnou, že Spojené státy mají mnoho strategických jaderných zbraní namířených na Rusko... To je politika velkého klacku, jaderného klacku, která nás má zastrašit," řekl Rogozin v ruské televizi NTV.

NTV také citovala bývalého vysokého činitele ruského ministerstva obrany, "jestřába" Leonida Ivašova, který ze zprávy vyvodil, že USA se dívají na Rusko jako na "geopolitického rivala".

Podle předního politologa Vjačeslava Nikonova může zpráva Pentagonu zpochybnit všechny americké záměry v mezinárodních vztazích. "Pokud chce Amerika spolupracovat ve vojenských operacích, pokud si přeje zredukovat strategické jaderné hlavice, pak je Bushova směrnice velmi negativním signálem, na které ruské vedení náležitě odpoví."

Agentura AP připomněla, že americká politika se dosud spoléhala hlavně na hrozbu konvenční vojenskou silou, aby tak odvrátila výrobu a šíření zbraní hromadného ničení. "Zaměřením těchto sedmi zemí, z nichž některé jsou novými cíli, Spojené státy nesnižují, ale naopak zvyšují možnost nasazení jaderných zbraní," konstatoval výkonný ředitel Sdružení pro omezení zbraní Daryl Kimball.

Přední americký činitel, který si nepřál být jmenován, v sobotu řekl, že zpráva o jaderných zbraních je strategickým prohlášením a pokud jde o použití jaderných zbraní, nepředstavuje změnu v politice a nečiní ani nasazení těchto prostředků pravděpodobnějším. Zračí se v tom podle něj skutečnost, že existují hrozby a že se dlouho uvažuje o možnostech, jak se s těmito hrozbami vypořádat.

Jaderná zpráva není žádným akčním plánem, řekl tento činitel, a zahrnuje také záměr prezidenta George Bushe v příštím desetiletí radikálně - o dvě třetiny - snížit jaderné arzenály. 

Náměstek ministra obrany Douglas Feith řekl AP, že "účel a účinek jaderné politiky americké administrativy, jak je obsažen ve zprávě Pentagonu, činí nasazení jaderných zbraní méně pravděpodobným". Podle Feitha vláda hodlá doplnit tyto plány rozvojem raketové obrany, konvenčními zbraněmi použitelnými na dlouhé vzdálenosti a preciznějšími a lepšími zpravodajskými informacemi.

"Budeme-li mít účinné vojenské prostředky, nebudou si naši spojenci muset připadat, že jsou pod nějakým tlakem, aby vyvíjeli své vlastní jaderné zbraně," řekl. Výjimkou jsou Británie a Francie, které jsou jadernými mocnostmi.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

Lidé protestovali u ambasády USA v Bejrútu, ve Švédsku hořela synagoga

V Bejrútu lidé protestují u ambasády USA, policie je rozehnala slzným plynem a...

Bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli rozehnaly slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří...

Jihovýchod USA ochromilo silné sněžení, v Alamu sněžilo po 12 letech

Palmy pokryté sněhem v Santa Fé v Texasu (9. prosince 2017).

Zatímco jihozápad USA trápí ničivé požáry, jihovýchod zasáhlo silné sněžení, kvůli kterému jsou statisíce lidí bez...

Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!
Soutěž: Buďte krásný Ježíšek!

Losujeme 3 kosmetické taštičky za vánoční tipNajdete na iDNES.cz