(ilustrační snímek) | foto: AP

Odstranění Asada už není v Sýrii naše priorita, zní z USA

  • 463
Spojené státy už nepovažují odstranění syrského prezidenta Bašára Asada za pilíř své politiky v této zemi, jak to bylo za předešlé americké vlády. V newyorském sídle OSN to ve čtvrtek řekla stálá americká zástupkyně v OSN Nikki Haleyová. USA by se měly spíše zaměřit na zničení Islámského státu, dodal v pátek mluvčí Bílého domu Sean Spicer.

„Nemůžeme se nutně soustřeďovat na Asada způsobem, jakým to dělala minulá vláda,“ řekla americká diplomatka.

Americká diplomacie a Pentagon za vlády prezidenta Baracka Obamy aktivně podporovaly umírněnou syrskou opozici, která odstranění Asada od moci označovala za podmínku urovnání. Rusko a Írán naopak Asadově armádě poskytovaly a poskytují i dnes vojenskou podporu. Moskva trvá na tom, že o osudu prezidenta může rozhodnout jen syrský lid.

Trump bude náš spojenec, pokud bude bojovat s terorem, prohlásil Asad

„Když pohlédnete na situaci, musíte změnit priority. Naší prioritou už není sedět a soustředit se na vyhnání Asada. Naší prioritou je reálně se podívat na to, jak dát věci do pohybu a s kým spolupracovat tak, aby syrský lid skutečně pocítil změnu,“ řekla Haleyová novinářům.

Sám Asad po Trumpově vítězství v prezidentských volbách prohlásil, že nový šéf Bílého domu bude spojencem syrské vlády, pokud splní své předvolební sliby. Na předním místě mezi nimi byl nekompromisní boj s terorismem až do „vyhlazení“ Islámského státu. V únoru syrský prezident řekl, že Trumpův důraz na boj proti teroristům je slibný, zatím je ale předčasné cokoli očekávat.

Halyeová prohlásila, že Washington se nyní soustředí na politické řešení konfliktu. Spojené státy jsou podle ní připraveny spolupracovat při hledání dlouhodobého řešení s ostatními zainteresovanými zeměmi včetně Turecka. Chtějí rovněž čelit vlivu Íránu.

Člen delegace syrské opozice na ženevských jednáních dnes obvinil Bílý dům a ministerstvo zahraničí USA, že ohledně Sýrie vysílají protikladné signály. Měly by se soustředit na skutečné vedení a nikoli jen na boj s Islámským státem, měly by vyvíjet tlak na Rusko a syrskou opozici považovat za spolehlivého spojence, řekl v Ženevě Farah Atassí. Na programu ženevských jednání je příští forma syrské vlády, ústava, volby a boj proti terorismu.

USA musejí přijmout, že Asad je syrským prezidentem

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer v pátek na tiskové konferenci oznámil, Spojené státy musejí přijmout politickou realitu, že Bašár Asad je syrským prezidentem. A musejí se spíše zaměřit na zničení Islámského státu (IS). Syrská opozice ale i tak na Asadově odchodu trvá, napsala agentura DPA.

„Co se týče Asada, je politickou realitou, kterou musíme přijmout s tím, jak na tom teď jsme. Co se týče Asada, ztratili jsme za minulé administrativy spoustu příležitostí,“ řekl Spicer podle agentury Reuters.

„Musíme se soustředit teď na to, abychom porazil IS,“ pokračoval mluvčí. „Spojené státy mají zásadní priority v Sýrii a Iráku, a my jsme dali jasně najevo, že boj proti terorismu, zejména porážka IS, je nejpřednější mezi těmito prioritami,“ dodal Spicer.

Nový americký postoj se syrské opozici nezamlouvá. „Asad je jako prezident naprosto nepřijatelný,“ uvedl mluvčí rebelů Jahjá Arídí na okraj dnešních syrských rozhovorů v Ženevě, které podle DPA skončily opět bez hmatatelného výsledku. „Žádná svobodná země nemůže mít vůdce, který páchá válečné zločiny,“ dodal. Opozice nadále požaduje, že Asad musí prezidentský úřad opustit nejdéle na začátku přechodné fáze předávání moci v zemi.

23. září 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video