V USA začíná generální stávka vězňů. Nechceme otročit, tvrdí

  16:26aktualizováno  16:26
Má z toho být největší stávka v historii amerického vězeňství. Vězni nechtějí být „moderními otroky“, tak si přestanou i vařit a uklízet. Nebudou dělat nic. Rozjela to dubnová bitva dvou vězeňských klanů kvůli teritoriu a dovnitř pašovaným drogám a mobilům, ale to ještě nikdo nevěděl, jaký to vezme obrat.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Na místě zůstalo sedm mrtvých a sedmnáct zraněných. Ti mrtví byli podřezáni a pobodáni noži. Výsledek? Vězni napříč Amerikou chtějí zvednout platy. Jistě, nezní to logicky, ale...

Ze sedmi pozabíjených se staly příklady „moderního otroctví“, i když šlo o klasickou bitvu gangů mezi těžkými zločinci. Pro ilustraci tresty, jaké si kroutili: 10 let, 25, 35, 42, 66, 87 a doživotí.

Vězeňské hospice v USA se přeplňují seniory, musejí v nich pracovat i vrazi

A tak v úterý část obrovské armády amerických vězňů, celkem je jich víc než dva a čtvrt milionu, vyhlásila třítýdenní stávku. Většina z nich ovšem jen v duchu, protože opravdu stávkovat má jen několik desítek věznic v sedmnácti státech.

Vězni nebudou vařit, šúrovat chodby a pracovat v prádelnách, nebudou dělat vůbec nic, protože chtějí upozornit na to, jak jsou za mřížemi vykořisťováni. Jedním z jejich požadavků je, aby za práci dostávali plat, jaký by za ni měli na svobodě. Mají to promyšleno do detailů: výše odměny se má řídit podle platu za stejnou práci v jejich domovském státě.

To znamená, že kdyby vedle sebe myli toalety dva trestanci původem z bohaté Kalifornie a chudé Alabamy, ten první by měl dostávat tučný kalifornský příjem a ten druhý alabamskou almužnu.

Stávka má prý být tak nakažlivá, aby se z ní stala největší akce v dějinách amerického vězeňství. Dosud největší stávka se konala před dvěma roky, zúčastnilo se asi 24 tisíc vězňů v nápravných zařízeních dvaceti států. Nynější stávku organizují členové skupiny s názvem Vězeňští právníci promlouvají, což je jakási svépomocná poradenská organizace trestanců, kteří přímo za mřížemi dávají právnické rady spoluvězňům.

Ústava nucenou práci vězňů povoluje

O peníze jde samozřejmě až v první řadě. Ale celkem logicky. Každý den pracuje více než 800 tisíc vězňů, ovšem za mzdy, které nejsou ani symbolické. V Lousianě jsou to čtyři centy na hodinu, přičemž klasický celoamerický vězeňský plat dělá něco mezi 14 centy a 1,41 dolaru na hodinu. 

Z pohledu vězňů se to může jevit jako otroctví, které je spolu s „nucenou prací“ zakázáno ústavou. Vtip je v tom, že ústava uvádí jednu skupinu, jíž se to netýká: vězně. Kromě toho, že teď odmítnou pracovat, chtějí vězni také držet hladovku, nekupovat si zboží v kantýnách či nevolat na účet volaného. Tedy bojkotovat služby, na nichž vydělávají soukromé a státní firmy.

Mříže nemáme, vězně by stresovaly. Dánsko sází na otevřené káznice

„V podstatě jde o lidská práva,“ stojí v prohlášení organizátorů stávky. „Vězni vědí, že se s nimi zachází jako se zvířaty. Věznice v USA jsou válečná zóna. Každý den jsou vězni poškozováni vězeňskými podmínkami. Pro některé z nás je to, jako bychom byli již mrtví, takže co ještě můžeme ztratit?“

Kdo viděl nějaký film nebo dokument z prostředí amerických věznic, tuší, že mají víceméně pravdu. Americké věznice jsou zamřížovaná džungle a podmínky bývají opravdu tvrdé.

Z pohledu trestanců to tak jistě je, ti však zapomínají, že většinu džungle si dělají sami. Například za sedm ubodaných a spoustu zraněných při zmíněné bitvě gangů o území pro distribuci drog uvnitř vězení v Jižní Karolíně podle jejich zastánců může systém: kdyby věznice nebyla tak přecpaná, nebylo by prý tolik mrtvých a zraněných.

Stejně jako je systém tvrdý, mohou být i tvrdé tresty za účast ve stávce. Třeba další roky navíc, samotky i něco horšího. Stávka má končit v den výročí podobného protestu ve státě New York před 47 roky. Vězni tehdy ovládli jednu věznici a zajali desítky strážců s tím, že chtějí jen lepší podmínky a politická práva, ale po čtyřech dnech na ně vlítla policie se slzným plynem a puškami. Devětadvacet trestanců a devět zajatých dozorců při tom zemřelo.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Drahý benzin hnal k protestům 288 000 Francouzů. Jedna mrtvá a 400 raněných

Demonstranti před obchodním centrem v Nantes (17.11.2018)

Přes 400 zraněných, z toho 14 těžce, a jednu mrtvou si podle nové bilance vyžádaly protesty v celé Francii proti...

TÝDEN OBRAZEM: Hinduisté, Zombie festival a pochodeň sochy Svobody

Hinduista odpočívá na břehu Gangy v indickém Allahabadu.

Hinduisté odpočívají na břehu Gangy. Mexico City letos poněkolikáté zaplavily davy lidí, tentokrát v kostýmech živých...

EU se podle Maďarska musí přihlásit ke křesťanským kořenům

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjartó (13. listopadu 2018)

Evropští politici se musí jasně přihlásit k tomu, že Evropa je křesťanský kontinent. Takový je názor maďarského...

Future recruitment, s.r.o.
Účetní jr.

Future recruitment, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 23 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz