Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

USA stáhly vojáky, ale Anakonda pokračuje

  21:34aktualizováno  21:34
Americká armáda stáhla zhruba třetinu vojáků se členy organizace Al Kajda na východě Afghánistánu. "Operace Anakonda však pokračuje," prohlásil mluvčí amerických ozbrojených sil na základně Bagrám severně od Kábulu. "Pouze se přeskupujeme. Nic nekončí," dodal.

Jiný mluvčí předtím žurnalisty informoval o tom, že z bojů bylo staženo 400 vojáků a že si myslí, že ani jeden z nich se nazpět nevrátí. Šéf Pentagonu Donald Rumsfeld ale už v pátek tvrdil, že operace Anakonda bude trvat ještě dalších sedm až deset dní.

Operace, která začala minulou sobotu v horách u města Gardez, ležícího asi 160 kilometrů jižně od Kábulu, měla původně trvat 72 hodin. Bojuje se však již přes týden. Nejtěžší boje se odehrávaly v pohoří Arma, které se rozprostírá kolem Gardezu.

Během operace Anakonda bylo vojáky aliance vedené Spojenými státy zabito na východě Afghánistánu kolem 800 členů organizace Al-Káida a hnutí Taliban. Uvádí to ve svém nejnovějším vydání americký týdeník Time. Agentura AFP připomíná, že podle posledních oficiálních informací americké armády bylo zabito 500 extremistů.

Týdeník také uvádí, že během operace bylo zadrženo několik dokumentů vztahujících se k šéfovi Al-Káidy Usámovi bin Ládinovi - audiokazeta a bin Ládinovy fotografie, dopis popisující detaily operací Al-Káidy v Afghánistánu a seznam místních klanových náčelníků, jejichž spolupráce se dá koupit.

Místní kmenový vůdce Sardar Chán Zadrán týdeníku řekl, že neví, jestli je bin Ládin v pohoří Arma, ale zdůraznil, že tam je mnoho jeho přátel.

Operace se účastnilo téměř 3000 vojáků, nejvíce Američanů a Afghánců, dále pak vojáci ze šesti zemí - Kanady, Austrálie, Dánska, Francie, Německa a Norska. Na akci se podílela 10. horská divize - zvláštní pěchotní jednotka pro boj v obtížném horském terénu a 101. výsadková divize armády USA. Ze vzduchu byla operace podporována letouny A-10, F-15 a F-16, B-52, AC-130, vrtulníky MH-47 a několika francouzskými letadly. V oblasti Američané využívali i výzvědné letouny AWACS.

Americké jednotky při operaci utrpěly zatím nejtěžší ztráty od 7. října, kdy zahájily vojenské akce v Afghánistánu; zahynulo již osm vojáků a asi 70 jich utrpělo zranění. Celkově tak zahynulo 27 amerických vojáků. Usmrceni byli i tři spojenečtí
vojáci. Celkový počet bojujících teroristů dosahoval tisícovky, podle Pentagonu bylo zabito nejméně 500 bojovníků Al Kajdy a v horách se nyní ukrývá necelých 200 mužů.

Předchozí vývoj
Ve čtvrtek Američané poprvé oznámili, že od zahájení operace Anakonda minulý pátek zabili 450 až 650 nepřátel. Původně přitom spojenci odhadovali, že v horách jsou opevněny maximálně čtyři stovky protivníků.

Podle posledních zpráv se bojovníci Talibanu a Al-Kajdy, v jejichž řadách je hodně Čečenců, Pákistánců i Uzbeků, uchýlili ke gerilovému boji, a brání se stále urputněji. Malé skupinky vždy čtyř až pěti bojovníků vyrazí z jeskyň a bunkrů, začne pálit na přibližující se spojenecké síly a potom bleskově zmizí. 

Značným problémem, který by mohl spojeneckou operaci narušit, je i zhoršující se počasí a očekávaný sníh.

Většina bojů se navíc odehrává vysoko v horách v nadmořské výšce zhruba 3345 metrů, kde je řídký vzduch. Tato výška je pro některé americké bitevní helikoptéry blízko jejich letovému limitu.

Bush k bin Ládinovi
Prezident přiznal, že neví, zda je bin Ládin naživu, nebo ne. Upozornil však Američany, aby neposuzovali úspěch protiteroristického tažení bin Ládinovým osudem.

"Ti, kdo se zaměřují na jednoho člověka, nechápou tento boj. Bojujeme proti terorismu, ať existuje kdekoli. Ti, kdo říkají, že záleží na jednom člověkovi, dávají mu status, který si nezaslouží."
Bush: Podobných bitev přijde více
Spojenci podle amerického prezidenta George Bushe dosáhli při operaci Anakonda velkého pokroku. Předpověděl přitom, že podobných bitev bude v budoucnu ještě více.

"Takových bitev bude ještě více a Američané musí pochopit, že nejlepším způsobem, jak se chránit, je dostat teroristy před soud. Naši vojáci jsou tvrdí a naše koalice je pevná," zdůraznil. Nicméně připustil, že ještě budou ztráty na životech.

ČTVRTEK 7. března
Americké bombardéry B-52 sypaly pumy na jeskyně a tunely bojovníků Al-Kajdy a Talibanu v pohoří Arma na východě Afghánistánu. Oběti a zranění ale přibývají i na straně spojenců a Pentagon hlásí, že bitva zdaleka nekončí.

Major Bryan Hilferty, který operaci v oblasti velí, původně pro CNN uvedl, že spojenci zabili přes 1000 nepřátel, poté číslo snížil na 500.

Spojenci stále narážejí na velmi silný odpor. Nepřátelé bitvu berou jako svatou válku a jsou odhodláni bránit se do posledního dechu. Navíc se k nim z různých směrů nejpíš stále dostávají další posily. 

Bojovníci Al-Kajdy se stahují do Pákistánu, kterou využívají jako základnu pro přeskupení sil. Odtud se potom snaží infiltrovat zpět do Afghánistánu. Tyto domněnky amerických zpravodajských služeb potvrdila i bývalá pákistánská premiérka Bénazír Bhuttová.

Ztráty spojenců: 11 mrtvých a 70 zraněných amerických vojáků

Původně měla operace Anakonda, které se účastní 2000 příslušníků spojeneckých a afghánských sil, trvat 72 hodin. "Bitva bude pokračovat tak dlouho, dokud se Taliban nevzdá, nebo dokud je všechny nezabijeme," prohlásil šestý den od zahájení operace major Bryan Hilferty. 

Šéf Pentagonu Donald Rumsfeld potvrdil, že bitva v horách v provincii Paktíja u města Gardez na východě Afghánistánu není první ani poslední hlavní bitvou. Podle spojenců se bojovníci Al-Kajdy opevnili i na dalších odlehlých místech v zemi.

STŘEDA 6. března
Exploze v Kábulu zabila pět spojenců
V Afghánistánu v posledních dnech přibývá obětí na straně spojenců. Při explozi v muničním skladu v Kábulu zahynuli dva němečtí a tři dánští vojáci a dalších sedm lidí bylo zraněno, z toho tři těžce. Příčina výbuchu není zatím jasná, vojáci se ale nejpíš pokoušeli zneškodnit nevybuchlé protiletadlové střely SA-3.

Rakety SA-3 jsou ruské výroby. Váží 950 kilogramů a mají dolet 18 kilometrů. Jsou určeny k zneškodnění letadel, raket, bitevníků a jiných cílů v nízkých a středních výškách. Poprvé byly použity v roce 1961. V americkém arzenálu jsou s nimi srovnatelné rakety MIM-23 Hawk.

Nejmenovaný německý důstojník z Kábulu pro agenturu Reuters uvedl, že munice vybuchla v demoličním areálu asi dva kilometry od německé vojenské základny na předměstí Kábulu.

V mezinárodních bezpečnostních sborech (ISAF) v Afghánistánu slouží na 1250 německých vojáků, z toho 850 je rozmístěno v Kábulu.

Kromě toho operuje v Afghánistánu neupřesněný počet příslušníků německých speciálních jednotek (KSK), kteří spolu s americkými a britskými vojáky pátrají po zbývajících bojovnících Al-Kajdy a Talibanu.

Anakonda běží na plné obrátky
Už pátý den zuří na východě Afghánistánu prudké boje. Spojenecké síly pod vedením USA od časného rána opět bombardovaly pozice bojovníků Talibanu a Al-Kajdy, kteří se opevnili v horách na východě země.

Spojencům se podařilo během několika nočních pozemních útoků dobýt území území u vesnice Šahi Kot jižně od Gardezu, správního střediska provincie Paktíja. Podle Pentagonu tu padlo několik set Talibanců.

Podle místního velitele Vazíra Chána Zadrana jsou pozemní útoky během dne obtížné a nebezpečné. Bombardování však bude pokračovat, zdůraznil.

Představitel Pentagonu generál John Rosa tvrdil, že americké bombardování protivníky výrazně oslabilo. Velitelé z místa operací ale přesto hlásili, že vojáci se setkali s mnohem větším odporem, než očekávali.

"Myslím, že jsme nevěděli, do čeho se tentokrát dostaneme, ale začínáme si zvykat," řekl major Mark Nielsen.

Al-Kajda se přeskupuje po internetu

Američané přesouvají na bojiště posily

Velitel operace u Gardezu generál Frank Hagenbeck uvedl, že americké vrtulníky Apache a nálety v úterý usmrtily několik set protivníků, kteří směrovali k místu bojů s protitankovými střelami a minomety. 

Pentagon zveřejnil záběry z ofenzívy
Pentagon v úterý večer zveřejnil první armádní záběry z ofenzívy kolem Gardezu.

"Boj proti Americe za vítězství islámu a obrana naší země bude pokračovat do našeho posledního dechu," prohlásil v úterý velitel Talibanců Saifulláh Mansúr.

Kamery na bezpilotním letadle Predator zachytily také příslušníka zvláštních námořnických jednotek Navy SEAL Neila Robertse, který v pondělí zahynul. Roberts padl do rukou členů Al-Kajdy, když jeho vrtulník musel po útoku protivníka náhle odstartovat.

Na záběrech je vidět, jak ho tři členové Al-Kajdy táhhli pryč a popravili.

Nejmenovaní představitelé ministerstva obrany v úterý také uvedli, že americké zpravodajské služby objevily spiknutí, v jehož rámci měly být v Kábulu odpáleny nálože v autech. Útoky se měly zaměřovat na americké cíle a objekty prozatímní afghánské vlády.

OPERACE ANAKONDA 

Největší spojenecké pozemní ofenzívy v už pět měsíců trvající afghánské válce se dosud účastní asi 2000 vojáků z Aghánistánu, USA, Austrálie, Dánska, Francie, Německa a Norska. Američanů je 800 až 900, Afghánců je 1000, zbytek je z dalších zemí.

Vzdušnou podporu vojenské operace, která má krycí název Anakonda, zajišťují letadla A-10, F-15, B-1, B-52, AC-130, a některé francouzské bitevníky. Přepravu zásob a komand zajišťují vrtulníky Chinook. Do průzkumu jsou nasazeny výzvědné letouny typu AWACS.

Šéf amerických operací v Afghánistánu generál Tommy Franks potvrdil, že operace si dosud vyžádala osm mrtvých a 70 zraněných amerických vojáků.

Američtí vojáci ze 101. vzdušné divize provádějí výsadek z vrtulníku CH-47 "Chinook" v pohoří poblíž Sirkankelu. (5. března 2002)

Američtí zdravotníci vynášejí z letadla jednoho z deseti amerických vojáků zraněných při bojích v Afghánistánu, kteří byli 6. března letecky převezeni na vojenskou základnu Ramstein v Německu. Za poslední týden bojů s bojovníky Talibanu a Al-Kajdy bylo osm Američanů zabito a asi 48 zraněno. (8. března 2002)

Američtí vojáci ze 101. vzdušné divize se připravují na pozemní útok proti bojovníkům Talibanu a Al-Kajdy opevněným v horách Arma na východě Afghánistánu. (8. března 2002)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Najdete na iDNES.cz