Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Historici znají jméno čtvrtého špeha, který předal SSSR atomovou bombu

  9:11
Historikům se po více než sedmdesáti letech podařilo odhalit posledního ze čtveřice špionů, kteří v polovině dvacátého století ukradli citlivé informace o vývoji americké jaderné bomby a předali je Sovětům. Oscar Seborer sice nebyl vědec, ale podařilo se mu pro SSSR získat cenné informace, a na rozdíl od jiných se vyhnout trestu smrti.
Test americké bomby bomby Ivy King v roce 1952.

Test americké bomby bomby Ivy King v roce 1952. | foto: Profimedia.cz

Píše se červenec 1945 a oblohu nad americkou testovací oblastí v Novém Mexiku osvěcuje první člověkem způsobený jaderný výbuch. Odpálení bomby přihlíží také newyorský rodák a inženýr Oscar Seborer, který má za úkol monitorovat následnou seismologickou aktivitu v okolí detonace.

Po více než 70 letech se nyní ukázalo, že Seborer nebyl jen pouhým technikem, ale čtvrtým sovětským špionem pracujícím v americké Národní laboratoři Los Alamos. 

Právě tam se pod vedením fyzika Roberta Oppenheimera ve 40. letech 20. století zrodily první atomové zbraně.

Seborer se tak zařadil k trojici dlouho známých agentů Sovětského svazu Klausu Fuchsovi, Theodoru Hallovi a Davidu Greenglassovi. Sestrou posledního jmenovaného byla Ethel Rosenbergová, která byla se svým manželem Juliem Rosenbergem v roce 1951 popravena právě za průmyslovou špionáž pro SSSR.

Také Seborer podle amerických historiků Harveyho Klehra a Johna Earla donášel Sovětům o průběhu amerického jaderného výzkumu. Historici to uvádějí ve své nedávno publikované studii s názvem „Projekt SOLO a Seborerovi: Na stopě čtvrtého sovětského špiona v Los Alamos“.

Pro SSSR vyzvídali všichni bratři

Seborer byl synem polských židovským imigrantů a v Los Alamos pracoval mezi lety 1944 až 1946. O několik let později emigroval do Sovětského svazu, kde podle dostupných infromací žil šťastně až do své smrti v roce 2015. 

Podle Klehra a Haynese se do sovětských služeb postupně zapojili také jeho bratři Stuart a Max Seborerovi. Toto sourozenecké trio pracovalo pro ruskou  tajnou službu KGB, která jim udělila společnou přezdívku „Příbuzní“.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Každých z nich měl navíc podle listu The New York Times ještě vlastní krycí jméno. Oscar byl „Dar z nebes“, Stuart používal přezdívku „Kmotr“ a Max byl známý jen jako „Příbuzný“. Historici přibližně před deseti lety zjistili, že právě člověk s přezdívkou „Dar z nebes“ pracoval v době prvních testů v Los Alamos.

„Zažili jsme mnoho frustrujících okamžiků,“ popisuje pátrání po identitě tajemného „Daru z nebes“ Klehr. „Když se konečně dostanete k souborům FBI, kde jsou zajímavé věci, a najednou je několik stránek začerněno, je to nepříjemné a výrazně to zpomaluje celý proces,“ vysvětluje Klehr.

Američané měli bombu hotovou během dvou let

Výsledek ale podle něj stál za to. Historici zjistili, že Seborer vstoupil do americké armády v říjnu 1942, což byl shodou okolností měsíc, kdy nacistické Německo testovalo v Peenemunde své balisticky řízené rakety V2. Také Američané ale tou dobou pracovali na své vlastní mocné zbrani.

Armádní velení záhy zařadilo Seborera do práce na projektu Manhattan v Tennessee, odkud byl převelen do Nového Mexika. „Los Alamos bylo určitě nejdůležitějším americkým projektem druhé světové války. Za dva roky postavili celou atomovou bombu,“ popisuje Klehr.

Fyzici slibovali bombu velkou jako ananas. Boj o německou „atomovku“

Seborer nebyl vědec a jeho práce podle Klehra nebyla tak citlivá jako v případě Klause Fuchse nebo Theodora Halla. Jeho úkolem v Los Alamos pravděpodobně bylo dobře nastražit uši a navázat přátelské vztahy.

Přestože není jasné, proč se Seborer rozhodl pro SSSR špehovat, podle Klehra byl oddaným komunistou, který chtěl dostát svému ideovému přesvědčení. Oscar Seborer a jeho bratr Stuart, jenž rovněž pracoval v americké armádě, si své pozice sice udrželi i po druhé světové válce, nad komunisty se ale v USA pomalu stahovala mračna.

Kvůli podezření z napojení na americkou komunistickou stranu nedostal ani jeden z bratrů bezpečnostní prověrku a v roce 1951 oba emigrovali s rodinami do SSSR. Stejného roku Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zadržel Greenglasse a porota poslala manžele Rosenbergovi na smrt.

FBI drží informace o Seborerovi stále pod pokličkou

Ačkoli FBI podle historiků o Seborerově odjezdu do sovětského bloku věděla, rozhodla se informaci o přeběhlíkovi utajit. Pocházela totiž od cenných informátorů zevnitř americké komunistické strany, kteří tam infiltrovali v rámci tajné operace SOLO. FBI nechtěla své agenty za žádnou cenu prozradit.

Ačkoli odtajněná část dokumentů o operaci SOLO nabízí podle historiků jen málo podrobností o Sobererově špionáži, vyplývá z ní, že SSSR opravdu předal určité tajné informace o americké atomové bombě.

Shodil jsem atomovou bombu na Hirošimu. Bože, co jsme to udělali!

Největší podíl na špionáži měl však právě jaderný fyzik Fuchs. Jeho zásluhou se Sovětskému svazu podařilo pouhé čtyři roky po první americké zkoušce jaderné bomby detonovat téměř identické zařízení a ukončit tak monopol Washingtonu.

Podle historiků však zůstává řada otázek ohledně Seborerovy špionážní kariéry bez odpovědi. „Nevíme, kolik škody sourozenci Seborerovi napáchali. Pořád existuje mnoho neznámých, na které bychom chtěli znát odpověď. Pravděpodobně ale budeme oba dříve mrtví, než FBI zveřejní tajné soubory kompletně,“ uzavírá Klehr pro list The Times of Israel

Svržení atomových bomb na Japonsko v roce 1945:

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

První sankce na radikální osadníky. EU je uvalila kvůli útokům na Palestince

19. dubna 2024  13:35,  aktualizováno  14:45

Evropská unie v pátek poprvé uvalila sankce na radikální izraelské osadníky kvůli jejich útokům na...

Ženě se rozjelo nezabrzděné auto. Snažila se do něj naskočit, skončila v nemocnici

19. dubna 2024  14:42

V Plané na Tachovsku se zranila žena, když se snažila naskočit do rozjeté dodávky, kterou zapomněla...

Strýčka mi asi snědli kanibalové, řekl Biden. Papuánci si slova vzali osobně

19. dubna 2024  14:41

Slova amerického prezidenta Joea Bidena, že jeho strýce mohli za druhé světové války sníst...

Krach jednání o důchodové reformě. ANO odmítá přijít, Jurečka ji pošle vládě

19. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  14:37

Na další jednání na Hradě o důchodové reformě s prezidentem Petrem Pavlem a s ministrem práce a...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...