„Spojené státy důrazně upozornily prezidenta Hondurasu, že pokud se velká karavana lidí, která směřuje ke Spojeným státům, nezastaví a nevrátí se do Hondurasu, země nedostane žádnou další pomoc nebo peníze. A to s okamžitou platností,” napsal Trump v úterý odpoledne na Twitteru.
Guatemalská policie v úterý zadržela bývalého honduraského kongresmana Bartola Fuentese, který pochod migrantů zorganizoval. K jeho zatčení policisté přistoupili den poté, co skupina asi dvou tisíc běženců překročila hranice Guatemaly.
Americký prezident kauze od včerejšího odpoledne věnoval další dva příspěvky na sociálních sítích, do kterých zahrnul také Guatemalu a Salvador.
„Informovali jsme Honduras, Guatemalu a Salvador, že jestli dovolí svým občanům, aby se dostali až na hranice Spojených států, s úmyslem je nelegálně překročit, nedostanou už žádné peníze,” napsal Trump. Prezident dodal, že USA zatkne a pošle zpátky domů každého migranta, který nebude mít příslušné dokumenty.
Podle Washingtonu poskytly Spojené státy v loňském roce Hondurasu finanční pomoc ve výši 181 milionů dolarů (4 miliardy korun), která šla na protidrogové programy, boj s chudobou či zlepšení bezpečnosti. Žádná jiná země v regionu tak vysoký obnos od USA nedostala.
Karavana opustila Honduras, jeho prezident je bezradný
Honduraská vláda v neděli vyzvala své občany, aby se ke karavaně nepřidávali. Podle ní organizátoři tuto „nezákonnou mobilizaci” svolali proto, aby vyvolali nestabilitu ve Střední Americe. Prezident Juan Orlando Hernandez podle The Guardianu zatím neuvedl, jaké kroky chce k zastavení migrantů podniknout. Karavana se totiž už nenachází na jeho území.
Do Spojených států míří karavana uprchlíků, zastavit je má Mexiko |
Guatelamalský prezident Jimmy Morales se naopak pokusí migranty co nejdříve zastavit. Začátkem roku Morales Trumpa podpořil také v přestěhování americké ambasády do Jeruzaléma, kam by se měli v budoucnu přesunout i guatemalští diplomaté.
Karavana na cestu do Spojených států vyrazila v sobotu z města San Pedro Sula a původně čítala asi 1300 lidí. Postupně se k ní připojili další migranti, kteří utíkají před vysokou kriminalitou a chudobou v Hondurasu. Momentálně se uprchlíci nacházejí ve městě Chiquimula, vzdáleném 60 kilometrů od guatemalských hranic.
Honduras se od státního převratu v roce 2009 stal hlavním tranzitním státem pro zásilky kokainu, které směřují z Jižní Ameriky do USA. Spojené státy poskytly Hondurasu na posílení bezpečnosti už nejméně 230 milionů dolarů (přes 5 miliard korun) a mezi lety 2008 až 2014 do země vyslaly své speciální jednotky na 21 misí.
Karavany migrantů ve Střední Americe se většinou obešly bez větší publicity až do letošního dubna, kdy podobnou karavanu označil Trump za bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy a na hranici s Mexikem poslal národní gardu.
Z jihu Mexika u hranic s Guatemalou tehdy vyrazilo asi 1500 migrantů, k americko-mexickým hranicím však nakonec došlo jen několik stovek lidí, většinou Hondurasanů.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz