Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

USA slaví 225 let nezávislosti

  8:43aktualizováno  8:43
Spojené státy americké slaví 225 let nezávislosti. Nejvýznamnější z amerických národních svátků tradičně provází veselí v ulicích a v parcích s velkolepými ohňostroji. Deklaraci nezávislosti USA, vyhlašující oddělení severoamerických kolonií od Velké Británie, přijal druhý kontinentální kongres 4. července 1776 ve Filadelfii.

V koloniích vzrůstala nespokojenost s britskou nadvládou, především s placením daní a cla. Ačkoli kolonie přispívaly do společné pokladny, neměly zastoupení v anglickém parlamentu.

Za počátek amerického boje za nezávislost, jehož ústřední postavou se stal generál a budoucí první americký prezident George Washington, jsou považovány první srážky britských královských jednotek s místními osadníky v Lexingtonu a Concordu v dubnu 1775. Britská vojska tehdy utrpěla značné ztráty při pokusu zmocnit se arzenálů koloniální milice.

Američtí studenti neznají národní historii

V červnu 1776 se zástupci severoamerických kolonií rozhodli sepsat a schválit proklamaci nezávislosti kolonií na Velké Británii. Kongres pověřil jejím vypracováním Thomase Jeffersona. Deklarace byla vyhlášena ve filadelfském Sále nezávislosti, kde mimo jiné v roce 1918 vyhlásil Tomáš Garrigue Masaryk nezávislost Československa.

Deklaraci přijalo zprvu dvanáct kolonií: Massachusetts, New Hampshire, Rhode Island, Connecticut, New Jersey, Pennsylvánie, Delaware, Maryland, Virginie, Severní a Jižní Karolína, Georgia. New York připojil svůj souhlas o několik dnů později.

Ačkoli se Den nezávislosti improvizovaně slavil ve Filadelfii už první rok po vyhlášení nezávislosti, ve velkém se začal oslavovat až po válce s Anglií v roce 1812. Od té doby se začal spojovat vlastenecký duch Dne nezávislosti s ideály demokracie. Svátek se mezitím stal dnem rodiných setkání, pikniků, opékání masa na přenosných grilech, průvodů a koncertů. Ve všech větších městech každoročně vrcholí ohňostroji. Tradičním úkonem během oslav je též udělování občanství.

Právě s 4. červencem je v historii USA spojeno mnoho veřejných událostí: v roce 1817 byla zahájena stavba kanálu Erie, o devět let později začala výstavba první železnice v zemi (mezi Baltimore a Ohiem), v roce 1850 byl položen základní kámen Washingtonského památníku nebo v roce 1946 USA uznaly nezávislost Filipín.

Kromě veselí zažily USA v Den nezávislosti také smutek. Ve stejný den v roce 1826 zemřeli tři z prvních pěti amerických prezidentů - John Adams (v úřadu 1798-1801), Thomas Jefferson (v úřadu 1801-1809) a James Monroe (v úřadu 1817-1825). Slavit narozeniny ve stejný den jako USA se poštěstilo třicátému americkému prezidentovi Clavinu Coolidgeovi, jenž vykonával úřad v letech 1923-1929.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nizozemská média odhalila identitu útočníků z Prahy, je mezi nimi policista

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Nizozemská média zveřejnila identitu mužů, kteří o víkendu v centru Prahy brutálně napadli číšníka. Muži měli...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Policisté zadrželi skupinu cizinců, podezřelých z napadení číšníka. (23. dubna...

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Co tvořilo obří hroudu tuku pod Londýnem? Vědci popsali její složení

Ohromná hrouda tuku ucpala kanály pod čtvrtí Whitechapel (12. září 2017)

Spolu se spláchnutým odpadem – vlhčenými ubrousky, kondomy a vložkami – našli vědci v obrovské hroudě vytažené loni z...

Novým ministrem zahraničí USA bude republikánský „jestřáb“ Mike Pomeo

Ředitel CIA Mike Pompeo

Americký Senát potvrdil dosavadního ředitele výzvědné služby CIA Mikea Pompea jako nového ministra zahraničí Spojených...

Vzpoura beta samců. Masakr v Torontu ukázal na hnutí zahořklých paniců

Záběr z příspěvku na You Tube, které zveřejnil Elliot Rodger.

Nenávist vůči moderní společnosti, obavy z plíživé koroze mužské identity a zášť vůči ženám, s nimiž nedokážou navázat...

Najdete na iDNES.cz