Americký letoun se vrací z mise nad Irákem na letadlovou loď USS George H.W. Bush kotvící v Perském zálivu (10. srpna 2014) | foto: AP

USA shodily obráncům Kobani balíky zbraní. Kurdům pomohlo i Turecko

  • 122
Americká letadla poprvé shodila kurdským bojovníkům v Sýrii zásilku zbraní, munice a zdravotnických potřeb. Kurdové se u města Kobani už několik týdnů snaží zastavit ofenzivu radikálů z hnutí Islámský stát. USA a spojenci dosud pomáhali ostřelováním pozic islamistů.

„Nákladní letadlo typu C-130 doručilo zbraně, munici a zdravotnický materiál, který poskytly kurdské úřady v Iráku a který je určený k tomu, aby (kurdští bojovníci) pokračovali v boji proti pokusům ISIL obsadit Kobani,“ citovala agentura Reuters z prohlášení Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). ISIL je zkratkou pro Islámský stát v Iráku a Levantě, kterou Islámský stát (IS) dříve používal.

Na operaci se podílely tři americké letouny, které shodily celkem 27 balíků pomoci. Agentura Reuters s odvoláním na nejmenované americké činitele napsala, že zbrojní dodávka se týkala „ručních zbraní“.

Území v Iráku a Sýrii ovládaná bojovníky Islámského státu

„Velké množství munice a zbraní bylo dodáno do syrského města Kobani,“ potvrdil podle agentury Reuters na svém twitterovém účtu mluvčí kurdských jednotek bojujících proti povstalcům z Islámského státu. Dodal, že množství dodaného materiálu „určitě nebude stačit na to, aby to rozhodlo bitvu“.

„Nemyslíme si, že boj o Kobani skončí rychle. Jednotky Islámského státu jsou stále velmi početné a jsou rozhodnuty Kobani obsadit. Kurdové jsou odhodláni jejich útoky odrazit,“ sdělil mluvčí. Kurdové doufají v další podporu.

Poprvé se do pomoci obráncům Kobani zapojilo také Turecko. Podle ministra zahraničí Mevlüta Çavu­ogla země pomáhá při přesunu členů iráckých kurdských milic pešmergů do Kobani přes turecké území. „Pomáháme jednotkám kurdských pešmergů překročit hranici a dostat se do Kobani,“ řekl Çavu­oglu.

Nejmenovaný představitel turecké diplomacie ovšem zdůraznil, že při americké dodávce zbraní do Kobani nebyl použit turecký vzdušný prostor. Jak poznamenala agentura AP, turecká vláda se již dříve nechala slyšet, že je proti jakýmkoli zásilkám zbraní Kurdům v Sýrii.

Turecko totiž považuje kurdské obránce Kobani za spojence turecké Strany kurských pracujících (PKK), jež Ankara ale i USA řadí k teroristickým skupinám.
Americký ministr zahraničí John Kerry ujistil, že americká pomoc Kurdům v Kobani je reakcí na krizovou situaci kolem města, a neznamená změnu americké politiky. „Já i prezident jsme hovořili s tureckými představiteli a ujistili jsme je, že se nejedná o změnu politiky USA. Jde o krizi a mimořádnou situaci,“ sdělil Kerry novinářům.

 Americký prezident Barack Obama v sobotu telefonoval svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi a situaci v Sýrii spolu řešili. Americký vůdce měl tehdy údajně Erdogana upozornit, že se na shození pomoci chystají, uvedl nejmenovaný americký představitel.

O Kobani bojují Kurdové s islamisty:

7. října 2014

Spojenci v posledních dnech podnikli v oblasti 135 náletů, které spolu s odporem Kurdů na bitevním poli zpomalily postup islamistů. Při leteckých úderech prý rovněž přišly o život stovky bojovníků IS. „Bezpečnostní situace v Kobani nicméně stále zůstává křehká a ISIL i nadále ohrožuje město a kurdské jednotky,“ dodalo americké velení ve svém písemném prohlášení.

Kobani je poslední baštou Kurdů na severu Sýrie. V jeho okolí islamisté ovládají asi 300 vesnic a pokud by město padlo, ovládl by Islámský stát souvislý pás pohraničí od severovýchodního cípu Sýrie až po město Halab. Z Kobani a jeho okolí již uteklo do sousedního Turecka přes 180 000 lidí.

Islamisté se převlékli za pešmergy a dobyli Karu Tabba

Radikálům z IS se v pondělí podařilo obsadit město Kara Tabba severně od Bagdádu. Zaskočili obránce převlekem za kurdské bojovníky, informovala agentura Reuters.

Členové IS překvapili kurdské obránce útokem na město, které leží asi 120 kilometrů od Bagdádu. Podařilo se jim obsadit také dvě nedaleké kurdské vesnice. V boji padlo 15 lidí včetně osmi civilistů. Podle irácké státní agentury IS odvlekl do zajetí šest dalších obyvatel města.

„Měli na sobě uniformy pešmergů (kurdských milicí), a proto se jim podařilo dostat se mezi naši obranu u Kara Tabba,“ sdělil Reuters jeden z kurdských bojovníků. Kurdové okamžitě vyslali na obranu města posily z jiných oblastí.

V Kara Tabba žijí sunnitští Arabové, Kurdové i Turkmeni. Město spadá do území, jehož obrany se ujali Kurdové, když IS začal v létě postupovat ze severního Iráku směrem ke kurdským autonomním provinciím. V postupu na kurdské středisko Irbíl mu zabránily až spojenecké nálety, k nimž se nakonec kromě USA odhodlalo několik dalších zemí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video