Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Miliony usvědčených Američanů nesmějí volit. I kvůli dědictví segregace

  19:45
Mnozí Američané nemohli v prezidentských volbách v roce 2016 volit, protože byli odsouzeni za spáchání zločinu. Podle statistik se to týká především členů minorit. Podle lidskoprávních organizací jsou na vině diskriminační zákony, které v jižanských státech USA vzešly z někdejších rasově segregačních nařízení.

Žena odchází z volební místnosti ve městě Florissant ve státě Missouri. Mnoho Američanů volit nesmí, protože bylo dříve usvědčeno ze spáchání zločinu. Většinou se to týká příslušníků menšin. | foto: Profimedia.cz

Když Afroameričanka Lanisha Bratcherová volila v roce 2016 v amerických prezidentských volbách, zřejmě nečekala, že o tři roky později ji kvůli tomu zadrží policie a bude čelit hrozbě devatenácti měsíců ve vězení.

Podle severokarolínských zákonů nemohou ve volbách volit ti jedinci, kteří byli usvědčeni ze spáchání zločinu. Až když si odslouží plně svůj trest, mohou splnit svou občanskou povinnost.

Oddělená pítka pro černé a bílé připomínají rasovou segregaci v USA

Bratcherová přiznává, že dříve měla problémy se zákonem. V roce 2013 se spolu se svou sestrou pustila do boje s jinými lidmi. Policie ji zadržela a obvinila z útoku smrtící zbraní.

Když šla v roce 2016 volit, byla v podmínce. Nikdo jí údajně neřekl, že hlasovat nemůže. „Neměla jsem v úmyslu kohokoliv zmást,“ tvrdí. „Pokud se od nás očekává, že bychom měli vědět o tom, že něco nemáme dělat, pak bychom neměli být na seznamu (voličů) a nemělo by nám to vůbec být umožněno.“

Právo volit ztrácejí lidé usvědčení ze spáchání zločinu ve 48 z 50 amerických států. Každý z nich má ovšem odlišná pravidla, kdy a za jakých podmínek může takový jedinec jít znovu k volbám. V některých se opatření týká jen lidí ve vězeních, v jiných jsou jmenovány druhy zločinů, po jejichž spáchání daný jedinec právo volit ztrácí. 

Například v Iowě jsou lidé usvědčení ze spáchání zločinu permanentně vyloučeni z účasti ve volbách, pokud k individuální obnově volebního práva nepřistoupí vláda.

Problematické zákony

Severokarolínský zákon má podle listu The Guardian problematický původ. Je v zásadě umírněnou modifikací zákona z „éry Jima Crowa“, kdy jižní státy USA přijímaly různá nařízení o rasové segregaci. Tato opatření měla zamezit tomu, aby černošští občané, kteří mohli po americké občanské válce volit, nezvrátili politické rozložení sil v jižanských státech.

Podle think tanku Brennan Center for Justice začaly po americké občanské válce mnohé státy přijímat zákony o vyloučení lidí usvědčených ze spáchání zločinů z účasti ve volbách. Zároveň jižanské státy implementovaly trestní zákony speciálně cílené na černošskou populaci.

Segregace v USA

I když černošští obyvatelé USA získali po zrušení otroctví svobodu, jejich životy ještě dlouho ovládala nadřazenost bělochů a takzvané segregační zákony, hlavně v jižanských státech. Segregačním zákonům se také občas říkalo zákony Jima Crowa, což bylo kdysi hanlivé jižanské označení Afroameričanů.

Normy striktně oddělovaly místo ve společnosti pro černé a bílé. I když se lišily stát od státu, v praxi třeba znamenaly, že existovaly oddělené školy, restaurace, telefonní budky či třeba pítka. V autobusech většinou museli černoši sedět vzadu.

V roce 1898 severokarolínští demokraté prosadili tento typ zákona s cílem „zachránit bílé lidi z východu před prokletím dominance černochů“ a zajistit, aby „poctivé hlasy“ bílých voličů obstály proti „nelegálním a podvodně registrovaným hlasům černošských voličů.“

Aby dali svému varování váhu, nechali demokraté v místních novinách otisknout karikaturu krvežíznivého netopýra, který má na svých křídlech napsáno „vláda černochů“.

Podle právníka Bratcherové, Johna Carellyho, je severokarolínský zákon zcela jasně diskriminační. Ze 441 lidí, kteří jsou vyšetřováni, zda nelegálně nevolili v prezidentských volbách, jich je 68 procent černé barvy pleti. „Zákon, jehož záměrem je rasová diskriminace určité skupiny, je neústavní,“ myslí si Carella.

Podle zprávy právnické skupiny Southern Coalition for Social Justice (SCSJ) má asi 70 tisíc občanů Severní Karolíny pozastavené volební právo. Z toho jde ve 39,2 procenta případů o lidi černé pleti. Podíl černochů na celkové populaci Severní Karolíny je 21,5 procent.

Během prezidentských voleb v roce 2016 nemohlo volit přes 6 milionů Američanů, protože jim to zakazovaly zákony podobné těm v Severní Karolíně. V šesti jižanských státech (Alabama, Florida, Kentucky, Tennessee, Mississippi a Virginie) nemá právo volit přes 7 procent dospělé populace. Týká se to především minorit a chudých, poukazuje server Facing South. V Kentucky nemůže volit kvůli předchozím obviněním jeden ze čtyř Afroameričanů.

Některým lidskoprávním organizacím se nicméně daří tlačit na změnu. Na Floridě skoro 65 procent voličů souhlasilo s dodatkem ke státní ústavě, který právo volit obnovil 1,4 milionu usvědčených občanů.

Agentura AP informovala o případu muže prodávajícího drogy, který do do iowského seznamu zločinců s omezeným právem volit zařazen nebyl. Namísto něj se v databázi ocitla celá policejní jednotka, která ho zadržela.

Již předtím se na seznamu ocitlo několik občanů, kterým bylo odepřeno volit, ač na to měli právo. Naopak někteří lidé usvědčení ze spácháni zločinů kvůli úředním chybám navzdory iowským zákonům volit mohli. 

Podle lidskoprávních organizací tyto případy ukazují, že by se zákony, které zamezují usvědčeným lidem jít k volbám, měly změnit. Státní tajemník Iowy Paul Pate slíbil, že se pokusí chyby v systému opravit před prezidentskými volbami v roce 2020.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Poslední mrazivá noc. Od pátku se bude oteplovat, v neděli se vrátí letní teploty

25. dubna 2024  6:32

Ve čtvrtek budou ještě teploty podprůměrné a na horách může sněžit. V pátek ráno dokonce hrozí na...

Rusko vyrábí víc zbraní, než potřebuje na Ukrajině, varoval německý ministr

25. dubna 2024  6:13

Rusko podle odhadů německého ministra obrany Borise Pistoriuse už vyrábí více zbraní a munice než...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

ANALÝZA: Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...