USA sází v boji s cukrovkou na hormony

Substituční hormonální léčba může snížit výskyt cukrovky u žen postižených srdeční chorobou o 35 procent. Vyplývá to z rozsáhlé studie, kterou zveřejnil ve Spojených státech lékařský tým vedený profesorem Alkou Kanayem. Lékaři ale upozorňují, že je při hormonální terapii nutná velká opatrnost.

Autoři studie zkoumali 2 763 žen. Ověřovali na nich účinek léčby založené na estrogenu, která může snížit nebezpečí rakoviny prsu či srdečního onemocnění, cituje doktora Kanayu v článku pro americkou lékařskou revui Annals of Internal Medicine.

"Zjištění, k nimž jsme dospěli, může předvídat významný prospěch pro metabolismus vystavený hormonální léčbě," upřesnil Kanaya z Kalifornské univerzity v San Francisku.

Doporučení týkající se hormonální terapie byla podle agentury AFP radikálně modifikována v roce 2002 na základě výsledků jisté americké studie, která dokládala zvýšené nebezpečí srdeční choroby a rakoviny prsu u žen v menopauze, které se podrobily hormonální terapii.

Ta má za cíl nahradit úbytek hormonů, jejichž produkci vaječníky během menopauzy zastaví, a předcházet tak různým symptomům stejně jako úbytku kostní hmoty a nástupu různých nemocí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video