ANALÝZA: USA hrají rozčilení, i zmizení novináře ale Saúdům prominou

  15:24aktualizováno  15:24
Případ opozičního novináře zmizelého na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu podráží nohy spojenectví Rijádu s Washingtonem. Když však USA nepostihly Saúdy kvůli jejich podpoře džihádismu, zpackané válce v Jemenu či drcení vnitřní opozice, těžko něco podniknou kvůli patrně zavražděnému zběhlému prominentovi. Ale budou dělat hodně pro to, aby to vypadalo, že se zlobí.

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží (1. února 2015) | foto: AP

Nože na postaršího medvídka jménem Džamál Chášakdží se brousily dlouho. Teď hrozí, že krvavě pořežou i Saúdskou Arábii, která je prý držela v ruce.

V 21. století se neutají nic, a tak jsou najednou venku americké odposlechy, z nichž je jasné, že kvůli Chášakdžímu hořkl korunnímu princi Mohamedovi hummus a falafel už dlouho. Teď vyšlo najevo, že zmizení Chášakdžího na konzulátu v Istanbulu byl jen plán z nouze, protože nevyšla hlavní akce: lidé napojení na prince přemlouvali odpadlíka, aby se klidně vrátil domů, nic se mu prý nestane.

Chášakdžího případ je teď největší mezinárodní detektivkou. Muž vešel na saúdský konzulát, ale už nevyšel, i když Saúdové tvrdí, že ano. Ale není ani vevnitř, ani venku.

A z detektivky se stává i klasický politický thriller, protože teď jdou po Saúdské Arábii kvůli Chášakdžímu i Trumpovy USA. Americký prezident je pod velkým tlakem, aby něco udělal, a mezi senátory se už ozývají hlasy, aby Spojené státy pozastavily prodej zbraní Saúdům. 

Ale dějí se ještě mnohem horší věci. V USA se o Saúdské Arábii najednou mluví jako o „utlačovatelském režimu“. Konzervativní senátor Rand Paul uvedl: „Žádné množství ropných obchodů nebo prodejů zbraní nemůže ospravedlnit naše bratříčkování s režimem, který drží ochrannou ruku nad džihádismem po celém světě.“

Amerika objevila Ameriku

Malé příčiny mívají nečekaně velké následky. I když Chášakdží ve svém ročním americkém fešáckém exilu psal zdvořile kritické sloupky do Washington Postu a z let, kdy byl prominentem saúdského režimu, má na Západě spoustu přátel, nikdo asi nečekal, že jeho zmizení začne podrážet nohy americko-saúdskému spojenectví. 

Záznam vraždy

Turecko má audiozáznam, který dokazuje, že Chášakdží byl na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu zavražděn. Napsal to americký list The Washington Post, do kterého Chášakdží přispíval.  

„Ta nahrávka osvětluje, co se Džamálovi stalo, když vstoupil dovnitř. Je slyšet jeho hlas a hlasy arabsky hovořících mužů. To, jak byl vyslýchán, mučen a pak zavražděn, sdělil nejmenovaný zdroj listu. Podle něj Turecko o obsahu nahrávky informovalo USA. Jak byl záznam pořízen, není jasné.

Zdroj: ČTK

Podpora radikalismu nevadila, USA ochotně koukaly stranou, ač s radikály současně vedly válku. Teď zmizel jeden muž, který psal články pro přední americký deník, a všechno je jinak. 

Dokonce Trump, který hodně vsadil na nového faktického vládce Saúdské Arábie, akčního korunního prince Mohameda íbn Salmána, veřejně hudruje a poslal experty do Istanbulu, aby tam s Turky vyřešili záhadu zamčeného konzulátu. 

Princ, který je považován za muže, jenž dal k akci proti Chášakdžímu rozkaz, se dostal do neřešitelné pasti. Má vysvětlit, kam Chášakdží zmizel, ale to nemůže: pokud je pravda, co říkají Turci, musel by ukázat rozsekané kusy lidského těla. To se zdá mnohem pravděpodobnější než saúdská verze, totiž že vyšel, ale nějak si ho nevšimla jeho čekající snoubenka ani kamery, kterých tam je opravdu hodně.

Princ tělo zpátky nesloží, a tak bude muset sledovat, jak ho přibíjejí na vrata. To, že USA zveřejnily odposlechy, je horší než jejich obsah. Je to výstraha a zlomená hůl. 

Ale odsud potud... Amerika se zlobí – a hraje to pěkně, hollywoodsky. Kvůli jednomu Chášakdžímu si strategické vztahy se Saúdy rozbít nenechá. Rijád je jeden z hlavních zbrojnošů proti Íránu, kupuje americké chytré zbraně po stovkách miliard a stabilizuje ropný trh. Kdyby se rozviklal, to by byl hukot. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Počet obětí požárů v Kalifornii stoupl na 81, pohřešují se stovky lidí

Americké město Paradise v Kalifornii zachvátil lesní požár. (8. listopadu 2018)

Ničivý požár na severu Kalifornie si podle nové bilance vyžádal nejméně 81 mrtvých a počet pohřešovaných stoupl na 870....

Německo přitvrdí v deportacích, zvažuje obnovení vyhošťování Syřanů

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Německo v neděli představilo své plány na zjednodušení a urychlení deportací neúspěšných žadatelů o azyl nebo lidí,...

Airbnb odchází ze židovských osad. Izrael vyhrožuje, Palestinci slaví

Židovská osada Maaleh Adumim nedaleko Jeruzaléma (7. září 2009)

Společnost Airbnb ze své ubytovací nabídky stáhla adresy v židovských osadách na Západním břehu Jordánu. Zatímco...

Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně
Rozdáváme 50 balíčků pracího gelu a aviváže od Feel Eco. Přihlaste se o ně

Máme pro vás připraveno 50 pracích gelů a 50 aviváží od značky Feel Eco, které vaše prádlo vyperou čistě a ekologicky. Dopřejte svým dětem hygienicky čisté prádlo bez zatěžování životního prostředí.

Najdete na iDNES.cz