Patrik Banga, redaktor iDNES.cz, kterému diskutér kraxna vyhrožoval.

Patrik Banga, redaktor iDNES.cz, kterému diskutér kraxna vyhrožoval. | foto: archiv P. Bangy

USA řeší ve zprávě o lidských právech agresi diskutéra iDNES.cz

Spojené státy v pátek vydaly novou výroční zprávu o dodržování lidských práv ve světě. Obsahuje také zmínku o případu správce diskusí iDNES.cz Patriku Bangovi, kterému jeden z diskutérů vyhrožoval smrtí. Česku i Slovensku v dokumentu vytýkají diskriminaci Romů a korupci.

Američané se o případu zmiňují v sekci Svoboda projevu a tisku. "V červnu čelil správce diskusí na serveru iDNES.cz hrozbě smrti od diskutéra s přezdívkou "kraxna". Ten správci opakovaně vyhrožoval. Vadilo mu mazání rasistických příspěvků v diskusích pod články. Jednou dokonce hrozil smrtí i jeho synovi," píše se v americké zprávě.

Muž z Velkého Března nejprve vulgárně psal do diskusí pod články iDNES.cz. Poté, co kvůli tomu přišel o svůj účet, nasměroval svůj vztek na administrátora Patrika Bangu.

Diskutér hrozil správci diskusí iDNES.cz i jeho synovi

"Z různých adres chodily desítky e-mailů s nadávkami do černých sviní, brýlatých dobytků a podobně. Jak ubíhal čas, přidával diskutér s přezdívkou kraxna jak na intenzitě urážení, tak na počtu mailů," popsal e-mailové útoky Banga.

Češi mají předsudky vůči Romům

Američané Česku i Slovensku vytýkají také problémy v justici, obchod s "bílým masem" a neonacistický extremismus.

V České republice podle nich Romy sužuje chudoba, vysoká nezaměstnanost a negramotnost, jakož i různé formy diskriminace ve vzdělání, při hledání zaměstnání či ubytování. Zpráva také zmiňuje již starší případy sterilizace Romek.

"Společenské předsudky proti romské populaci v zemi se občas projeví v násilných činech," uvedlo americké ministerstvo a zmínilo několik útoků neonacistických extremistů.

Aktivisté často uváděli, že zaměstnavatelé odmítají zaměstnávat Romy, jejichž nezaměstnanost se odhaduje na 80 až 90 procent, uvedla zpráva. Příslušníci romské, ale i dalších menšin v zemi podle ní čelí rasově motivovanému násilí.

Trestní stíhání korupce je vzácné

"Politické tlaky, nedostatečné nebo neefektivní zákony vyžadující (při zadávání veřejných zakázek) odhalení původu aktiv, upravující zadávání veřejných zakázek a lobbování, neefektivní policejní vyšetřování a omezený počet zkušených vyšetřovatelů na regionální úrovni přispěly k tomu, že trestní stíhání korupce na vysoké úrovni je vzácné," uvádí například zpráva v části věnované Česku.

V této souvislosti zmiňuje několik případů, například obvinění z korupce při nákupu obrněných vozidel Pandur od rakouské firmy Steyer.

Obsáhlá zpráva si mimo jiné všímá používání klecových lůžek v psychiatrických zařízeních a kastrací vězňů odsouzených za sexuální přečiny. Dostala se do ní také informace o měření průtoku krve v pohlavních orgánech při zobrazení sexuálních výjevů u mužských žadatelů o azyl v Česku, kteří tvrdí, že jsou ve své vlasti pronásledovaní za homosexualitu.

Spojené státy sledují situaci zhruba ve 190 zemích. Čerpají přitom z informací ze svých ambasád, od zahraničních vlád, nevládních a mezinárodních organizací a také z různých zpráv. Americké ministerstvo zahraničí zprávu vydává od roku 1977, pravidelně tím vzbuzuje negativní reakce vlád kritizovaných zemí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video