Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

USA řeší sebevraždu studenta, jehož sex spolužáci natočili a dali na internet

  • 210
Všeobecné odsouzení, společenskou kampaň, projevy aktivistů za práva gayů a leseb i trestní stíhání. To vše v USA spustil příběh 18letého studenta, který na konci září skočil z mostu George Washingtona. Podle jedněch ho k tomu dohnala homofobní šikana. Podle jiných "žertík" dvou spolužáků, jež nahráli jeho intimní setkání s přítelem a vystavili ho na internetu.

Případ studenta americké Rutgersovy univerzity Tylera Clementiho soustředil pozornost i na odvrácenou stranu toho, do jaké míry sociální média prorostla do každodenního života mladých lidí. Experti, které cituje americký tisk, se předhánějí v rozborech dopadu internetového věku na nové generace i v návrzích protiopatření.

Jakkoli je Clementiho případ extrém, spousta dětí využívá digitální technologie k vzájemnému špehování, řekla listu Christian Science Monitor Parry Aftabová, která vede skupinu pro zvýšení online-bezpečí WiredSafety. "Je to častá zbraň dospívajících a mladých lidí - někoho špehovat a zveřejnit to, co zjistili."

Šíření informací online přitom může mít citově mnohem drtivější dopad než dřívější, místně omezenější způsoby jejich sdílení; například vystavení na školní nástěnce. Digitální fotografie zveřejněné na webu jsou přístupné po celém světě a vyskočí, kdykoli kdokoli zadá do vyhledávače jméno oběti.

Ozvaly se i hlasy, překvalifikovat případ na zabití

Proti Clementiho spolubydlícímu, osmnáctiletému Dharunovi Ravimu a rovněž osmnáctileté Molly Weiové, kteří webkamerou nahrávku pořídili a pustili ji na internet, policie vznesla obvinění z řady trestných činů včetně narušení soukromí.

Bullycide

Diskuse se vedou o tom, jak by měly být potrestáni ti, kteří šikanou doženou jiného člověka k ukončení vlastního života, pro což už se v angličtině vžilo označení "bullycide" ze spojení slov bully (šikana) a suicide (sebevražda).

Žalobce v případu prohlásil, že prověří i možnost obvinění z jednání pod vlivem předsudků s ohledem na Clementiho sexuální orientaci. To by znamenalo zvýšení trestu z maximálně pěti let, které Ravimu a Weiové hrozí nyní, na až deset let za mřížemi. Ozvaly se ale i žádosti překvalifikovat případ na zabití.

Podobná volání se v uplynulých letech ozývají čím dál tím častěji úměrně tomu, jak přibývá podobných případů smrti. V roce 2008 se oběsila osmnáctiletá Jessica Loganová, když její bývalý přítel umístil na internet nahé snímky, které nafotila mobilním telefonem a pak mu je posílala jako krátké "sexové" zprávy.

Během uplynulých několika týdnů spáchalo sebevraždu několik studentů kvůli kybernetické šikaně pro svou sexuální orientaci, napsal list The New York Times. Je mezi nimi i teprve třináctiletý Seth Walsh z Kalifornie, který se minulý měsíc oběsil na zahradě. Sice se ho ještě podařilo najít živého, ale po týdnu v nemocnici zemřel.

Otupenost

Někteří odborníci míní, že mediální prostředí zahrnující mimo jiné i různé reality show využívající princip skrytých kamer otupuje schopnost mladých lidí poznat škodlivý dopad svých činů. Nedávná studie Michiganské univerzity například zjistila, že schopnost empatie u vysokoškoláků klesla v letech 1979 až 2009 o zhruba 40 procent, přičemž největší propad nastal po roce 2000.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue