Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

USA před světem tají věznice, tvrdí aktivisté

  15:44aktualizováno  15:44
Guantánamo, Abú Ghrajb. To jsou dvě zřejmě nejznámější věznice současnosti. Pravým opakem jim jsou tajná střediska po celém světě, v nichž Američané drží stovky lidí, aniž by o nich na veřejnost prosákla jediná zpráva. Tvrdí to organizace Human Rights First.

Human Rights First (HRF), v překladu "lidská práva na prvním místě", je organizace, která se podílí na sledování stavu lidských práv ve světě.

Ve čtvrtek 17. června HRF představila ve Washingtonu zprávu, v níž kritizuje Spojené státy kvůli tajným věznicím, které USA údajně ve světě provozují.

"Americká vláda drží zajatce v systému skrytých věznic, jež jsou mimo dosah jakékoli kontroly," stojí v dokumentu HRF. "Tohle všechno je o tajnostech, zodpovědnosti a právu," uvedla Deborah Pearlsteinová, jež text připravovala.

Tajné věznice jsou po celém světě
Podle HRF jsou po světě na dvě desítky věznic pro teroristy. Kromě vyhlášených v Iráku či na Kubě to ale jsou i utajovaná střediska v Afghánistánu, Pákistánu, Jordánsku. Někteří podezřelí jsou prý drženi dokonce na válečných lodích.

HRF, někdejší Lawyers Commitee for Human Rights, se odvolává nejen na poznatky spřízněných pracovníků z Amnesty International a Červeného kříže, ale také na svědectví amerických vládních a armádních úředníků.

Zpráva HRF

Kompletní zprávu Human Rights First si můžete v angličtině stáhnout zde

Deborah Pearlsteinová dodala, že praktiky mučení a týrání jsou v těchto ústavech velmi pravděpodobně používány. "Je to porušení ženevských konvencí a mezinárodních zákonů," zopakovala.

Organizace dále navrhla, aby USA věznice otevřely a nechaly Červený kříž, ať v nich provede kontrolu. Jelikož ale Washington jejich existenci popírá, těžko může dojít ke shodě. 

Vyšetřování je s otazníky
S podobnou iniciativou přišlo krátce před HRF 500 špičkových právníků, kteří vyzvali vládu, aby dovolila nezávislé vyšetřování případů z bagdádského Abú Ghrajb.

"Vojáci, kteří za to jsou zodpovědní, musí být potrestáni," odcitoval část prohlášení list Boston Globe. Deník zároveň připomněl, že podle Amnesty International se ve stávajícím vyšetřování objevuje stále více a více chyb.

V den oficiálního představení studie HRF se navíc ministr obrany USA Donald Rumsfeld přiznal, že minimálně v jednom případě nařídil, aby vojáci "nechali zmizet" jednoho iráckého vězně. - více zde

Mučení zajatců je v posledním půlroce jedním z nejdiskutovanějších témat. Podle Bostonu Globu může americký prezident ve výjimečných případech nařídit nedodržování zákazu mučení. Americké velení ale odmítá, že by o týrání v Abú Ghrajb něco vědělo.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo pět civilistů, včetně jednoho cizince

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo pět civilistů, z toho čtyři Afghánci a jeden cizinec. Dalších šest lidí bylo...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Najdete na iDNES.cz