Zásilka munice pro americké jednotky v Evropě v německém přístavu Nordenham

Zásilka munice pro americké jednotky v Evropě v německém přístavu Nordenham | foto: DVIDS

Největší zásilka munice je v Evropě, k výcviku i k odstrašení Ruska

  • 408
Je to největší jednorázová zásilka munice pro americké jednotky v Evropě, která připlula přes Atlantik za posledních deset let. Přes 5 tisíc tun munice poslouží americkým vojákům na cvičeních i v rámci balíčku odstrašujících opatření vůči Rusku.

Zásilka munice za 177 milionů amerických dolarů doputovala do německého přístavu Nordenham už minulý týden. Velení amerických sil v Evropě o ní informovalo až nyní.

Celkem 415 lodních kontejnerů je postupně převáženo do muničních skladů Miesau u Kaiserslauternu. Podle amerického velení jde o největší jednorázovou zásilku munice za posledních deset let.

Munice bude sloužit nejrůznějším americkým jednotkám rozmístěným v Evropě a také během několika aliančních cvičení plánovaných na tento rok. Například pro velké manévry Anakonda v Polsku, do kterých se zapojí speciální síly.

Zároveň má sloužit americkým posilám v rámci balíčku opatření k odstrašení Ruska. Podobně jako takzvaně „předrozmístěná“ technika a vybavení pro americké jednotky, které by v případě potřeby mohly cestovat na pomoc ohrožené členské zemi NATO jen „na lehko“ a ve velmi krátkém reakčním čase, protože techniku v podobě tanků a obrněných vozidel by už měly v Evropě připravenou v předsunutých skladech.

NATO hledá posily pro své východní křídlo

Takové vznikají v pobaltských republikách, Polsku a také v Rumunsku a Bulharsku. „Kriticky důležité zásoby na evropské scéně umožní silám USA a NATO rychle čerpat munici... Demonstruje to náš trvalý závazek k obraně spojenců,“ konstatoval náčelník štábu 21. zásobovacího velitelství Matthew Redding.

Na odstrašení Ruska a uklidnění spojenců na východní hranici NATO chtějí Spojené státy uvolnit až 3,4 miliardy dolarů. Počítá s tím návrh rozpočtu ministerstva obrany pro rok 2017. Bude to čtyřikrát více než loni. Kromě cvičení a „předsunutých“ skladů s technikou chce Pentagon na evropském kontinentě posílit i své jednotky.

Podle šéfa Pentagonu Ashtona Cartera je reálné, že hned v šesti zemích - Litvě, Lotyšsku, Estonsku, Polsku, Bulharsku a Rumunsku - by mohlo být neustále přítomno až tisíc vojáků NATO včetně Američanů.

, natoaktual.cz

Video