Hojně rozšířeným opioidem na předpis je například metadon.

Hojně rozšířeným opioidem na předpis je například metadon. | foto: Profimedia.cz

USA nezvládají boj s opioidy, lidé se od léků na předpis vrací k heroinu

  • 99
Spojené státy americké prohrávají boj s opioidy. V roce 2015 tam na předávkování zemřelo více než 33 000 lidí, o 15,5 procenta víc než v roce předchozím. Situace je nejhorší od roku 1971, kdy americká vláda vyhlásila „válku proti drogám". Zatímco v minulosti měly lidské životy na svědomí nejčastěji návykové léky proti bolesti, nyní je pomalu nahrazuje heroin.

Počet závislých na opioidech strmě narůstá napříč celými Spojenými státy. Stejně tak však roste i množství případů předávkování.

Nemocnice ve státě New Hampshire v poslední době přijaly tolik předávkovaných pacientů, že je musejí umisťovat i na volná lůžka na operačních sálech či novorozeneckých odděleních. Řada okresů v Ohiu si musela pronajmout zvláštní chladicí přívěsy, aby měla kde uchovávat rostoucí množství mrtvých těl. Pravděpodobně nejhorší situace je však v Cabell County v Západní Virginii, kde bylo loni z 2 900 nově narozených dětí 500 závislých na opioidech.

V loňském roce v USA na předávkování opioidy zemřelo 33 000 lidí, což představuje deset mrtvých na 100 000 obyvatel. Jde o naprostý rekord. V roce 1971, kdy americká vláda začala pod vedením prezidenta Richarda Nixona s drogami aktivně bojovat, tvořili předávkovaní desetinu z nynějšího počtu.

Opioidy

Ilustrační snímek

Jako opioid je označena látka schopná vázat se na opioidní receptor. Tyto receptory se nachází zejména v centrálním nervovém systému a v menší míře i v trávicí soustavě.

Mezi hlavní účinky opioidů patří euforie, zklidnění, tělesný útlum, nevolnost, zúžené zornice, znecitlivění, pocit lhostejnosti vůči problémům a útlum dechu. V medicíně jsou opioidy užívány k tlumení bolesti, při anestezii a léčbě bolesti.

Rozlišujeme mezi opiovými alkaloidy (morfin, kodein), polosyntetickými opioidy (heroin) a syntetickými opioidy (metadon). Surové opium se získává ze šťávy z nezralých makovic.

Zdroj: Wikipedia

Zcela nejhůř je na tom Západní Virginie. V již zmíněném okrese Cabell County počet lidí, kteří ročně umírají na předávkování opioidy, výrazně převyšuje národní průměr - na 100 000 obyvatel tam připadá 30 mrtvých. V celé Západní Virginii to je dokonce 41,5 mrtvých na 100 000 obyvatel, uvádí server VICE News.

Farmaceutické společnosti otevřely Pandořinu skříňku

Za epidemii předávkování opioidy jsou částečně zodpovědné často předepisované léky proti bolesti, jichž jsou opioidy součástí. Úřady v Cabell County se tak rozhodly proti nepříznivé statistice bojovat. Začátkem března zažalovaly deset farmaceutických firem i distributorů léků za to, že stát „zaplavily“ léky na předpis.

Argumentují tím, že ačkoli v okrese žije jen 96 000 lidí, v letech 2007 až 2012 tam farmaceutické společnosti prodaly téměř 40 milionů dávek opioidních léků. Společnosti podle úřadů „otevřely Pandořinu skříňku a do Cabell County vypustily zdánlivě nekonečnou zásobu opiátů na předpis a přispěly k epidemii, čímž si vydělaly miliardy dolarů“.

„Moje komunita umírá. V nemocnici musejí kolébat děti 24 hodin denně, protože kvůli své závislosti neustále křičí,“ uvedl právník Paul Farrell, který žalobu podal. Tak malé okresy, jako je Cabell County, podle něj nemají příliš jiných možností, než žalovat velké společnosti, aby za následky epidemie zaplatily.

„Nežádáme jen o to, aby přijaly zodpovědnost za to, že očividně porušily federální a státní zákony, ale také aby napravily škodu, kterou způsobily, abychom nevytvářeli další generace závislých,“ uvedl Farell podle agentury AFP.

Obrovské množství prodaných opioidů na předpis potvrzuje i statistika amerického Národního protidrogového úřadu (DEA), podle které se v letech 2007 až 2012 v Západní Virginii celkově prodalo na 780 milionů návykových léků na bolest. Chudý stát na východním pobřeží USA má přitom pouhých 1,8 milionu obyvatel.

S léky na předpis však nebojuje jen on. Starosta New Yorku Bill de Blasio před dvěma týdny představil novou kampaň, která má narůstajícímu množství závislých zamezit. „Farmaceutický průmysl dlouhá léta podporoval nadužívání návykových léků proti bolesti,“ prohlásil de Blasio. Jen v loňském roce se v New Yorku opioidy předávkovalo 1 075 lidí.

Heroin a fentanyl místo léků na předpis

Veškerá opatření proti návykovým lékům na předpis i farmaceutickým firmám však nemusejí stačit. Kvůli zpřísňujícím se opatřením se totiž závislí na opioidech obracejí k heroinu, který do USA proudí z Mexika.

Stačí drobeček a člověk zemře. USA bojují se záplavou syntetických opioidů

Zatímco ještě před šesti lety byly léky proti bolesti, jako například oxykodon nebo hydrokodon, zodpovědné za smrt čtyř lidí z pěti, nyní polovinu úmrtí způsobí předávkování heroinem nebo kombinací heroinu a fentanylu.

„Každý vidí, že se množství opiátů na předpis zmenšuje. Ale to, o co se jejich zásoby snížily, ve stejném množství narůstá ve formě heroinu. V následujících pěti letech uvidíme rekordní přechod k heroinu,“ předpovídá Farrell.

Kombinace heroinu s fentanylem je navíc ještě nebezpečnější a potenciálně smrtelnější. Stále rozšířenější syntetický opioid, který působí podobně jako morfin, je asi 50krát silnější než heroin a po celém světě má na svědomí obrovské množství úmrtí. Spojené státy jako jeho zdroj označují Čínu, ta to však odmítá (více o záplavě fentanylu čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video