Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

USA: Odvolání íránského velvyslance je věcí ČR a Íránu

aktualizováno 
P r a h a (tch, lav) - Americké ministerstvo zahraničních věcí pohlíží na odvolání íránského velvyslance z ČR jako na záležitost ČR a íránské vlády. Sdělil to zdroj washingtonského ministerstva na žádost o komentář k postupu Íránu.
Írán odvolal svého velvyslance
Írán v úterý odvolal z Prahy svého velvyslance a rozhodl omezit hospodářské styky s republikou na protest proti zahájenému íránskému vysílání rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. "Írán neuzavře s Českou republikou žádnou novou ekonomickou smlouvu," prohlásil včera mluvčí íránského ministerstva zahraničí."Nedalo se očekávat, že by vysílání Svobodné Evropy vylepšilo náš vzájemný obchod s Íránem, a musíme vyčkat, jaké kroky íránská strana přijme," tlumočil stanovisko ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra jeho mluvčí Vlastimil Nesrsta.
Přestože je škoda každého ztraceného obchodního partnera, dopady případného přerušení obchodních styků s Íránem nebudou pro ekonomiku státu žádnou katastrofou. "Obchod s Íránem se na celkovém obratu zahraničního obchodu republiky podílí jednou desetinou procenta," podotkl Nesrsta.
Podle údajů Českého statistického úřadu činil vývoz do Íránu v minulém roce zhruba miliardu korun. Pro srovnání: do Indie se vyvezlo asi za dvě miliardy a do Číny za 1,5 miliardy korun.
Poslanec Unie svobody Vladimír Mlynář je přesvědčen, že případné hospodářské škody jsou přirozenou cenou, kterou platíme za to, že jsme součástí západní civilizace. "Západoevropané a Američané platí mnohem vyšší cenu, například v podobě teroristických útoků na své občany, kterým každou chvíli čelí," upozorňuje.
Před pokračováním relací do Iráku varoval už v pondělí Bagdád, žádné protiopatření však zatím nepřijal.
Ministr vnitra Václav Grulich chce na dnešním jednání vlády navrhnout, aby se kabinet znovu zabýval důsledky vysílání Rádia Svobodná Evropa/Rádia Evropa do Iráku a Íránu.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Prezident Zeman přijme demisi vlády příští týden ve středu

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Prezident Miloš Zeman přijme demisi menšinové vlády ANO ve středu 24. ledna. Telefonicky se na tom ve čtvrtek domluvil...

Sněžení potrvá až do večera, západem Čech se žene silný vítr

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset centimetrů nového sněhu....

Meteorologové prodloužili výstrahu před silným sněžením až do dnešních 20:00. Hrozí především v severovýchodní části...

Okamurovi vadí Šlechtová, Ťok a Pelikán. Chce „vládu odborníků“

Tomio Okamura na sjezdu SPD

Pětadvacet konkrétních bodů programu SPD chce lídr hnutí Tomio Okamura řešit při jednání o nové vládě s premiérem a...

Najdete na iDNES.cz