Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

USA odmítly nové podmínky Izraele a vysílají do oblasti vyjednavače

  23:10aktualizováno  23:10
- USA odmítly nové izraelské podmínky a vysílají do oblasti svého vyjednavače Dennise Rosse. Izrael v reakci na středeční útok proti dvěma Izraelcům odložil další odsun armády ze západního břehu Jordánu a žádá splnění tří podmínek. Porušuje tak izraelsko-palestinskou mírovou dohodu uzavřenou v říjnu v americkém Wye Plantation.

Izraelští osadníci ve čtvrtek zároveň pohrozili, že zavedou blokádu kolem palestinského autonomního města Ramalláh v době návštěvy amerického prezidenta Billa Clintona. Oznámila to agentura AFP. Při středečních demonstracích v Ramalláhu palestinští studenti zbili jednoho civilistu a policistu.
"Pokud izraelské vláda nezavede blokádu po brutální agresi, jejímiž oběťmi se ve středu stali dva Izraelci, postaráme se o ni sami během návštěvy prezidenta Clintona,"oznámili představitelé Rady židovských osad v Judeji, Samaří a v Gaze (Ješa), hlavní organizace sdružující židovské osadníky na západním břehu Jordánu.

Izraelské ultimátum, které Palestinci kategoricky odmítli, požaduje, aby Palestinci upustili od záměru vyhlásit jednostranně samostatný stát, souhlasili s propouštěním jen palestinských vězňů, kteří nemají na rukách krev obětí atentátů, a ihned přestali podněcovat k násilí.
Podle dohody z Wye Plantation musí Izrael odsunout do 12 týdnů armádu ze 13 procent území západního břehu Jordánu. V první fázi palestinské samosprávě předal 20. listopadu již dvě procenta z tohoto území.

Izraelské ultimátum
Palestinská samospráva musí podle první z podmínek oficiálně ustoupit od záměru vyhlásit jednostranně samostatný stát, jak to několikrát proklamoval nejvyšší palestinský představitel Jásir Arafat. Podle něj má palestinská samospráva vyhlásit stát, neskončí-li do 4. května příštího roku jednání o konečném statutu palestinských autonomních území, jak to stanovily předchozí mírové dohody.
Podle druhé podmínky musí palestinská samospráva přistoupit na takové propouštění palestinských věžňů z izraelských věznic, jak to stanovuje říjnová dohoda  z Wye Plantation. Izrael podle ní musí propustit 750 osob, ale žádná z nich nemá mít na rukách krev obětí atentátů palestinských extrémistů. Izrael 20. listopadu osvobodil v první fázi 250 Palestinců, ale ke zklamání samosprávy i palestinské veřejnosti mezi nimi bylo 150 kriminálních zločinců a pouze 100 politických vězňů.
Třetí podmínka žádá palestinské vedení, aby s okamžitou platností přestalo podněcovat k násilí.

Izraelská vláda vyhlásila ultimátum po středeční demonstraci palestinských studentů v Ramalláhu za propuštění politických vězňů. Studenti přitom napadli kamením izraelské automobilisty a zbili jednoho civilistu a jednoho vojáka.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

Velbloud způsobil v poušti další smrtelnou nehodu, Izrael plánuje čipování

Velbloudy člověk v Izraeli potká téměř na každém kroku. (14. března 2012)

Izraelští zákonodárci chtějí beduínům nařídit, aby registrovali a očipovali své velbloudy. Mohutná toulající se zvířata...

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Najdete na iDNES.cz