Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

USA obvinily úspěšného ruského hackera z celosvětového útoku

  • 54
Spojené státy v pondělí obvinily ruského hackera Jevgenije Bogačeva z řízení celosvětového organizovaného útoku na stovky tisíc počítačů. Skupina se s pomocí zákeřného softwaru zmocnila více než sta milionů dolarů, v přepočtu přes dvě miliardy korun, z bankovních účtů firem i jiných subjektů, informovala agentura AP.

V Británii hackeři podle listu The Guardian napadli počítače víc než 15 000 uživatelů. Bogačevově skupině se údajně podařilo počítače infikovat softwarem, který kradl přístupová hesla a čísla účtů. Oběti tak přišly o miliony dolarů, uvedly americké úřady. Členové gangu pocházejí z Ruska, Ukrajiny a Británie.

Bogačev je podle prokuratury v Pittsburghu ve vazbě a čelí obvinění ze zločinného spiknutí, podvodu a praní špinavých peněz. Obvinění se zatím týkají pouze jedné oběti, firmy Haysite Reinforced Plastics z pensylvánského Erie. Podle obvinění hackeři během jediného dne, 20. října 2011, firmu okradli o 824 000 dolarů, které měla uloženy na bankovních účtech banky PNC Bank se sídlem v Pittsburghu.

V související civilní žalobě je podle AP zmínka také o dalších obětech, mezi nimiž je i nejmenovaný kmen amerických indiánů ze státu Washington, místní policie ve státě Massachusetts nebo restaurace.

Zatímco například jedna floridská banka přišla o sedm milionů dolarů, massachusettská policie zaplatila 750 dolarů jako "výkupné", které požadoval zákeřný software v jejích počítačích, uvedla AP.

V květnu americké úřady oznámily, že z počítačové špionáže obvinily pět čínských armádních armádních důstojníků. Kradli prý obchodní tajemství amerických firem.

Počet útoků roste i v Česku

Britská kriminální policie v pátek oznámila, že v Británii ruští hackeři napadli počítače více než 15 000 uživatelů. Uživatelé prý nyní mají dva týdny na to, aby své počítače ochránili antivirovými programy. Jinak se škodlivý program (malware) pokusí vysát jejich bankovní účty, informoval The Guardian.

Zákeřný software Gameover Zeus se podle britského listu rozšířil po celém světě, ale dočasně ho zneškodnil bezprecedentní celosvětový zásah úřadů. Potenciální oběti se mohou ochránit instalací antivirových programů a aktualizací svých operačních systémů na nejnovější verzi. Mají na to ale jen krátkou dobu, protože hackeři mohou svou síť přebudovat.

Do rozsáhlé mezinárodní ofenzivy proti hackerům jsou zapojeny britský kriminální úřad (NCA), americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) či Europol, ale i banky a poskytovatelé internetového připojení.

Software využívá i takzvaných phisingových e-mailů, které se pokoušejí z uživatelů vylákat osobní údaje. Pokud oběť "nespolupracuje", nasadí program vir zvaný CryptoLocker. Ten zablokuje přístup k souborům a po uživateli pak za uvolnění obsahu vyžaduje zaplacení poplatku. To byl právě případ policie v Massachusetts.

Infikované e-maily a aplikace zacílené na získání přístup na internetové účty klientů se v poslední době ve zvýšené míře objevily také v České republice.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video