Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

USA obsadily svoji ambasádu v Kábulu

  14:37aktualizováno  14:37
Příslušníci americké námořní pěchoty obsadili v Kábulu velvyslanectví USA. To bylo od roku 1989 uzavřené. Podle mluvčího americké armády vojáci zajišťují bezpečnost týmu ministerstva zahraničí, který zde má vyhodnocovat situaci. Severní spojenectví mezitím úspěšně vytlačuje bin Ládinovy bojovníky z jejich komplexu Tora Bora na východě země. Opozice hlásí, že už v pevnosti dobyla dvě řídící centra a čtyři tunely Al-Kajdy.

Na střeše ambasády USA v afghánské metropoli hlídkuje za hradbou pytlů s pískem nejméně devět těžce vyzbrojených amerických vojáků.

Americké tanky míří do Kandaháru
Z pouštní základny Hílmand na jihu země vyrazilo ráno třicet amerických tanků a za podpory vrtulníků míří na Kandahár. Oznámila to Afghánská islámská agentura AIP. Zprávy zatím nebyly potvrzeny z nezávislých zdrojů.

DÁLE ČTĚTE

Umara a Ládina předáme soudu

Podle svědků konvoj projel Majvandem 70 kilometrů západně od Kandaháru. Zatím není jasné, co je jeho cílem. Není však známo, že by americká armáda měla v Afghánistánu tanky; do Afghánistánu byla letecky dopravena pouze lehká obrněná vozidla.

Jeden svědek vypověděl, že v Kandaháru viděl amerického vojáka na střeše bývalé rezidence talibanského vůdce Umara.

Americký velitel Stewart Upton ze základny Camp Rhino jižně od Kandaháru už v neděli řekl, že příslušníci speciálních námořních jednotek pátrají na všech možných únikových cestách z Kandaháru po teroristech z Al-Kajdy. Mají u sebe fotografie teroristů, aby je mohli snadněji identifikovat. 

Navzdory konečné dohodě protitalibanských kmenových frakcí, které od pátku bojovaly o získání kontroly nad městem, je atmosféra v Kandaháru napjatá. Většina obchodů je z obav před drancováním zavřena. Chvílemi se ozývají sporadické výstřely.

Bin Ládin se stahuje z Tora Bora
Pevnostní komplex Tora Bora na východě země, kde se bin Ládin se svými bojovníky opevnil, intenzivně bombardují americké B-52. Manévrovací prostor bin Ládina se každým dnem zmenšuje.

Podle protitalibanského velitele Hazráta Alího byli bin Ládinovi bojovníci vytlačeni do hor mezi Tora-Bora a soutěskou Vazírí. "Bin Ládin dal vybudovat na hřebenu okolních hor další podzemní úkryty. Jeho lidé kladou velmi tvrdý odpor," říká Alí.

Celou noc útočily na komplex Tora Bora bitevníky, pravděpodobně F-14 či F-18. Do 06:00 hodin místního času napočítal zpravodaj francouzské agentury AFP nejméně deset náletů.

Británie v čele mírových sil
Británie povede mezinárodní mírové síly v Afghánistánu. Podle pondělního londýnského listu Daily Telegrah, který se odvolává na zdroje z ministerstva obrany, to má oznámit americký ministr zahraničí Colin Powell během úterní návštěvy britské metropole.

Podle deníku Británie vyšle do Afghánistánu asi tři tisíce vojáků, kteří budou předvojem mnohonárodních mírových sil. Ty mají být vytvořeny v průběhu tří měsíců. Úkolem britských vojáků bude podpora prozatímní afghánské vlády, která začne fungovat 22. prosince.

NEDĚLE
Pád vrtulníku nepřežilo 18 lidí
V noci na neděli se zřítila u vesnice Farkhar v hornaté provincii Tachár helikoptéra  Severního spojenectví. Při pádu vrtulníku zahynulo osmnáct lidí včetně dvou protitalibanských vojenských velitelů. 

Mezi mrtvými je Muhammad Mustafá, velitel jednotky, která chránila gerilového vůdce Ahmada Šáha Masúda. Ten byl zavražděn 9. září při sebevražedném pumovém útoku, který je připisován Al-Kajdě islámského radikála Usámy bin Ládina. 

V troskách vrtulníku přišel o život i Ardab Muhammad Hášim, který přešel na stranu spojenectví poté, co se zhroutila vláda Talibanu v severoafghánské provincii Kunduz.

Příčina havárie zatím není známá.

Bin Ládin údajně velí tisícovce mužů
V neděli pokračovaly prudké boje v oblasti Tora Bora. Mluvčí Severního spojenectví z Dželálábádu řekl, že protitalibanské síly vytlačily příslušníky Al-Kajdy z jeskyní do okolí.

"Velení bojových operací převzal osobně Usáma bin Ládin. Poté, co jsme ovládli základny v Tora Bora, opevňuje se Usáma společně s asi tisícovkou bojovníků v okolních lesích," prohlásil mluvčí s tím, že v bojích zabit nejméně jeden saúdskoarabský milicionář.

To, že je bin Ládin v oblasti Tora Bora, si myslí i afghánský vojenský velitel Muhammad Zaman. 

V noci na neděli americké bombardéry nedopatřením zabily tři Afghánce bojující proti bin Ládinově síti a Taliban, řekl velitel Zaman. Dodal, že americké straně
zaslal poselství, v němž ji požádal, aby své spojence nebombardovala.

Američané mají důkaz proti bin Ládinovi
Americké výzvědné služby získaly videozáznam, který poskytuje zatím nejprůkaznější důkaz, že Usáma bin Ládin byl zapojen do teroristických útoků 11. září. Píše list The Washington Post.

Na zhruba čtyřicetiminutovém videozáznamu je zachycen bin Ládin jak diskutuje o škodách, které zanechal atentát na objektech Světového obchodního střediska v New Yorku. Bin Ládin chválí Proroka, že úspěch - tedy škody - byl větší, než se předpokládalo. O obsahu záznamu informoval deník nejmenovaný vládní představitel. Pásku se podle těchto informací našla při prohlídce soukromého domu v Dželálábádu.

Záznam je považován za velmi citlivý zpravodajský materiál a proto je s ním nutné nakládat velmi obezřetně, tvrdí vládní místa. Přesto se někteří experti domnívají, že pokud by se pásek dostal na veřejnost, mohl by alespoň část islámského světa přesvědčit o tom, že bin Ládin se na plánování teroristických útoků v USA podílel.

Videozáznam "nejen jasně dokládá, že bin Ládin o záležitosti předem věděl, ale je také důkazem, že nese odpovědnost za její naplánování," sdělil listu nejmenovaný představitel vlády.

Dva měsíce bojů

7. října

Vojenská operace začala leteckými útoky.

9. listopadu

Opozice získala kontrolu nad strategickým městem Mazáre Šaríf na severu země.

10. listopadu

Pod kontrolu Severní aliance se dostala provincie Saripúl jižně od Mazáre Šarífu a město Hajraton, říční přístav na řece Amudarje, hraniční řece s Uzbekistánem.

11. listopadu

Opozice oznámila dobytí provincie Tachár na severu země a dalších strategických měst na severu.

12. listopadu

Opozice dobyla město Herát na severozápadě.

13. listopadu

Opozice vstoupila do Kábulu a dobyla pět dalších provincií.

25. listopadu

Vypukla vzpoura zajatců na severu země.

26. listopadu

Severní aliance s konečnou platností dobyla Kunduz.

5. prosince

Afghánské protitalibanské politické skupiny, které jednaly od 27. listopadu u Bonnu, podepsaly dohodu o vytvoření prozatímní vlády.

6. prosince

Mulla Umar se rozhodl vydat Kandahár.

Afghánský muž se modlí poblíž horské pevnosti Tora Bora na východě země. Tam se podle některých zdrojů stále skrývá Usáma bin Ládin, 9. prosince 2001

Američtí vojáci Gian Villanueva (vlevo) a Rick Kozlik hlídkovali v písečné bouři na základně Camp Rhino jižně od Kandaháru u vrtulníků, které dopravují jejich spolubojovníky do okolí města (10. prosince 2001).

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Legalizujte potraty v Severním Irsku, tlačí političky na Mayovou

Referendum o potratech v Irsku (25. května 2018).

Britská premiérka Theresa Mayová čelí tlaku, aby po irském referendu o povolení potratů umožnila legalizaci interrupcí...

Australan zabil osvojenou dceru. Bál se, že je s jeho synem těhotná

Násilí (ilustrační foto)

Australský soud poslal na doživotí do vězení Ricka Thorburna za vraždu dvanáctileté dívky, kterou měla rodina v...

Při bojích na východě Sýrie zemřeli čtyři ruští vojáci, uvedlo ministerstvo

Ruští vojáci v Aleppu na nedatovaném snímku zveřejněném ruským ministerstvem...

V provincii Dajr az-Zaur na východě Sýrie byli zabiti čtyři ruští vojáci, informovalo ruské ministerstvo obrany. Vojáci...

Najdete na iDNES.cz