Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

USA nezveřejnily celé video s Ládinem

  12:30aktualizováno  12:30
Americká vláda minulý týden nezveřejnila vše, co bylo na pásku, který podle Washingtonu usvědčuje muslimského radikála bin Ládina ze zorganizování zářijových atentátů na USA. Úplný překlad videozáznamu totiž překladatel George Michael úřadům předal až tuto středu. Zveřejněný záznam byl jen první verzí, na níž Michael, původem z Libanonu, a jeho kolega pocházející z Egypta, pracovali minulý týden dvanáct hodin v jedné místnosti v sídle Pentagonu.
Usáma bin Ládin na usvědčujícím videozáznamu

Usáma bin Ládin na usvědčujícím videozáznamu - Snímek z videozáznamu, který odvysílala televizní stanice CNN. Na něm Usáma bin Ládin diskutuje o organizaci atentátů z 11. září, 13. prosince 2001 | foto: Reuters

Protože je bin Ládinův hlas na mnoha místech nezřetelný, překladatelé raději uvedli poznámku "není slyšet". Tou jsou opatřena i místa, kde se jejich interpretace rozcházela, nebo kde nerozuměli saúdskému dialektu.

Více o pásku zveřejnily televize
Prověření pásku si objednaly americké televizní stanice CNN a ABC. Televize se shodly, že bin Ládin zmínil několik z 19 únosců letadel použitých k útokům.

Podle oficiálního vládního překladu bin Ládin přitom hovořil jen o předpokládaném šéfovi skupiny únosců Muhammadu Attovi.

Překlad Ládinova videa

Záznam najdete ZDE

Jak vypadal svět po útocích na USA z 11. září je ZDE

Další jména zmiňovaná bin Ládinem jsou výsledkem čtyř dnů práce v překladatelově pracovně.

CNN tvrdí, že podle jejího překladu bin Ládin uvádí jména devíti únosců a říká "ať Bůh přijme jejich čin". Obě televizní stanice se shodují i na tom, že bin Ládin se zmínil o bratrech Naváfovi a Sálimovi Hamzíových.

Terorista vyprávěl o 11. září
Podle CNN hledaný terorista číslo jedna mimo jiné vypráví svému návštěvníkovi o tom, co řekl svým stoupencům těsně před tím, než byly zveřejněny zprávy o útoku z 11. září.

Když uslyšíte v rozhlase hlásit mimořádné zpravodajství, ihned poklekněte, znamená to, že zasáhli Světové obchodní středisko, říká podle CNN bin Ládin na pásku, který byl podle americké vlády pořízen v listopadu na jihu Afghánistánu.

Muž ze Saúdské Arábie, se kterým Usáma hovoří, podle ABC tvrdí, že ho do Afghánistánu propašoval člen saúdskoarabské náboženské policie.

Mluvčí Pentagonu nové skutečnosti nekomentovala
Mluvčí ministerstva obrany Victorie Clarková souhlasí s tím, že vzhledem k nízké kvalitě záznamu není překvapivé, že úplný přepis přináší další informace. Odmítla je ale jakkoli upřesnit. Úplný přepis si nechala vyhotovit vláda, ta ho však zatím nezveřejnila.

ARD ZPOCHYBŇUJE ANGLICKÝ PŘEKLAD VIDEA

Publicistický pořad Monitor německé televize ARD ve čtvrtek večer zpochybnil anglický překlad videozáznamu s Usámou bin Ládinem.

Hamburský orientalista Gernot Rotter a dva úřední tlumočníci z arabštiny, jejichž jména zpráva neuvádí, dospěli podle stanice ARD k jednoznačnému závěru: v anglickém překladu bin Ládinových výroků, který vydal Pentagon, byly do klíčových pasáží vloženy formulace, jež jsou považovány za jednoznačné důkazy jeho viny za útoky z 11. září.

Arabisté, kteří vystoupili v pořadu, je však prý v originále ani při řadě vyslechnutí nezachytili. "Američtí překladatelé, kteří odposlouchávali a přepisovali pásky, na mnoha místech evidentně vepsali věci, které chtěli slyšet, které ale - ani po několikerém poslouchání - slyšet není," řekl Rotter.

Zdroj: Der Standard, Rakousko

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Na brazilském ostrově platí zákaz rodit. Porušili ho až po dvanácti letech

Brazilský ostrov Fernando de Noronha (4. prosince 2008)

Na ostrově Fernando de Noronha se po dvanácti letech narodilo dítě. Ostrůvek u Brazílie porody zakázal a všechny tamní...

VIDEO: Do deseti minut všechno pokryl písek. Čínu zasáhla písečná bouře

Čínu zasáhla písečná bouře

Písečná bouře zachvátila v neděli večer severozápad Číny. Smršť provázela vysoká stěna letícího písku, který během...

TÝDEN OBRAZEM: Měsíc Jupitera, nepokoje na hranici a období půstu

NEPOKOJE NA HRANICI. Palestinští demonstranti v Pásmu Gazy spěchají do úkrytu...

Vyznavači islámu zahájili měsíční půst, svátek Ramadán. Na hranici Izraele s Pásmem Gazy se demonstrovalo proti přesunu...

Ušetřete pár korun.
Ušetřete pár korun.

Víte, kde jsou nejlevnější pleny? My ano.

Najdete na iDNES.cz