Zdravotnice v testovacím stanu před jednou z nemocnic v New Yorku (28. března...

Zdravotnice v testovacím stanu před jednou z nemocnic v New Yorku (28. března 2020) | foto: AP

Je to jako 11. září, říkají Newyorčané. Lékařka už se loučí se svými dětmi

  • 724
Počet obětí koronaviru v USA v pondělí překonal tři tisíce, nakažených je přes 163 tisíc lidí. Situace je nadále nejhorší v New Yorku, kde zdravotníci nezvládají množství nově nemocných. Jedna z lékařek na Twitteru sdílela vzkaz na rozloučenou svým dětem, protože se obává, že koronaviru sama podlehne. Na pokraji sil jsou také záchranáři.

Lékařka Cornelia Griggsová pracuje v nemocnici v New Yorku, kde denně ošetřuje nakažené koronavirem. V emocionálním příspěvku na Twitteru zveřejnila vzkaz svým dětem pro případ, že by se stala obětí viru.

„Moje děti jsou příliš malé na to, aby si tuto zprávu nyní přečetly. Sotva mě poznají v ochranném obleku. Ale pokud o mě přijdou kvůli nemoci COVID-19, přála bych si, aby věděly, že se jejich maminka snažila dělat svoji práci,“ napsala.

Lékařka k příspěvku připojila také svoji fotografii z nemocnice. Tweet od jeho zveřejnění sdílelo už více než 118 tisíc lidí a získal téměř 610 tisíc „lajků“.

Nemocnice v New Yorku jsou zcela přeplněné. Tamní guvernér Andrew Cuomo v pondělí požádal zdravotníky ze všech koutů USA, aby přijeli do státu a nabídli svou pomoc, čímž poskytnou úlevu místním lékařům. Slíbil přitom, že místní zdravotníci následně přijedou pomoci do jiných částí země.

Pondělí bylo pro USA co do počtu úmrtí dosud nejhorším dnem koronavirové pandemie. Onemocnění COVID-19 podlehlo nejméně 574 lidí a databáze Univerzity Johnse Hopkinse v pondělí ráno hlásila 3 170 mrtvých. Americká bilance se tak přiblížila té čínské, kde kvůli koronaviru zemřelo 3 305 lidí.

Jen ve městě New York bylo evidováno 914 mrtvých, z celého státu New York pak bylo hlášeno 1 224 smrtelných případů COVID-19. Celkový počet potvrzených infekcí už v USA přesáhl 163 tisíc a na šest tisíc pacientů lékaři považují za uzdravené.

Bojím se, říká záchranář, který pomáhal 11. září 2001

Kromě lékařů jsou pod tlakem také záchranáři, kteří bez přestání jezdí po celém městě pro infikované koronavirem. „Je to jako válečná zóna. Bojím se,“ uvedl pro The New York Times Phil Suarez, který v New Yorku pracuje jako záchranář už 26 let a pomáhal také při teroristických útocích z 11. září 2001.

„Upřímně nevím, jestli přežiji. Mám strach, co bych mohl přinést domů,“ dodává Suarez, jenž po útocích sloužil také ve válce v Iráku. Někteří pacienti musí podle něj zůstat ve vážnému stavu doma, protože systém zdravotní péče nemůže zvládnout všechny. Záchranáři tak denně rozhodují o životě a smrti.

Další záchranář uvedl, že zažil pokus o sebevraždu ženy, jejíž chemoterapie byla přerušena, protože nemocnice potřebuje lůžka kvůli koronaviru. Při jiné směně zase reagoval na tolik srdečních zástav, že mu došla baterie defibrilátoru. „Nezáleží, kolik máte peněz, virus zachází se všemi stejně,“ řekl.

V newyorském Central Parku vzniká polní nemocnice:

Ochromená je také tísňová linka 911, na kterou v New Yorku kvůli koronaviru zavolá denně kolem čtyř tisíc lidí. Ve čtvrtek dispečeři přijali dokonce více než sedm tisíc hovorů, což je množství, které naposledy zaznamenali právě ve spojitosti s útoky z 11. září. 

V newyorském Central Parku kvůli narůstajícímu počtu nemocných rychle vzniká polní nemocnice, která bude mít pro pacienty s koronavirem 68 lůžek. Podle newyorského starosty Billa de Blasia by měla fungovat od úterka.

Do New Yorku v pondělí dorazila armádní nemocniční loď USNS Comfort, která má zdravotníkům pomoci zvládnout koronavirovou krizi ve velkoměstě. Na lodi se nachází mimo jiné dvanáct operačních sálů, asi tisíc lůžek, JIP, laboratoř i lékárna. O nemocné se bude starat 1 100 lékařů a zdravotníků.

Loď bude mít na starosti léčbu pacientů s jinými obtížemi než je nákaza koronavirem. Ostatním lékařům ve městě se tak uvolní ruce. Starosta New Yorku po připlutí lodi prohlásil, že město potřebuje do konce května ztrojnásobit počet nemocničních lůžek, jež má k dispozici.

Jeden ventilátor pro dva lidi. New York je v bodu zlomu, líčí nakažená Češka: 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue