Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Bílý dům zklamal fanoušky Hvězdných válek. Hvězdu smrti nepostaví

  16:51aktualizováno  16:51
Administrativa amerického prezidenta zhatila naděje příznivců slavné filmové ságy George Lucase. Odmítla totiž petici požadující vybudování Hvězdy smrti, ničivé vesmírné základny figurující v Hvězdných válkách. Poradci ve své odpovědi filmovým fanouškům ale prokázali, že mají, nejspíš stejně jako oni, smysl pro humor.

Hvězda smrti z filmové série Star Wars

"Administrativa sdílí vaše přání vytvářet pracovní místa a zajistit silnou obranu země, ale stavba Hvězdy smrti na obzoru není," uvedl šéf vesmírného a vědeckého oddělení rozpočtové kanceláře Bílého domu Paul Shawcross. "Administrativa nicméně nepodporuje likvidaci planet," dodal Shawcross v souvislosti s aktivitou, kterou mezi jinými Hvězda smrti v příbězích o Hvězdných válkách vykonává.

Bílý dům přislíbil reagovat na on-line petice, které získají aspoň 25 tisíc podpisů během měsíce. Většina petic se týká seriózních politických témat, ale v posledních týdnech poutají pozornost veřejnosti bizarní petice, jako je návrh vyrazit platinovou minci v hodnotě bilion dolarů (19,2 bilionu korun), a vyhnout se tak státnímu bankrotu či postavit vesmírnou loď Enterprise známou pro změnu ze sci-fi televizního seriálu Star Trek.

Petice prosazující Hvězdu smrti, kterou podepsalo přes 34 tisíc lidí, tvrdí, že by projekt vytvořil pracovní místa a posílil národní bezpečnost. Ale byl by zjevně příliš nákladný v době, kdy se americká vláda snaží omezit zadlužení země.

"Výstavba Hvězdy smrti by podle odhadu stála více než 850 000 bilionů dolarů. Pracujeme tvrdě na tom, abychom omezili deficit, ne abychom ho zvětšili," uvedl Shawcross.

Jak americký odborník ve své odpovědi na petici (můžete si ji přečíst zde) vtipně dodal: "Nemáme sice Hvězdu smrti, ale máme prezidenta, který by dokázal zacházet se světelným mečem, a máme výzkumné agentury, které podporují vývoj Lukovy ruky či robotů." Světelný meč je zbraň proslulá z Hvězdných válek. Pokud jde o druhý zmíněný fakt, v jednom z dílů ságy hlavnímu hrdinovi Lukovi Skywalkerovi vytvoří umělou paži poté, co mu ji protivník usekl v boji.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Sýrii zemřel raper IS, který měl vztah s překladatelkou z Československa

Denis Cuspert se v Německu snažil prosadit jako raper Deso Dogg

V Sýrii zemřel jeden z mediálně nejznámějších bojovníků Islámského státu, německý raper Denis Cuspert. Mimo...

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Najdete na iDNES.cz