Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Amerika je na hraně povstání, ulice plní po zuby ozbrojené bojůvky

  20:00
Ulice amerických měst začínají připomínat bitevní pole. Na demonstracích se čím dál častěji objevují příslušníci občanských domobran a polovojenských jednotek ozbrojení poloautomatickými puškami. Dva měsíce před prezidentskými volbami padají slova o občanské válce.
Vlastenecké milice během protestů v Louisville ve státě Kentucky (5. září 2020)

Vlastenecké milice během protestů v Louisville ve státě Kentucky (5. září 2020) | foto: Reuters

David Kilcullen je jedním z největších světových odborníků na potírání povstání, teroristů a guerillového boje. Muž, který je považován za architekta úspěšné vojenské strategie při potlačování vzpoury proti americké okupaci Iráku v roce 2008, přišel letos v létě se znepokojivým varováním.

Spojené státy jsou podle něj v situaci, kterou manuály CIA označují jako „počáteční fázi povstání“. Povstání (insurgency) definuje jako „organizaci podvratných akcí a násilí s cílem získat či změnit politickou kontrolu nad určitým územím“.

Počáteční fázi povstání je podle něj možné chápat jako budování podhoubí, organizační fázi vzpoury. „Může to zahrnovat zárodečnou činnost ze strany různých skupin. Organizaci, výcvik, hromadění zdrojů a budování veřejné podpory,“ popisuje australský expert stav, v němž jsou nyní ulice některých amerických měst. 

Lidé se nechtějí hádat. Chtějí se rvát

Amerika má za sebou bouřlivé léto. Smrt černocha George Floyda pod kolenem bělošského policisty zažehla masové protesty proti policejní brutalitě a systémovému rasismu. Na některých místech protesty přerostly v rabování, žhářství a potyčky s policií.

Chaos v ulicích se stal živnou půdou pro pravicové i levicové extremisty. Američané se mydlí tyčemi a transparenty, v Portlandu létají Molotovovy koktejly. Demonstrace v posledních týdnech přitáhly různé paramilitární skupiny a domobrany připravené vyplnit bezpečnostní vakuum. Policie totiž často zůstává stranou.  

Samozvaným strážcem zákona byl i sedmnáctiletý Kyle Rittenhouse, který koncem srpna během protestů ve městě Kenosha zastřelil dva lidi. O pár dní později sympatizant Antify zastřelil v Portlandu stoupence Donalda Trumpa. K činu se doznal v rozhovoru s novináři, krátce poté ho při zatýkání zastřelili policisté.

Podle poslední statistiky projektu Armed Conflict Location & Event Data Project se do protestů po smrti George Floyda zapojilo dvacet militantních skupin. V červnu experti napočítali sedmnáct případů, kdy se krajně pravicové bojůvky postavily demonstrujícím. V červenci už to bylo sto šedesát případů.

„Polarizace naší společnosti dosáhla fáze, kdy čím dál více lidí vyhledává konfrontaci. Už jim nestačí, že na své protivníky křičí, chtějí je napadnout,“ uvedl pro The Washington Post historik a expert na extremismus Mark Pitcavage. „Naše společnost není jen hluboce rozdělená – je čím dál více konfrontační.“

27. srpna 2020

Občanské milice mají v USA dlouhou historii sahající až do války o nezávislost. V 90. letech po zpackaném zásahu FBI proti sektě Davidiánů přišel boom paravojenských organizací, které se rozhodly čelit vládě ve Washingtonu se zbraní v ruce. Za revolucionáře proti federální tyranii se považoval i Timothy McVeigh, který před čtvrtstoletím vyhodil do povětří budovu federálních úřadů v Oklahoma City. Při atentátu zemřelo 168 lidí.

Dnes mezi nejznámější paramilitární skupiny na krajní pravici patří Boogaloo Bois, Oath Keepers, Patriot Prayer či Three Percenters. Z hlediska organizace i ideologie to jsou značně nesourodá uskupení. Někteří jejich členové se označují za libertariány, jiní prosazují nadřazenost bílé rasy a touží rozpoutat rasovou válku.

Boogaloo Bois

Extremisté v havajských košilích, kteří chtějí občanskou válku

Často šíří konspirační teorie o „hlubokém státu“, sabotujícím vládu Donalda Trumpa a fanaticky se staví proto jakémukoliv omezení držení zbraní zaručenému druhým dodatkem ústavy. Právě ten dává Američanům i právo zakládat milice. Spojuje je přesvědčení, že progresivní levice se jim pokouší ukrást jejich rodnou zemi.

„Bratři, první výstřely už padly,“ objevilo se po smrti Trumpova příznivce v Portlandu na Twitteru milice Oath Keepers. „Občanská válka je tady. Dáme Trumpovi ještě jednu šanci označit to za marxistické povstání a potlačit ho, jak mu to ukládá jeho povinnost. Pokud ji nesplní, splníme my tu svou.“

Divoký západ, ale bez šerifa

Na druhé straně barikády si největší pozornost vysloužila čistě černošská bojůvka Not Fucking Around Coalition (NFAC). Vznikla teprve koncem loňského roku, ale hlásí se k ní už přes 3 500 lidí. Často to jsou bývalí vojáci.  

V čele stojí veterán, rapper a nezávislý kandidát na prezidenta (před čtyřmi roky posbíral 47 hlasů) známý pod přezdívkou Grand Master Jay. Jeho milice nemá žádné vazby na hnutí Black Lives Matter, které podle něj ve svých snahách o mírumilovné řešení rasové otázky zcela selhalo. 

Černošská milice Not Fucking Around Coalition (NFAC) pochoduje v Louisville ve...
Černošská milice Not Fucking Around Coalition (NFAC) pochoduje v Louisville ve...

„Jsme černá milice. Neprotestujeme, nedemonstrujeme. Nejsme tady proto, abychom zpívali a skandovali,“ řekl v červenci časopisu Newsweek.

Členové NAFC s poloautomatickými puškami byli v posledních týdnech viděni, jak pochodují na demonstracích v Louisville v Kentucky, kde policisté v březnu zastřelili černošskou zdravotnici Breonnu Taylorovou. Jen pár metrů od nich stály „vlastenecké milice“ v čele s vousáčem, který si říká Zuřivý viking.

Reportér stanice ITV situaci ve městě popsal jako ukázku toho, co se stane, když policie uvolní prostor paramilitárním jednotkám. „Soupeřící milice zcela ovládly město. Bylo to jako scéna z Divokého západu. Ale bez šerifa,“ vylíčil napjatou atmosféru britský novinář. 

Horký podzim

Lze namítnout, že střelné zbraně jsou nedílnou součástí americké společnosti. Zprávy o šílených střelcích řádících ve školách, kinech a obchodních domech jsou už rutinou. 

Současná vlna násilí je však jiná. Je to zlověstný plod politické a kulturní války cloumající Spojenými státy. Nejradikálnější projev rozdělení současné Ameriky na stoupence a odpůrce současného prezidenta i prohlubujících se příkopů mezi republikány a demokraty ve Washingtonu.

Vyhrocení nálad podporují média i sociální sítě. Členové „vlasteneckých milic“ na nich označují stoupence levice jako parazity, ti zase o svých nepřátelích mluví jako o krysách. Náctiletého střelce z Kenoshy někteří nacionalisté označují za národního hrdinu. Zastal se ho i Donald Trump (Zabili by ho. Trump hájí mladíka obviněného ze střelby do protestujících). 

6. září 2020

Taková prohlášení je třeba chápat jako součást jeho předvolební kampaně, v níž Trump razí heslo „zákon a pořádek“. Na svého soupeře Joea Bidena sice stále ztrácí, jeho taktika ale může vyjít. Poslední sondy totiž ukazují, že bílí Američané, kteří zkraje léta protesty proti rasismu podporovali, začínají pod dojmem záběrů hořících měst obracet.  

Vyhrocenou atmosféru nejspíš neukončí ani listopadové volby. Kvůli koronaviru se totiž miliony Američanů chystají hlasovat korespondenčně. Potrvá tak nejspíše několik dnů, než se všechny hlasy sečtou a svět se dozví jméno příštího amerického prezidenta. 

A protože poštou budou volit hlavně demokraté, předpokládá se následující průběh: nejdříve díky republikánským hlasům odevzdaným ve volebních místnostech povede Trump. Postupně začnou přicházet korespondenční demokratické hlasy a řada států zmodrá. 

Trump už předem mluví o volebních podvodech. A řada jeho radikálních příznivců mu naslouchá. „Pokud Trump prohraje volby, mohou se někteří extremisté uchýlit k násilí, protože věří – jakkoliv mylně – že dojde k podvodům nebo že zvolení Joe Bidena podkopá jejich extremistické cíle,“ varoval letos v létě washingtonský think tank Center for Strategic and International Studies. 

Ameriku čeká ještě pořádně horký podzim.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Všechny zabijte, vyzval Islámský stát k útokům na čtvrtfinále Ligy mistrů

9. dubna 2024  12:33,  aktualizováno  15:43

Teroristická organizace Islámský stát (IS) zveřejnila výhružnou ilustraci, ve které vyzývá k útokům...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Zákazy nikdy dobře nefungují. K látkám jako HHC se mají dostat už jen dospělí

16. dubna 2024  5:38,  aktualizováno  14:42

Přímý přenos Politici se chystají za pevně stanovených podmínek umožnit prodej některých lehčích drog jako je...

„Je to náš Notre-Dame.“ Budovu burzy v Kodani zachvátil požár, věž se zřítila

16. dubna 2024  9:43,  aktualizováno  14:39

Historickou budovy burzy, která patří k nejznámějším památkám Kodaně, zachvátil rozsáhlý požár. V...

Syna jsem neznásilňovala, léčebné praktiky se mu líbily, řekla souzená žena

16. dubna 2024  13:40,  aktualizováno  14:22

Ústecký krajský soud pokračuje v projednávání případu ženy, která podle obžaloby za účasti svého...

Na koleje u Hradce někdo nastražil kameny, spěšné vlaky tam jely stovkou

16. dubna 2024  14:16

Několik kamenů dal kdosi v pondělí odpoledne na železniční koleje mezi Hradcem Králové a...

Pronájem kompletně vybavené garsonky
Pronájem kompletně vybavené garsonky

1. máje, Albrechtice nad Orlicí, okres Rychnov nad Kněžnou
11 000 Kč/měsíc

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...