Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

USA mění válečné plány

  17:04aktualizováno  17:04
Nové válečné plány připravují velitelé americké armády. Ministr obrany Donald Rumsfeld požádal generály, aby více mysleli na rychlejší řešení vznikajících hrozeb včetně Iráku. Mohou zohlednit i aktuální varování Ligy arabských států, že se případného úderu proti Bagdádu nezúčastní žádný arabský voják.

Přepracované plány pro vedení válečných operací mají podle Rumsfelda brát více v úvahu přesné zbraně, lepší zpravodajské služby a schopnost rychlejšího rozmístění jednotek.

"Po 11. září je nutné rychleji reagovat na jaderné či biologické hrozby," míní Rumsfeld, podle něhož mnoho velitelů stále žije v představách zastaralých doktrín a vojenského vybavení.

V Pentagonu nyní probíhá boj mezi civilními a vojenskými představiteli o velikosti síly, potřebné k zásahu proti Iráku. Nikdo však nepochybuje, že americká armáda je vyspělejší a mobilnější než za války v Perském zálivu v roce 1991.

Generálové trvají na tom, že akce proti Bagdádu potřebuje velmi rozsáhlé zapojení vojáků i techniky. Ministr obrany a jeho muži to zpochybňují. Argumentují rozvinutější logistikou, rychlejšími nákladními loďmi a letadly.

"Armáda je tak schopna umístit méně jednotek v rychlejším čase, což umožňuje koncentrovat sílu, která má stejný dopad, jako delší vyčkávání kvůli přesunu větších sil," míní jeden z generálů, kteří souhlasí s Rumsfeldem.

Američtí velitelé budou muset brát v úvahu i kooperaci s případnými koaličním jednotkami, mezi nimiž by však nemusely být žádné arabské.

"Všechny arabské země odmítají jakoukoli vojenskou akci proti Iráku a ani jeden arabský voják se takové akce nezúčastní," řekl Amr Músá, generální tajemník Ligy arabských států (LAS), která s americkým úderem nesouhlasí již od září.

Músá odmítl tvrzení, že Arabové sledují sílící hrozby proti Iráku jen jako diváci. "Arabská diplomacie hrála rozhodující roli v tom, že Irák souhlasil s návratem mezinárodních inspektorů. To je samo o sobě ohromným přispěním," zdůraznil šéf LAS.

Rada bezpečnosti OSN se však dosud nedohodla ohledně návratu zbrojních inspektorů. "Kdyby Irák nesouhlasil s jejich návratem, Rada bezpečnosti by schválila rezoluci k použití vojenské síly," míní Músá.

LAS se obává, že americký úder na Irák by destabilizoval celou oblast. Někteří členové, například Katar, však USA slíbili, že v případě útoku zváží veškeré žádosti o použití vojenských základen.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Mexiku objevili v poli s cukrovou třtinou tajné hroby. Bylo v nich 33 těl

V Mexiku našli v poli s cukrovou třtinou v tajných hrobech nejméně 33 těl (18....

V mexickém státě Nayarit byly v poli s cukrovou třtinou nalezeny čtyři tajné hroby s nejméně 33 těly. Podle úředníků...

Papež František na jihu Chile vyzval k jednotě a připomněl oběti diktatury

Papež ve středu sloužil mši ve městě Temuco (17. ledna 2018)

Papež František navštívil jih Chile, kde žije početná domorodá menšina Araukánců. Během mše vyzval všechny obyvatele...

Unijní právo už nebude nadřazeno britským zákonům, odsouhlasili poslanci

Ilustrační snímek

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu v souvislosti s chystaným odchodem z Evropské unie odsouhlasili...

Najdete na iDNES.cz