Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

USA: KLDR má jadernou pumu

  23:40aktualizováno  23:40
Praha, Washington - Spojené státy se domnívají, že komunistická Severní Korea vlastní atomovou bombu. "Severní Korea pravděpodobně má jednu nebo dvě jaderné pumy a zřejmě disponuje i chemickými zbraněmi," prohlásil včera podle agentury Reuters John McLaughlin, zástupce ředitele Ústřední zpravodajské služby CIA. Jednoznačný důkaz však Američanům chybí. Přestože se nevyzpytatelný stalinistický režim v KLDR snaží v posledních letech vyjít z mezinárodní izolace, podle analytiků i nadále představuje nejvážnější bezpečnostní hrozbu v asijsko-pacifické oblasti.

Severokorejci umírají hlady, ale země vydržuje jednu z nejpočetnějších armád na světě, čítající přes milion mužů.

USA sice přiměly KLDR zmrazit jaderný program už v říjnu roku 1994, uvedl McLaughlin, ale Američané se podle něho stále ještě nemohou dopočítat veškerého severokorejského plutonia.

"A protože máme co do činění s neprůhledným a nedůvěryhodným režimem, u něhož klam a přetvářka patří k běžné praxi, nemůžeme si být jisti, že kdesi v zemi i nadále neprobíhá tajný jaderný výzkum," dodal.

Američané soudí, že pokud má mít uvolňování vztahů s USA naději na úspěch, musí Pchjongjang veškeré pochybnosti o vývoji jaderných zbraní odstranit.

Oba státy uzavřely v roce 1994 dohodu, v níž se KLDR zavázala, že zastaví svůj energetický atomový program výměnou za dodávku alternativních zdrojů na bázi lehkovodních reaktorů. Někteří experti se ovšem domnívají, že Severní Korea již předtím stačila vyprodukovat dost štěpného materiálu k výrobě jedné či dvou náloží.

Odborníci pravidelně opakují svá podezření, že podzemní zařízení v severokorejském Kumčangri slouží k výrobě jaderných komponentů. Plně prokázat či vyvrátit tato tvrzení se ovšem zatím nikomu nepodařilo. V neposlední řadě i proto, že KLDR patří k nejuzavřenějším a nejméně proniknutelným zemím světa a inspekci podezřelých prostor tvrdošíjně odmítá.

"Domníváme se, že KLDR má k dispozici kolem 3000 jaderných expertů, kteří v 60. letech vystudovali v Číně a bývalém Sovětském svazu," uvedl nedávno pracovník jihokorejského Centra pro sjednocení. "Jistotu, že nepokračuje ve vývoji jaderných zbraní, nemáme," dodal.

Severní Korea je také pravidelně obviňována z prodeje jaderných a raketových technologií do problémových zemí, příkladně do Íránu.

A právě raketový program KLDR je dalším zdrojem obav. Pchjongjang v roce 1999 slíbil, že přistoupí na požadavek Washingtonu zastavit zkoušky své balistické střely, a byl za to okamžitě odměněn zrušením některých amerických obchodních bariér. USA ovšem nadále nezastírají obavy, že KLDR by mohla být schopna do roku 2005 vyvinout raketu, jež by zasáhla i jejich území.

"Jejich aktivity na tomto poli zůstávají značné," uvedl John Mc- Laughlin. To byl podle všeho také hlavní důvod, proč se neuskutečnila průlomová cesta do Pchjongjangu předchozího šéfa Bílého domu Billa Clintona.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Pobřežní stráž lovila z moře u Libye stovky migrantů, odvezla je zpět

(Ilustrační snímek)

Libyjská pobřežní stráž v neděli zachránila 263 migrantů při dvou operacích u libyjského pobřeží. Nejméně jedenáct lidí...

Při začátku registrace voličů v Kábulu se odpálil atentátník, zabil 57 lidí

Teroristický útok v Afganistánu. (22. dubna 2018)

Nejméně 57 lidí zabil sebevražedný útočník, který se v neděli odpálil před budovou pro registraci voličů v afghánské...

Arménie ve varu. Premiér se sešel se šéfem opozice, toho hned zatkli

Protesty v Arménii vyvolala změna prezidentského systému na parlamentní a...

Desetitisíce lidí dorazily v neděli večer na protest v centru Jerevanu proti současnému premiérovi Serži Sargsjanovi....

Najdete na iDNES.cz