USA jsou v platební neschopnosti. Úřady zůstanou zavřené

  • 344
Američtí demokraté a republikáni se nedokázali dohodnout na podobě zákona o vládních výdajích v novém fiskálním roce. Poprvé po 17 letech tak vláda nemá k dispozici peníze na běžný provoz, což podle zpravodajských agentur znamená nucenou dovolenou pro tisíce státních zaměstnanců, uzavřené brány mnoha úřadů a institucí i přerušení řady státních programů.

Jádrem sporu je Obamova zdravotnická reforma, jejímž odkladem republikáni ve sněmovně podmiňují uvolnění peněz pro státní výdaje. Senátoři to však v pondělí odmítli a zpět do Sněmovny reprezentantů poslali "čistý" zákon o financování bez dodatků o reformě zdravotnictví. Ještě během noci však republikánská většina ve sněmovně znovu prosadila změny v reformě zdravotnictví a vzápětí, rovněž podle očekávání, demokraté v Senátu návrh opět zamítli a "očištěnou" předlohu zase poslali zpět do dolní komory.

"Albert Einstein definoval šílenství slovy, že děláte stejnou věc znovu a znovu ve snaze, že byste mohli dosáhnout odlišného výsledku," zažertoval šéf demokratické většiny v Senátu Harry Reid.

USA budou schopny splácet dluhy

Spojené státy navzdory současným rozpočtovým problémům pravděpodobně budou nadále řádně splácet své dluhy. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters mezi analytiky. Pravděpodobnost, že americká vláda tento měsíc nebude schopna některé své splatné závazky včas vyrovnat, je podle tohoto průzkumu menší než deset procent

"Domníváme se, že pravděpodobnost neschopnosti USA splácet závazky je nulová a že zastavení vládních aktivit nebude mít dlouhé trvání," uvedl ekonom Peter Cardillo ze společnosti Rockwell Global Capital.

Republikáni na poslední chvíli navrhli vytvořit vyjednávací komisi, která by vypracovala kompromisní zákon a rychle ukončila hrozící krizi. Ale demokraté odmítli. Reid řekl, že nehodlá začínat vyjednávání "s pistolí přiloženou k hlavě" a že na vyřešení sporu je zapotřebí více času než jedna hodina. Vybídl republikány, ať ve sněmovně raději schválí předlohu ze Senátu, která by umožnila udržet financování vládních úřadů do poloviny listopadu.

Prezident Barack Obama ještě dříve před televizními kamerami prohlásil, že ochromení vládních úřadů šlo zcela předejít, a obvinil republikány z vytváření krize, která bude mít "velice reálné ekonomické dopady na reálné lidi". V telefonickém rozhovoru se pak snažil přemluvit republikánského šéfa sněmovny Johna Boehnera k rychlému schválení výdajového zákona "bez jakékoliv nesouvisející ideologické klauzule".

Milion státních zaměstnanců pracuje zadarmo

Uzavření vládních úřadů, respektive nouzový režim, znamená, že stát financuje jen nutné výdaje, jako jsou národní a veřejná bezpečnost a například zdravotní pojištění a sociální dávky pro seniory.

Taková situace naposledy nastala na přelomu let 1995 a 1996, kdy mělo na 800 000 z přibližně dvou milionů federálních úředníků nucenou dovolenou. Podobná situace nastává i nyní. Federální zaměstnanci, kterých se nucená dovolená týká, budou muset svá pracoviště opustit nejpozději čtyři hodiny po začátku úterního pracovního dne, informovala americká CNN.

"Těm, kteří nosí uniformu pracovní povinnosti zůstávají," řekl Barack Obama a požádal je, aby prozatím sloužili bez nároku na mzdu. "Vím, že nadcházející dny přinášejí nejistotu. Vy a vaše rodiny si zasloužíte něco lepšího než to, co nyní vidíme v Kongresu. I to je jeden z důvodů, proč budu neúnavně pracovat na tom, aby se Kongres dohodl a vy se mohli vrátit co nejdříve do práce," dodal prezident směrem k federálním zaměstnancům, kterých se nucená dovolená týká.  

Přelomovým okamžikem bylo pondělí 23:59 místního času, tedy úterý 5:59 SELČ, protože fiskální rok začíná v USA od 1. října.

Bílý dům krátce před uplynutím tohoto termínu vydal pokyny vládním agenturám, aby uplatnily své plány pro přerušení provozu. Současně vyzval Kongres k rychlému překonání situace.

Současně v platnost vstupuje i zdravotnická reforma, Obamův největší reformní projekt.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video