Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

USA jsou v kontaktu s Českem kvůli zajištění chemických zbraní v Sýrii

  • 10
Čelný představitel armády USA Martin Dempsey ve čtvrtek řekl, že Spojené státy jsou v kontaktu s Českem při zvažování způsobů zajištění chemických zbraní v Sýrii po případném pádu tamního režimu. Česko, které má kapacity ke zvládání podobných zbraní, ale nebylo dosud o nic konkrétního požádáno, upřesnil.

Předseda sboru náčelníků štábů americké armády Dempsey na tiskové konferenci v Pentagonu jmenoval Česko jako jednu z členských zemí NATO, které mají kapacity k zajištění chemických, biologických a jaderných zbraní a s nimiž jsou v této otázce Spojené státy v kontaktu. Generál Dempsey bez upřesnění dodal, že Pentagon sestavil různé varianty zajištění nebezpečných zbraní v Sýrii.

Prohlásil to v rámci tiskové konference, na níž vystoupil společně s ministrem obrany Leonem Panettou. Šéf Pentagonu na ní prohlásil, že Spojené státy s pozemní intervencí v Sýrii nepočítají. Chemické zbraně podle něj budou chtít zajistit pouze v případě pádu režimu prezidenta Bašára Asada. Nebo pokud autoritářský prezident změní názor a dohodne se na mírovém předání moci.

Válka v Sýrii

Občanská války v Sýrii trvá už zhruba dva roky, zemřelo při ní dle odhadů OSN nejméně 60 tisíc lidí. Povstalci už mají pod kontrolou velkou část severní Sýrie. Nicméně režimu se stále daří vzdorovat. Leon Panetta ve čtvrtek prohlásil, že věří v to, že Asad se nakonec vzdá moci.

Hlavní starostí Washingtonu a jeho spojenců je dle něj v současné době, jak zajistit, aby se v případě odchodu Asada nedostaly chemické zbraně, které jsou rozesety po celé Sýrii, do špatných rukou. Agentura AP v této souvislosti zmínila, že nejen NATO, ale i země sousedící se Sýrii mají obavy z toho, že po pádu Asada by se mohli k těmto zbraním dostat islámští extremisté. Sýrie přitom vlastní například sarin nebo yperit.

"Hlavní dnešní starostí je vědět, co dělá mezinárodní společenství pro to, aby se ujistilo, že v případě Asadova pádu budou uplatněny procedury k zajištění bezpečnosti objektů s těmito zbraněmi," nechal se slyšet.

Kromě toho panují také velké obavy, že Asad v posledních zoufalých pokusech udržet se u moci použije chemické zbraně proti vlastnímu obyvatelstvu. Martin Dempsey přiznal, že je ale takřka nemožné zabránit syrskému režimu v použití těchto zbraní. Spojeným státům tak podle něj nezbývá než pokračovat v "odstrašování" a Damašek od jejich nasazení zrazovat.

"Pokus zabránit použití chemických zbraní by byl takřka nedosažitelný. Museli byste mít jasné zpravodajské informace, stálý dohled, v podstatě byste museli o tom vědět před tím, než se to stane. A to je nepravděpodobné," řekl.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg loni v září ve Washingtonu řekl, že Česko počítá s účastí své protichemické jednotky při případném zásahu v občanské válkou sužované Sýrii, připomněla ČTK. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek tehdy v reakci řekl, že o vyslání českých vojáků do Sýrie jeho úřad nikdo nepožádal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video