Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

USA jsou pro široké rozšíření NATO

  2:19aktualizováno  2:19
Bukurešť - Spojené státy na bukurešťské konferenci premiérů zemí kandidujících do NATO podpořily široké rozšíření Severoatlantické aliance. Zároveň ale zdůraznily, že s pozvánkou mohou počítat pouze ti uchazeči, kteří prokáží do listopadového summitu v Praze plnou připravenost. "Chceme co možná nejrobustnější okruh rozšíření," prohlásil náměstek ministra zahraničí USA Richard Armitage.
Šanci na přijetí přisoudil všem kandidátským státům "od Baltu přes Černé moře až k Jadranu". Žádná ze zemí není vyloučena z úvahy pro svou historii, polohu nebo velikost vnější síly, dodal.

Armitage se odvolal na loňská slova prezidenta George Bushe během návštěvy Varšavy, že Washington věří v rozšíření NATO o všechny země, které o to usilují a jsou připraveny převzít odpovědnost.

Devět měsíců po Bushově projevu jsou "nejlepší podmínky pro robustní rozšíření. Teď je to na vás," prohlásil americký diplomat a zdůraznil, že kandidáti musejí pokračovat v přípravách na členství.

Informoval také, že Chorvatsko bude pravděpodobně přizváno k účasti na národním akčním plánu pro členství (MAP) na příštím jednání států NATO v Reykjavíku.

Američané a ostatní členské země chtějí ve zbývajících měsících do pražského summitu bedlivě sledovat, zda jsou uchazeči schopni potvrdit, že jejich vstup NATO posílí a že jejich přihlášení se k demokracii je nezvratné.

"Naše mysl zůstává otevřená. Dosud jsme nerozhodli, které země budou pozvány do NATO, a neuděláme to až bezprostředně do summitu," konstatoval Armitage a dodal, že kandidáti mají více času na přípravu. "Zda budete, nebo nebudete pozváni do NATO, je opravdu pouze ve vašich rukou," řekl v projevu.

"NATO není privátní džentlmenský klub," poznamenal. Každý člen prý musí být připraven k nasazení k obraně druhého. Armitage odkázal na vstup tří postkomunistických zemí těsně před vypuknutím válečného konfliktu v Kosovu. Zopakoval pondělní naléhání generálního tajemníka NATO George Robertsona, že polevit v práci po případné integraci nepřichází v úvahu.

Snahou aliance na schůzce v Praze bude ujištění, že organizace je schopná obstát vůči současným a budoucím výzvám podobně jako v minulosti. "Jsem přesvědčen, že s rozšířením, které je klíčovým prvkem naší agendy," konstatoval.
Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Island opět ožívá kvůli ruským ponorkám. Pátrají po nich „vzteklé lišky"

Základna v islandském Keflavíku

V dobách studené války se Sovětským svazem tady sloužilo až 15 tisíc amerických vojáků. Teď základna v Keflavíku na...

Najdete na iDNES.cz