Socha Svobody v New Yorku (20.května 2015)

Socha Svobody v New Yorku (20.května 2015) | foto: AP

Český emigrant odkázal vládě USA veškerý majetek, našetřil miliony

  • 49
Na americké ministerstvo financí dorazil šek na více než 847 215 dolarů. Tuto částku odkázali americké vládě manželé Joan a Peter Petrasekovi. Petrasek se narodil v Praze a americká média se domnívají, že se chtěl Spojeným státům odvděčit za to, že mu po druhé světové válce poskytly azyl.

Manželé ze Seattlu odkázali americké vládě všechny své úspory, dům, auto a sbírku zbraní americké vládě, napsal list The Seattle Times. Podle deníku Petrasek zemřel 5. května 2012 ve věku 85 let a svou ženu Joan přežil o třináct let.

Závěť obsahuje jedinou větu bez vysvětlení motivu rozhodnutí bezdětných manželů. Suma bude podle mluvčího ministerstva financí zahrnuta do všeobecného fondu. Byť jde o velkou částku, v rámci amerických výdajů znamená zlomek rozpočtu.

Vzhledem ke stručnosti závěti se nedá přesně říci, co vedlo manžele k jejich rozhodnutí. Několik informací o jejich životě získal americký list od souseda Rona Wrighta, který manžele znal 30 let. Petr zemřel, když byl v domě sám a nalezen byl až po upozornění jiného souseda, který si všiml balíčku, jenž zůstal nevyzvednutý několik dní přede dveřmi. Vykonání závěti trvalo tři roky a postarala se o to seattleská právnička Carrie Balkemanová.

Otec zemřel v koncentráku, sestra v Drážďanech

Dokumenty nalezené v domě nezaplnily ani celou krabici. Je mezi nimi školní vysvědčení na papíře s razítkem Československé republiky. Podle toho, co Petrášek sdělil Wrightovi, nacisté zkonfiskovali majetek Petráškovy rodiny, otce poslali do koncentračního tábora a sestru na práci do Drážďan. Zemřela zřejmě při spojeneckém bombardování města.

Petrášek se prý dostal do mládežnického tábora německé luftwaffe, kde se jako velmi mladý naučil létat. Byl prý členem posádky jednoho sestřeleného letadla, ale přežil a podařilo se mu dostat se do Švýcarska.

Jeden z dokumentů svědčí o tom, že Petrášek prošel táborem v americké zóně v Ludwigsburgu a splnil kritéria uprchlíka. Mezi dokumentací se našlo také oznámení o svatbě manželů, která se konala v červenci 1951 v Ottawě. Peter po válce dorazil do Ottawy, kde se seznámil s Joan, jež byla o sedm let starší.

„Byl vděčný zemi, která ho přijala“

Po několika letech se manželé rozhodli přestěhovat se do Seattlu, kde si Peter našel práci v hutnictví a Joan pracovala jako čalounice. Podle Wrighta byli velmi šetrní a v době, kdy je znal, byli na dovolené v zámoří jenom jednou. Dům si koupili v roce 1958 za tehdejších 15 000 dolarů, ale už tehdy byli schopni zaplatit polovinu a na zbytek si vzali půjčku. V domě se po Peterově smrti našlo množství knih, slovníků a velká sbírka gramodesek s vážnou hudbou.

Dům byl prodán v říjnu 2013 za 241 000 dolarů, na kontě bylo něco přes 678 000 dolarů, zpeněžen byl i ford z roku 1977, sbírka zbraní a obrazů. Po odečtení výdajů a výloh za právní úkony pak zůstalo na šeku pro stát 847 215,57 dolaru (20,8 milionu korun).

Peter Winn, který se podílel na převodu peněz, se domnívá, že byl Peter Petrasek „jako válečný uprchlík vděčný zemi, která ho přijala. Ve východní Evropě vyrůstal s lidmi, z nichž mnozí by si s ním s radostí vyměnili místo. Chtěl vyjádřit, jak moc důležité pro něj bylo být občanem USA,“ sdělil Winn.

Joan si přála, aby byl její popel po smrti rozptýlen. Urnu s popelem Petera Petraseka má u sebe Wright. Řekl, že možná v létě popel rozptýlí v horách, ale nespěchá.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video