Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Policisté v USA nafasují chytré pistole, nikdo jiný z nich nevystřelí

  15:31aktualizováno  15:31
Není to žádná kosmická novinka, takovou pistolí se například oháněl James Bond ve filmu Skyfall. Zbraň, která funguje, pouze pokud z ní střílí její majitel. Americký prezident Barack Obama je chce rozšířit mezi policisty a ideálně i mezi občany. Počet případů, kdy zejména děti omylem někoho zastřelí, je totiž v USA alarmující.

Před pár dny batole v USA zastřelilo svoji matku. Pistole k němu sklouzla pod sedadlem, kde byla schovaná. Případů, kdy batole zastřelilo sebe nebo někoho jiného, už bylo letos v USA třiadvacet. Nedávno dokonce takhle dítě zastřelilo matku brokovnicí (o podobných případech čtěte zde nebo zde).

Minulý měsíc se nechtěně střelil do hlavy chlapec, který si pořizoval selfie s otcovou zbraní. Nebyl první. A můžete se vsadit, že v posledních dnech byla řada lidí zastřelena zbraní, kterou pachatel ukradl nebo pod rukou koupil.

Kdyby měli všichni zbraň jako James Bond, nestalo by se to. Žádná převratná věc, jen běžný Walther PPK, pouze vylepšený čtečkou Bondovy dlaně: tahle malá kovová věcička neumožní zmáčknout spoušť nikomu kromě agenta 007.

Žádné sci-fi, na trhu takové zbraně jsou

Říká se tomu chytrá nebo také personalizovaná zbraň. Když vám ji sebere zločinec, může s ní maximálně zatloukat hřebíky, nevystřelilo by z ní ani sedm statečných. Ani Hans Kloss. Ani dítě. Nikdo, jen vy. Pistole, revolvery a dokonce brokovnice už umějí poznat svého pána.

Fotogalerie

Způsobů je řada, čidla, jimiž rukojeť Bondovy pistole vybavil chytrý Q, jsou jen jedním z nich. Vyhodnotí tvar dlaně, rýhy, sílu sevření a rozhodne, zda jde o dlaň majitele. Střelec rovněž může mít na zápěstí speciální náramek nebo prsten na ukazováčku, jímž mačká spoušť: fungují stejně, jako když si kartou otevíráte dveře. Pokud prsten nemáte, spoušť nezmáčknete, ani kdybyste chodili do posilovny.

Páčka jištění může reagovat jen na otisk vašeho prstu, jímž ji uvolňujete. Když to zkusí někdo jiný, s pojistkou nehne. Střelec taky může mít na ruce jakési hodinky vydávající elektronické vlny, jež komunikují s čipem ve zbrani. Tenhle systém navíc umožňuje na dálku vypnout a zneškodnit zbraně jím vybavené, třeba u letišť nebo škol.

Není to žádná sci-fi. Vše už roky existuje. Jen to nikdo nepoužívá.

Námitky jsou vážné: člověk s chytrou zbraní potřebuje na střelbu delší čas například navléknutím prstenu, navíc není příjemné spoléhat na elektroniku závislou na baterii či vlhkosti. V USA spoustu lidí děsí i představa, že je odzbrojí zrádná vláda rušičkou.

Proti tomu stojí argument, že tyhle úvahy znějí, jako kdyby každý Američan žil v akčním filmu a co minutu čekal přepadení. Většina má ve skutečnosti zbraně zamčené ve skříních nebo nočních stolcích. Doporučuje se mít zbraň navíc jištěnou zámkem na spoušti, vybitou a náboje mít uloženy jinde, což nečekané množství Američanů opravdu dělá.

Tedy kromě těch, kdo mají pocit, že musí mít pistoli v kabelce nebo pod sedadlem.

Chytré zbraně pro policisty

Faktem je, že proti personalizovaným zbraním nemá nic ani všemocná Národní střelecká asociace, která jinak blokuje jakoukoli snahu „omezit ústavou zaručené právo nosit zbraně“. Jen chce, aby to nebyla povinnost.

Problém je jinde. Chytré zbraně se nechytly obchodně. Byly dobré, ale lidé měli pocit, že zrovna jich se to netýká, protože jejich malá Jessica přece nikoho „neodpráskne“, vždyť ještě neumí ani mluvit.

Teď se prezident Barack Obama snaží vytvořit trh, uvedl server Politico. Chytré zbraně dostanou policisté. Tedy ti, kteří je budou chtít. To vytvoří velké zakázky, lidé navíc zjistí, že tyto zbraně jsou spolehlivé.

Studie z roku 2003 uvádí, že chytré zbraně by mohly zabránit skoro 40 procentům všech neúmyslných zastřelení. A taky by mohly úplně změnit ilegální obchod se zbraněmi, protože zbraň naprogramovanou na jejího majitele by zločinec nemohl použít.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

KOMENTÁŘ: Trumpem zmítají jeho poradci, perou se o vliv na prezidenta

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci v Bílém domě (10. ledna...

Donald Trump za několik dní uzavře první rok v prezidentském úřadu. Ukázal v něm, že je v mnoha ohledech nečitelným...

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Najdete na iDNES.cz