Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

USA chystají dočasnou správu

  0:01aktualizováno  0:01
Zatímco kolem Bagdádu i v samotné metropoli ještě zuří bitvy a spekuluje se o osudu Saddáma Husajna, politici již hovoří o novém, posaddámovském Iráku. Šéfové obou spojeneckých zemí, prezident Bush a premiér Blair, v Belfastu prohlásili, že novému Iráku nebude vládnout ani jejich koalice, ani OSN, nýbrž sami Iráčané.

Ale k tomu vede ještě dlouhá cesta. Washingtonský scénář přinejmenším počítá s tím, že v podstatě hned za spojeneckými vojáky přijde dočasná, přechodná správa, která místně i v celé zemi nahradí dosavadní mocenskou strukturu.

"Dočasná správa bude fungovat, dokud si Iráčané nevyberou trvalou vládu," prohlásil včera Bush. I když jak Blair, tak Bush mluvili o nepřehlédnutelné roli OSN v poválečné obnově země, zdá se, že hlavní roli v dočasné správě přiřkli Washingtonu a některým iráckým exilovým činitelům.

Přípravy na vytvoření dočasné správy v řadě oblastí Iráku jsou již v plném běhu. Vše urychlil zdánlivě rychlý rozpad Saddámova režimu. Svědčí o tom již příjezd několika stovek Iráčanů ze zahraničního exilu do jižního Iráku. A v Kuvajtu je již připraven tým penzionovaného amerického generála Jaye Garnera, který ve spolupráci s Iráčany povede dočasnou správu na dobytých územích.

Oficiálně bude Garner ředitelem Úřadu pro rekonstrukci a humanitární pomoc poválečnému Iráku (ORHA), který bude spravovat i ropné bohatství země. Jak  napsal list Washington Post, jakmile padne Bagdád do spojeneckých rukou, vyrazí Garnerovi lidé během několika dnů do oblastí na severu a jihu Iráku.

Podle amerického ministra zahraničí Colina Powella bude Garner a jeho tým "regionálním koordinátorem", který bude mít mimo jiné za úkol vyčistit irácká ministerstva od poručnictví strany Baas, a "vytvořit tak dočasnou správu, jež by měla postupně přerůst v plnou vládu".

Ministr obrany Donald Rumsfeld uvedl, že po určitou dobu Američané povedou iráckou armádu a zpravodajské služby. "Jsou však i oblasti, kde přechod do rukou Iráčanů bude velmi rychlý," řekl. Podle amerických zdrojů jde zejména o ministerstva zdravotnictví, zemědělství a školství. 

Jay Garner, bagdádský šerif

Bývalý generál se ještě ani neujal své funkce Bushova dočasného vládce nad 24 miliony Iráčanů, a média už mu přiřkla řadu titulů: místokrál, prezident-čekatel, a dokonce se objevila i přezdívka "bagdádský šerif".

Čtyřiašedesátiletý Jay Garner, veterán vietnamské války, se vlastně do Iráku vrátí po dvanácti letech. Kdysi v roce 1991 byl vyslán do iráckého Kurdistánu, aby zde chránil místní Kurdy před pomstou Saddámova režimu.

Teď bude jeho mise mnohem složitější. Ve funkci ředitele Úřadu pro rekonstrukci a humanitární pomoc poválečnému Iráku bude muset lavírovat mezi mnoha zájmy. Humanitární organizace hledí s nedůvěrou na to, že by do jejich operací měl mluvit člověk, který po celý dospělý život nosil vojenskou uniformu. Diplomaté OSN poukazují na Garnerovy vazby na obranný průmysl a Arabové mu zase vyčítají jeho až příliš úzký vztah k Izraeli.

Jeho přátelé ho považují za přímého a výkonného člověka, který se řídí rozumem i správným instinktem. "Budu nějakou chvíli pryč. Musím udělat jednu prácičku pro Donalda Rumsfelda (ministra obrany)," těmito slovy se prý Garner loučil s rodnou Floridou.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz