Libyjci pózují u zbraní zabavených Kaddáfího jednotkám  (24. února 2011)

Libyjci pózují u zbraní zabavených Kaddáfího jednotkám (24. února 2011) | foto: AP

USA chtějí konec násilí v Libyi, nevylučují ani vojenskou operaci

  • 498
Americký prezident Barack Obama jednal v noci na pátek o rychlých krocích k ukončení libyjské krize se svým francouzským protějškem Nicolasem Sarkozym, britským premiérem Davidem Cameronem a šéfem italského kabinetu Silviem Berlusconim. Washington nevyloučil zavedení sankcí či vojenskou operaci.

Spojené státy usilují o mezinárodní shodu na akci proti libyjské vládě Muammara Kaddáfího, kterou Obama odsoudil za - podle jeho slov - odporné násilí proti vlastnímu lidu. Washington je ale prý připravený i jen k bilaterální akci.

"Nevylučuji bilaterální varianty. Nic nevylučuji," odpověděl mluvčí Bílého domu Jay Carney na otázku, zda USA zvažují vojenské kroky. V první řadě ale Washington usiluje o zavedení sankcí proti Libyi ze strany Rady bezpečnosti OSN.

Vyslání sil umožňuje Charta OSN. Francouzská humanitární organizace SOS Racisme vyzvala k jejímu okamžitému uplatnění.

Londýn a Paříž navrhují ostré sankce

"Zákroky proti poklidně protestujícími Libyjcům se v rozporu s mezinárodním právem znepokojivě vyhrocují. Je hlášeno masové zabíjení, svévolné zatýkání a mučení. Podle některých zdrojů bylo zabito nebo zraněno několik tisíc lidí," řekla vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navanethem Pillayová v Ženevě na úvod mimořádného zasedání Rady OSN pro lidská práva.

Rada by se měla vyslovit k návrhu rezoluce, která požaduje pozastavení členství Libye a nezávislé vyšetřování tamního násilí. Mimořádně by se měla sejít i Rada bezpečnosti OSN, která má na programu jednání o sankcích proti severoafrickému státu.

Lékař ošetřuje jednu z obětí násilností v Libyi (24. února 2011)
Libyjci pózují u zbraní zabavených Kaddáfího jednotkám (24. února 2011)
Libyjci pózují u zbraní zabavených Kaddáfího jednotkám (24. února 2011)

Francie a Británie navrhují, aby rezoluce obsahovala zbrojní embargo a finanční sankce. Těžké váhy evropské diplomacie také chtějí, aby libyjské předáky Mezinárodní trestní tribunál obvinil ze zločinů proti lidskosti.

Balík sankcí plánuje také Evropská unie. "V nejbližších dnech zvážíme vše od omezení cestování po blokování kont," oznámila šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová v Budapešti. Německo vyzvalo k zákazu cest členů Kaddáfího rodiny do ciziny a ke zmrazení jejich fondů v zahraničí. Odmítlo však hospodářské sankce proti Libyi. Hlasovat by se mělo příští týden.

Kvůli situaci v Libyi zasedne odpoledne mimořádně i Severoatlantická aliance, kterou svolal její šéf Anders Fogh Rasmussen. S ministry obrany EU chce nyní v Budapešti jednat o evakuaci cizinců. (o jednání NATO čtěte více zde)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue