Chálid Šajch Muhammad (10. 9. 2009)

Chálid Šajch Muhammad (10. 9. 2009) | foto: AP

USA chtějí dát autora útoků z 11. září před civilní soud - pár bloků od Ground Zero

  • 0
New York vybírá porotce, kteří mají za úkol odsoudit muže, jenž na konci 90. let nakreslil a provedl ďábelský plán: poslat k zemi obě věže Světového obchodního centra (WTC). 11. září 2001 se mu to skutečně podařilo. Newyorčané však proti procesu protestují a tvrdí, že džihád do soudní síně nepatří.

Spravedlnost je pro zdravé fungování světa zásadní podmínkou - jenže v klíčových momentech podléhá vrtochům.

Například okamžité potrestání zločinů Adolfa Hitlera vypadalo tak, že se z nich před norimberským tribunálem zodpovídala hlavně vůdcova "pravá ruka" Hermann Göring. Ze soudu si dělal dobrý den a později vyšlo najevo, že Hitlerovou pravou rukou vlastně ani nebyl.

Nejmasovější vrah této dekády dosud volně běhá po světě a k soudu v New Yorku z vojenské základny na Guantánamu míří jeho pravá ruka Chálid Šajch Muhammad.

Znáte to jméno? Vyvolává ve vás stejně jasnou představu zločince jako Usáma bin Ládin? Pakliže ne, jste na tom podobně jako většina turistů, které americká rozhlasová stanice NPR v těchto dnech zpovídala u památníku Ground Zero.

Přitom Chálid (americká média mu říkají KSM, což je akronym vytvořený z anglické transkripce jména Khalid Sheikh Mohammed) sehraje dost možná podobnou historickou úlohu jako Göring.

Ve skutečnosti je KSM větším úlovkem, než byl šéf Luftwaffe, neboť Al-Kajda by bez jeho znalostí plnila pořád ještě dodávky výbušninami a nechávala je explodovat před západními hotely v Arábii (viz profil zločince).

Tak proč dnes většina Newyorčanů protestuje proti tomu, aby byli Chálid a čtyři další komplicové veřejně souzeni pár set metrů od místa, které srovnali se zemí? Mají k tomu několik dobrých důvodů. Především strach - a to z vícero věcí najednou. Následuje výčet nejčastěji citovaných hrozeb.

Chálid Šajch Muhammad

Pomoc, mučili mě

1. Al-Kajda udeří znovu. Reálnost tohoto scénáře nelze posoudit, ale pro radikální islamisty je to určitě lákavá představa. Bezpečnostní opatření budou každopádně stát desítky milionů za přesčasy policistů.

2. Teroristé napadnou strážce či soudce. Ostraha v New Yorku je nižší než na Guantánamu; jednomu členu Al-Kajdy se v roce 2000 podařilo oslepit bachaře hřebenem, jiný se o rok později během přelíčení vrhl na soudce.

3. Chálid podá stížnost, že byl mučen. To je téměř jisté. CIA sama přiznává, že jej v roce 2003 celkem 183krát podrobila proceduře zvané "waterboarding" (simulace topení ve vodě).

4. Soud se změní v obžalobu administrativy G. W. Bushe. Tomu soudce zřejmě zabrání, ale možná se najdou porotci, kteří shledají Chálida důvěryhodnějším svědkem než například bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho (ani jeho předvolání není vyloučeno).

5. Při procesu budou prozrazena státní tajemství. Lze si to představit. Během soudu s pachateli prvního útoku proti WTC v roce 1995 Usáma bin Ládin zjistil, že je považován za podezřelého, a raději prchl ze Súdánu do Afghánistánu.

6. Lavice obžalovaných se stane hlásnou troubou džihádu. Pravděpodobně ano. Chálid chce vstoupit do dějin jako mučedník, je smířen s trestem smrti a rád se předvádí.

7. KSM bude osvobozen a propuštěn. Druhé je vyloučeno, první je představitelné, i když jen teoreticky. Porotci v New Yorkumálokdy dávají trest smrti a u federálního soudu to vlastně naposledy ve větším měřítku dělali v 50. letech (třeba v případě manželů Rosenbergových). Lze si navíc představit, že by porotce při rozhodování mohl ovlivnit strach z případné pomsty sympatizantů Al-Kajdy.

Jsme ještě ve válce?

Jak vidno, řadě lidí v New Yorku se začíná stýskat po tom, co dosud sloužilo jako symbol flagrantní nespravedlnosti - totiž po základně na Guantánamu. Nabízí se otázka, proč zrovna Chálid nemůže ve vší tichosti podstoupit tamní vojenský soud, jak se dosud předpokládalo.

Jistě, slovní spojení "válka proti terorismu" (přičemž teroristé byli automaticky považováni za "nepřátelské bojovníky" a adepty pro vojenský soud) upadlo za administrativy Baracka Obamy prudce v nemilost. V tom se prezident názorově sblížil s většinou Evropy.

Kdy? To je zatím tajné

Záměr soudit Chálida Šajcha Muhammada a jeho komplice před civilním soudem v New Yorku oznámila americká vláda v polovině listopadu.
Podrobnosti jsou kvůli bezpečnosti tajné, ale ví se, že je převeze helikoptéra, která poletí v noci, aby se nemohli kochat pohledem na Ground Zero.

Co je to za divnou válku a kdo je v ní protivníkem? vrací se stará otázka. Blouznivci v turbanech, kteří opakují islámská zaříkadla a investují miliony od příbuzných do pološílených projektů? Mladíci s inženýrským titulem a schopností proměnit kapesní nůž ve smrtící zbraň?

Obama se zavázal vyklidit Guantánamo do ledna příštího roku a zároveň instruoval Pentagon, aby "válku proti terorismu" nahradil termínem "zahraniční mise". Do této koncepce zapadá - alespoň na první pohled - i jeho rozhodnutí dovést Chálida před civilního soudce a porotu.

Na druhý pohled už ne. Pro další vězně z Guantánama se totiž nadále připravují vojenské tribunály. "Jestli jsou nespravedlivé, proč je používá? Jestli ne, proč nejsou dost dobré pro KSM?" zeptal se Obamy deník Wall Street Journal už v titulku.

To není všechno. Obama při inauguračním projevu připustil, že USA jsou stále "ve válce proti násilí a nenávisti". Také generální prokurátor Eric H. Holder nedávno poznamenal, že proti teroristům stále "vedeme válku".

Co se týče Chálida, své konání se pokusil pojmenovat už při výslechu na jaře 2007. Projevil cosi jako lítost nad oběťmi útoku proti newyorským dvojčatům, který tak dobře naplánoval. "Nejsem rád, že zemřelo 3 000 lidí. Nelíbí se mi zabíjení dětí. Ale když je válka, umírají lidé."
Slyšeli jste dobře? Chálid Šajch Muhammad se také cítil být ve válce - a to už 11. září, tedy několik dní předtím, než si stejnou rétoriku osvojil George W. Bush.

Proč jim dopřát tu radost

Kdyby se dnes mohl k chystanému procesu vyjádřit Bush, zcela jistě by řekl to samé, co už dva týdny opakují všichni republikáni: "Proboha, proč jen teroristům dáváme zdarma to, co sami nejvíce chtějí!"

A co že to chtějí? V případě KSM je to známé dlouho: odsoudit USA před kamerou za křížové tažení proti islámu, dostat (od americké inkvizice) trest smrti a být mezi souvěrci oslavován jako mučedník.

Zdravý rozum těžko nachází argumenty, jimiž by těmto námitkám dokázal čelit. Ty nejpřesvědčivější z dílny generální prokuratury znějí, že proti případným pokusům změnit soud v cirkus bude stát solidní obžaloba postavená na jménech tří tisícovek obětí. USA jsou určitě dost silné na to, aby si s několika šílenci před kamerou poradily.

Zbývá jen odpovědět na otázku, co vlastně Obamova administrativa sleduje tím, že tváří v tvář skeptickým médiím a podrážděné domácí veřejnosti prosazuje nákladný a zdlouhavý proces v přímém přenosu, na který nemá navíc obžalovaný podle ústavy (jakožto cizinec) ani právo.

Profesor David Cole z univerzity v Georgetownu to vysvětlil lapidárně: Ať už bude rozsudek jakýkoli, svět jej uzná za legitimní (včetně trestu smrti). A naopak, tentýž verdikt od vojenského tribunálu by byl vnímán jako zinscenovaný.

Bílý dům v tuto chvíli uvažuje trochu jako Amnesty International. Je to dobrá, či špatná zpráva?

K čemu se přiznal

1. K zorganizování útoků na New York a na Pentagon 11. září 2001.

2. K přípravě útoků na letadla mířící z Paříže do USA. Britský občan Richard Reid byl za tento čin odsouzen k doživotí.

3. Ke spoluplánování bombového útoku na newyorská dvojčata WTC z roku 1993.

4. Ke spoluplánování bombového útoku na noční klub na Bali, při kterém v říjnu 2002 zahynulo 202 osob z 21 zemí.

5. Navíc se přiznal i k některým fantastickým plánům, které zahrnovaly atentát na Billa Clintona, papeže Jana Pavla II., akci na zničení Panamského průplavu, exploze na několika závěsných mostech v New Yorku, útok na newyorskou burzu, na sídlo NATO v Evropě, letiště Heathrow v Londýně a také pokus sestřelit izraelský dopravní letoun při odletu z Mombasy střelou země-vzduch.


Nejlepší videa na Revue