Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Černošští extremisté jsou hrozba, tvrdí FBI. Aktivisté se bojí represí

  15:57aktualizováno  15:57
Aktivisté za práva černochů mají v USA strach z tvrdšího postupu úřadů a bezpečnostních složek. Jejich obavy vzbudily uniklé dokumenty z protiteroristické divize FBI. Tajná služba v nich varuje, že se Afroameričané budou mstít za policejní brutalitu. Aktivistům mimo jiné vadí, že je FBI paušálně označuje za extremisty.

Protesty proti policejnímu násilí na černoších v Phoenixu (8. července 2016) | foto: AP

Zprávu datovanou k srpnu 2017 zpracovala divize FBI, která se zabývá analýzami hrozeb domácího terorismu (dokument v angličtině k nahlédnutí zde).

„FBI považuje za velmi pravděpodobné, že vnímání policejní brutality černošskými extremisty vedené proti Afroameričanům vyvolalo nárůst úmyslného násilného chování vůči represivním složkám a velmi pravděpodobně bude sloužit jako ospravedlnění takového násilí,“ píše se ve zprávě. Ta dále tvrdí, že incidenty „údajné policejní brutality“ budou nadále sloužit ideologicky motivovaným trestným činům v rámci hnutí za černošskou identitu.

V USA rostou útoky antifašistů. Sílí a jsou nebezpečnější, varuje FBI

Že jsou různí černošští aktivisté pod drobnohledem FBI, není novinkou. Jejich sledování protiteroristickou sekcí je však podle některých alarmující. Bojí se totiž, že úřady mohou pod záminkou hrozby terorismu omezovat svobodu projevu i u aktivistů, kteří s násilím nemají nic společného, a zaměňovat je za extremisty.

„Když mluvíme o nepřátelích státu a teroristech, automaticky (takto označené) lidi zbavujeme práv mluvit a protestovat,“ myslí si Mohammad Tajsar, advokát Amerického svazu občanských svobod. „Marginalizuje to legitimní hlasy v rámci politické debaty, které volají po rasové a ekonomické spravedlnosti,“ dodává.

FBI na dotazy novinářů nereagovala, pro web Foreign Policy pouze obhajovala sledování „černošských radikálů“ s tím, že nejde o rasovou profilaci. „FBI nemůže zahájit vyšetřování pouze na základě rasy, etnicity, národního původu či náboženství,“ uvedla ve vyjádření.

Black Lives Matter: S násilím nemáme nic společného

FBI ve zprávě píše o některých případech násilí proti policii. Nejvíce prostoru dostal pětadvacetiletý Micah Johnson, který v Dallasu zabil pět policistů a později uvedl, že cílil na bělochy a zástupce státních orgánů. Počet policistů zabitých ve službě nicméně zůstává zlomkem z počtu zabitých lidí policisty. Podle statistik navíc policisty zabíjejí častěji běloši než černoši, upozorňuje The Guardian.

Protesty proti policejní brutalitě

Násilí spojené s černošským extremismem podle zpravodajců dosáhlo vrcholu v šedesátých a sedmdesátých letech v reakci na změny socioekonomických postojů a na zacházení s černochy ve společnosti. Možnými indikátory současné hrozby násilí vůči státním složkám má být podle FBI zvyšující se „antibělošská rétorika“ a pokusy o získání nelegálních zbraní nebo výbušnin.

Hnutí Black Lives Matter (spolek protestující proti častým zabitím černochů policií v USA) v souvislosti se zprávou upozorňuje, že nemá žádné vazby na Micaha Johnsona ani jiné extremisty.

Aktivistka hnutí, herečka Elsa Waitheová, varuje, že klasifikace FBI by mohla některé lidi odradit od účasti na pokojných protestech a kriminalizovat některé členy hnutí. „Označení černí extremisté je záměrně vágní... Jestli si chci udělat piknik pro černochy, znamená to teď, že jde o nějaký druh teroristické aktivity?“ pokládá řečnickou otázku Waitheová.

Zpráva se blíží názoru rasistů, tvrdí kritici

Někteří se také obávají, že probíhá posun v prioritách bezpečnostní politiky administrativy Donalda Trumpa. Úřady se podle nich mají více soustředit na černé komunity nebo hrozbu islámského terorismu a naopak méně na ultrapravicové skupiny prosazující bělošskou nadřazenost.

Amerika strhává památníky Konfederace, rozčilená pravice pozvedá pochodně

Dokument se podle Mohammada Tajsara zdá v souladu s názory ultrapravicových osobností, které považují hnutí Black Lives Matters za teroristickou skupinu a někdy ho srovnávají s rasistickou organizací Ku Klux Klan.

Označení pro černošské extremisty (BIE - Black Identity Extremists) začaly úřady používat relativně nedávno. Do stejné skupiny domácích extremistů řadí rovněž bělošské nacionalisty, anarchisty, bojovníky za práva zvířat, „ekoteroristy“ a další protivládní či separatistické radikální skupiny.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Ve studiu jsem expert, ne fanoušek, vzkazuje komentátorka Ledecké

Lucie Hrstková Pešánová komentovala zlatý závod Ester Ledecké. Schytala za to...

Zatímco komentátoři z Itálie, Švýcarska či Rakouska při zlaté jízdě Ester Ledecké jásali už v polovině tratě, od...

Byt za 960 Kč si pronajímala šéfka úřadu. Cena odpovídá kvalitě, tvrdí

Jitka Sosnovcová, ředitelka Státního zdravotního ústavu

Nejvyšší kontrolní úřad v pondělí upozornil, že Státní zdravotní ústav pronajímal své byty v Praze extrémně levně. A...Hamáček vede ČSSD, která považuje za zásadní problém obviněného ve vládě

Novým předsedou ČSSD se stal Jan Hamáček, delegáti ho do čela strany zvolili na...

Novým předsedou ČSSD je dosavadní místopředseda Jan Hamáček, který je ochoten jednat o vládě s ANO. Schválit ji musí...

Polák vezl dodávku na malém přívěsu, policii ukázal jen fotku řidičáku

Naložit dodávku na tak malý přívěs chtělo hodně odvahy a drzosti.

I otrlé dálniční policisty nedávno v Ostravě překvapil řidič polského auta, který na malém přívěsu vezl nadměrně velkou...

Táta nemluví, nevidí, nechodí. Po útoku nožem je muž odkázaný na druhé

Jana Petružálková se synem (20. února 2018)

Jedna rána nožem navždy poznamenala život mladého muže a fatálně zasáhla i do osudu jeho rodiny. Místo toho, aby s...

Další z rubriky

Zemřel duchovní poradce prezidentů Billy Graham, kázal i v Československu

Billy Graham

Ve věku 99 let zemřel známý americký baptistický kazatel Billy Graham, který působil jako duchovní poradce prezidentů...

Tisíce studentů vyšly v USA do ulic, chtějí přísnější pravidla držení zbraní

Tisíce studentů dorazily k floridskému Kongresu, aby přesvědčily politiky k...

Tisíce studentů ve středu dorazily k sídlu floridského zákonodárného shromáždění, aby přesvědčily místní politiky k...

Trump je podle politologů nejhorší prezident, do skály by tesali Roosevelta

Donald Trump

James Buchanan, který stál v čele Spojených států těsně před vypuknutím občanské války, již podle oslovených amerických...

Najdete na iDNES.cz