Černošští extremisté jsou hrozba, tvrdí FBI. Aktivisté se bojí represí

  15:57aktualizováno  15:57
Aktivisté za práva černochů mají v USA strach z tvrdšího postupu úřadů a bezpečnostních složek. Jejich obavy vzbudily uniklé dokumenty z protiteroristické divize FBI. Tajná služba v nich varuje, že se Afroameričané budou mstít za policejní brutalitu. Aktivistům mimo jiné vadí, že je FBI paušálně označuje za extremisty.

Protesty proti policejnímu násilí na černoších v Phoenixu (8. července 2016) | foto: AP

Zprávu datovanou k srpnu 2017 zpracovala divize FBI, která se zabývá analýzami hrozeb domácího terorismu (dokument v angličtině k nahlédnutí zde).

„FBI považuje za velmi pravděpodobné, že vnímání policejní brutality černošskými extremisty vedené proti Afroameričanům vyvolalo nárůst úmyslného násilného chování vůči represivním složkám a velmi pravděpodobně bude sloužit jako ospravedlnění takového násilí,“ píše se ve zprávě. Ta dále tvrdí, že incidenty „údajné policejní brutality“ budou nadále sloužit ideologicky motivovaným trestným činům v rámci hnutí za černošskou identitu.

V USA rostou útoky antifašistů. Sílí a jsou nebezpečnější, varuje FBI

Že jsou různí černošští aktivisté pod drobnohledem FBI, není novinkou. Jejich sledování protiteroristickou sekcí je však podle některých alarmující. Bojí se totiž, že úřady mohou pod záminkou hrozby terorismu omezovat svobodu projevu i u aktivistů, kteří s násilím nemají nic společného, a zaměňovat je za extremisty.

„Když mluvíme o nepřátelích státu a teroristech, automaticky (takto označené) lidi zbavujeme práv mluvit a protestovat,“ myslí si Mohammad Tajsar, advokát Amerického svazu občanských svobod. „Marginalizuje to legitimní hlasy v rámci politické debaty, které volají po rasové a ekonomické spravedlnosti,“ dodává.

FBI na dotazy novinářů nereagovala, pro web Foreign Policy pouze obhajovala sledování „černošských radikálů“ s tím, že nejde o rasovou profilaci. „FBI nemůže zahájit vyšetřování pouze na základě rasy, etnicity, národního původu či náboženství,“ uvedla ve vyjádření.

Black Lives Matter: S násilím nemáme nic společného

FBI ve zprávě píše o některých případech násilí proti policii. Nejvíce prostoru dostal pětadvacetiletý Micah Johnson, který v Dallasu zabil pět policistů a později uvedl, že cílil na bělochy a zástupce státních orgánů. Počet policistů zabitých ve službě nicméně zůstává zlomkem z počtu zabitých lidí policisty. Podle statistik navíc policisty zabíjejí častěji běloši než černoši, upozorňuje The Guardian.

Protesty proti policejní brutalitě

Násilí spojené s černošským extremismem podle zpravodajců dosáhlo vrcholu v šedesátých a sedmdesátých letech v reakci na změny socioekonomických postojů a na zacházení s černochy ve společnosti. Možnými indikátory současné hrozby násilí vůči státním složkám má být podle FBI zvyšující se „antibělošská rétorika“ a pokusy o získání nelegálních zbraní nebo výbušnin.

Hnutí Black Lives Matter (spolek protestující proti častým zabitím černochů policií v USA) v souvislosti se zprávou upozorňuje, že nemá žádné vazby na Micaha Johnsona ani jiné extremisty.

Aktivistka hnutí, herečka Elsa Waitheová, varuje, že klasifikace FBI by mohla některé lidi odradit od účasti na pokojných protestech a kriminalizovat některé členy hnutí. „Označení černí extremisté je záměrně vágní... Jestli si chci udělat piknik pro černochy, znamená to teď, že jde o nějaký druh teroristické aktivity?“ pokládá řečnickou otázku Waitheová.

Zpráva se blíží názoru rasistů, tvrdí kritici

Někteří se také obávají, že probíhá posun v prioritách bezpečnostní politiky administrativy Donalda Trumpa. Úřady se podle nich mají více soustředit na černé komunity nebo hrozbu islámského terorismu a naopak méně na ultrapravicové skupiny prosazující bělošskou nadřazenost.

Amerika strhává památníky Konfederace, rozčilená pravice pozvedá pochodně

Dokument se podle Mohammada Tajsara zdá v souladu s názory ultrapravicových osobností, které považují hnutí Black Lives Matters za teroristickou skupinu a někdy ho srovnávají s rasistickou organizací Ku Klux Klan.

Označení pro černošské extremisty (BIE - Black Identity Extremists) začaly úřady používat relativně nedávno. Do stejné skupiny domácích extremistů řadí rovněž bělošské nacionalisty, anarchisty, bojovníky za práva zvířat, „ekoteroristy“ a další protivládní či separatistické radikální skupiny.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...

Babiš: Příští rok mohu jít do penze, politika mi nic dobrého nepřinesla

Premiér v demisi Andrej Babiš při návštěvě Hradeckého kraje. (9. dubna 2018)

Český premiér si před studenty v rakouském Innsbrucku postěžoval, že mu politika nic dobrého nepřinesla. „Byla to...Další z rubriky

Z tureckých učebnic zmizely pracující ženy, přibyla náboženská teorie

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Turecké ministerstvo školství čelí kritice rodičů poté, co se rozhodlo přepsat učebnice pro žáky základních škol. Podle...

V Drážďanech demonstrovaly tisíce lidí za toleranci a demokracii

Tisíce lidí vyšly do ulic v Drážďanech hájit demokracii a toleranci. Podle...

Tisíce lidí vyšly do ulic v Drážďanech, aby hájili demokracii a toleranci. Protesty konající se pod heslem Srdce místo...

Kosovo chce mít vlastní armádu. Budeme chránit své zájmy, hrozí Srbové

Kosovo slaví deset let od vyhlášení nezávislosti na Srbsku (17. února 2018)

Kosovská vláda plánuje, že by bezpečnost země mohlo v budoucnu chránit až osm tisíc vojáků. Novou armádu právě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz