Každý den v Iráku průměrně padnou čtyři koaliční vojáci. Většinu tvoří Američané.

Každý den v Iráku průměrně padnou čtyři koaliční vojáci. Většinu tvoří Američané. | foto: Eliana Aponte, Reuters

USA bojují v Iráku déle než ve 2. světové válce

  • 114
Válka v Iráku začala před více než třemi roky a osmi měsíci. Američané tam tedy bojují déle než ve druhé světové válce. Americká historie pamatuje jen dva vleklejší konflikty - válku o nezávislost a vietnamskou válku.

Konflikt ve Vietnamu trval osm let a pět měsíců, o nezávislost osadníci nově vznikajících Spojených států válčili šest let a devět měsíců, občanská válka Severu proti Jihu trvala zhruba stejně dlouho jako dosud boje v Iráku, tedy čtyři roky, upozornila agentura AP.

Zásah v Afghánistánu, který by mohl či nemusel být považován za "plnohodnotnou válku" v závislosti na tom, kdo to tvrdí, trvá pět let a jeden měsíc, dodali redaktoři AP.

Ve druhé světové válce bojoval i otec současného amerického prezidenta George Bushe. Ten zatím tvrdí, že se jeho administrativa ještě nerozhodla, jestli začne z Iráku stahovat své vojáky, nebo zda naopak k nynějším zhruba 140 tisícům nějaké další přidá.

Bílý dům čeká na několik studií a doporučení od armády a dalších expertů. Irácká válka začala 19. března 2003, když Američané bombardovali Bagdád; 1. května pak Bush slavnostně tvrdil, že hlavní vojenské akce jsou u konce. Prohlásil, že "mise je skončena".

Nejkrvavější pro USA byla občanská válka Severu proti Jihu (1861-1865), která si vyžádala nejméně 620 tisíc obětí. Pro srovnání - ve druhé světové válce zemřelo zhruba 406 tisíc Američanů, ve Vietnamu 58 tisíc. V Iráku zatím Spojené státy ztratily téměř tři tisícovky mužů. Každý den v průměru zemřou čtyři. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video