USA a velké země EU uznaly nezávislé Kosovo

  12:25aktualizováno  20:22
USA uznaly Kosovo jako nezávislý stát. Uvedla to ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Srbsko na protest stáhlo svého velvyslance z Ameriky. Samostatnost Kosova postupně uznali i další silní evropští hráči - Británie, Francie, Německo či Itálie. Proti jsou Španělsko nebo Slovensko.

Samostatné Kosovo má novou vlajku a podporu části mocných zemí. | foto: Damir SagoljReuters

O Kosovu dnes jednali ministři zahraničí EU. Nakonec přijali společné usnesení, podle nějž je uznání nezávislosti Kosova záležitostí jednotlivých členských zemí.

"Evropská unie zase jednou prošla testem jednoty. Máme závěry, máme společnou pozici," prohlásil ministr zahraničí Dimitrij Rupel ze Slovinska, které EU předsedá.

"Uznání není věcí Unie jako takové. Rozhodují o tom členské státy, každý podle svého názoru, svého přesvědčení," řekl slovinský ministr.

Na vznik nového státu jednotný názor neexistuje. Velké země EU nezávislé Kosovo podporují. "Je to konec balkánských problémů," řekl francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. Jeho Francie dnes samostatné Kosovo uznala.

Stejně postupovala i Velká Británie. "Britská vláda se rozhodla uznat Kosovo," potvrdil ministr zahraničí David Miliband. Nezávislé Kosovo uznali také Italové a Němci. Podle německého ministra zahraničí Kosovo rychle uzná 17 zemí EU. Rozhodla se k tomu už i šéfka rakouské diplomacie.

Státy s vlastními separatisty jsou proti
Například Španělsko a další státy, na jejichž území žijí autonomistické menšiny, se ale k samostatnosti Kosova staví rezervovaně. "Neuznáme jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova, protože podle našeho názoru nerespektuje mezinárodní právo," prohlásil španělský šéf diplomacie Miguel Angel Moratinos.

Zákonné by podle něj bylo, kdyby šlo o dohodu obou znesvářených stran nebo pokud by bylo odtržení podpořeno rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Jenže v ní má právo veta Rusko, jež - stejně jako Srbsko - vyhlášení kosovské nezávislosti odmítá.

Španělé nejsou v rámci evropské sedmadvacítky sami, kdo má se samostatností Kosova problém. Odmítavě se k ní staví i třeba Kypr, Slovensko či Rumunsko - hlavně z obavy, aby se akt kosovských Albánců nestal návodem dalším separatistům.

Srbové stáhli velvyslance z USA
Americký prezident George Bush ráno z Tanzanie, kde je momentálně na návštěvě, vzkázal: "Lidé Kosova jsou teď nezávislí". (více zde) Oficiálně pak před šestou našeho času americká diplomacie Kosovo uznala.

Premiér Vojislav Koštunica v reakci prohlásil, že se ukazuje "pravá tvář" zahraniční politiky Spojených států. Srbsko na protest stáhlo svého velvyslance z Washingtonu.

. Ano a ne Kosovu

Nový samostatný stát už uznaly či slíbily rychle uznat:
Afghánistán, Francie, Velká Británie, Itálie, Německo, Irsko, Rakousko, USA

Kosovo oficiálně neuznávají:

Srbsko, Rusko, Španělsko, Slovensko (stejný krok se čeká od Rumunska, Bulharska, Řecka a Kypru)

Schwarzenberg: Mám dvě podmínky.
Pokud jde o Česko, to se k odtržení Kosova staví opatrně. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg oznámil, že Kosovo uzná po splnění dvou podmínek:

"Uznám to, jakmile uvidím, že valná většina evropských států je již uznala, a za druhé uvidím, že chování kosovských autorit je takové, že za to můžu s dobrým svědomím nést zodpovědnost," řekl podle ČTK šéf české diplomacie. V Kosovu prý prvně musí platit pořádek, právo a ochrana menšin.

Kosovo je falešný stát, míní Koštunica
Kosovo jednostranně vyhlásilo nezávislost na Bělehradu včera odpoledne (více zde). Schválil ji parlament v Prištině na mimořádném zasedání. Srbové už předem řekli, že nový stát na mapě Evropy nikdy neuznají. Považují Kosovo za nedělitelnou součást svého území, což dokonce zanesli i do vlastní ústavy. - více zde

Premiér Vojislav Koštunica včera nazval Kosovo "falešným státem" nezákonně podporovaným Američany. USA prý jen sledují vlastní vojenské zájmy a porušují kvůli nim mezinárodní právo. Bělehrad má podporu Ruska. - více zde

Vláda v Prištině už odeslala oficiální žádosti 192 zemím světa, aby nový stát uznaly. První, kdo tak učinil, je Afghánistán, informovala s odvoláním na mluvčího afghánského ministerstva zahraničí agentura AP. Z dalších zemí mimo EU a USA Kosovo uznalo Turecko.

. Experti: Nový konflikt kvůli Kosovu nehrozí

Sami kosovští Albánci byli od rána optimističtí. Nový stát to ale na mezinárodní scéně rozhodně nebude mít jednoduché. Srbové znovu zdůraznili, že napnou všechny síly, aby mu zabránili stát se členem jakýchkoli mezinárodních organizací.

"Takzvané Kosovo nebude nikdy členem OSN," prohlásil srbský ministr zahraničí Vuk Jeremič. Bělehrad chce blokovat i případné členství Kosova v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. "Dokud bude Srbsko členem, takzvané Kosovo jím nebude," řekl Jeremič.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Doživotí a 419 let ve vězení žádá porota pro radikála z Charlottesvillu

Doživotí a navíc 419 let vězení žádá americká porota pro bělošského radikála...

Doživotí a navíc 419 let vězení žádá americká porota pro bělošského radikála, který loni ve Virginii najel autem do...

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

V centru francouzského Štrasburku se střílelo. (11. prosince 2018)

Úterní večerní střelba v centru Štrasburku si vyžádala nejméně tři mrtvé, uvedl francouzský ministr vnitra. Dalších 12...

Vyhněte se zábavní pyrotechnice z Polska a Česka, varuje Němce úřad

Ilustrační snímek

Zábavní pyrotechniku na Silvestra by Němci měli raději kupovat na území spolkové republiky, než v Polsku nebo Česku....

Najdete na iDNES.cz