Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

USA a velké země EU uznaly nezávislé Kosovo

  12:25aktualizováno  20:22
USA uznaly Kosovo jako nezávislý stát. Uvedla to ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Srbsko na protest stáhlo svého velvyslance z Ameriky. Samostatnost Kosova postupně uznali i další silní evropští hráči - Británie, Francie, Německo či Itálie. Proti jsou Španělsko nebo Slovensko.

Samostatné Kosovo má novou vlajku a podporu části mocných zemí. | foto: Damir SagoljReuters

O Kosovu dnes jednali ministři zahraničí EU. Nakonec přijali společné usnesení, podle nějž je uznání nezávislosti Kosova záležitostí jednotlivých členských zemí.

"Evropská unie zase jednou prošla testem jednoty. Máme závěry, máme společnou pozici," prohlásil ministr zahraničí Dimitrij Rupel ze Slovinska, které EU předsedá.

"Uznání není věcí Unie jako takové. Rozhodují o tom členské státy, každý podle svého názoru, svého přesvědčení," řekl slovinský ministr.

Na vznik nového státu jednotný názor neexistuje. Velké země EU nezávislé Kosovo podporují. "Je to konec balkánských problémů," řekl francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. Jeho Francie dnes samostatné Kosovo uznala.

Stejně postupovala i Velká Británie. "Britská vláda se rozhodla uznat Kosovo," potvrdil ministr zahraničí David Miliband. Nezávislé Kosovo uznali také Italové a Němci. Podle německého ministra zahraničí Kosovo rychle uzná 17 zemí EU. Rozhodla se k tomu už i šéfka rakouské diplomacie.

Státy s vlastními separatisty jsou proti
Například Španělsko a další státy, na jejichž území žijí autonomistické menšiny, se ale k samostatnosti Kosova staví rezervovaně. "Neuznáme jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova, protože podle našeho názoru nerespektuje mezinárodní právo," prohlásil španělský šéf diplomacie Miguel Angel Moratinos.

Zákonné by podle něj bylo, kdyby šlo o dohodu obou znesvářených stran nebo pokud by bylo odtržení podpořeno rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Jenže v ní má právo veta Rusko, jež - stejně jako Srbsko - vyhlášení kosovské nezávislosti odmítá.

Španělé nejsou v rámci evropské sedmadvacítky sami, kdo má se samostatností Kosova problém. Odmítavě se k ní staví i třeba Kypr, Slovensko či Rumunsko - hlavně z obavy, aby se akt kosovských Albánců nestal návodem dalším separatistům.

Srbové stáhli velvyslance z USA
Americký prezident George Bush ráno z Tanzanie, kde je momentálně na návštěvě, vzkázal: "Lidé Kosova jsou teď nezávislí". (více zde) Oficiálně pak před šestou našeho času americká diplomacie Kosovo uznala.

Premiér Vojislav Koštunica v reakci prohlásil, že se ukazuje "pravá tvář" zahraniční politiky Spojených států. Srbsko na protest stáhlo svého velvyslance z Washingtonu.

. Ano a ne Kosovu

Nový samostatný stát už uznaly či slíbily rychle uznat:
Afghánistán, Francie, Velká Británie, Itálie, Německo, Irsko, Rakousko, USA

Kosovo oficiálně neuznávají:

Srbsko, Rusko, Španělsko, Slovensko (stejný krok se čeká od Rumunska, Bulharska, Řecka a Kypru)

Schwarzenberg: Mám dvě podmínky.
Pokud jde o Česko, to se k odtržení Kosova staví opatrně. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg oznámil, že Kosovo uzná po splnění dvou podmínek:

"Uznám to, jakmile uvidím, že valná většina evropských států je již uznala, a za druhé uvidím, že chování kosovských autorit je takové, že za to můžu s dobrým svědomím nést zodpovědnost," řekl podle ČTK šéf české diplomacie. V Kosovu prý prvně musí platit pořádek, právo a ochrana menšin.

Kosovo je falešný stát, míní Koštunica
Kosovo jednostranně vyhlásilo nezávislost na Bělehradu včera odpoledne (více zde). Schválil ji parlament v Prištině na mimořádném zasedání. Srbové už předem řekli, že nový stát na mapě Evropy nikdy neuznají. Považují Kosovo za nedělitelnou součást svého území, což dokonce zanesli i do vlastní ústavy. - více zde

Premiér Vojislav Koštunica včera nazval Kosovo "falešným státem" nezákonně podporovaným Američany. USA prý jen sledují vlastní vojenské zájmy a porušují kvůli nim mezinárodní právo. Bělehrad má podporu Ruska. - více zde

Vláda v Prištině už odeslala oficiální žádosti 192 zemím světa, aby nový stát uznaly. První, kdo tak učinil, je Afghánistán, informovala s odvoláním na mluvčího afghánského ministerstva zahraničí agentura AP. Z dalších zemí mimo EU a USA Kosovo uznalo Turecko.

. Experti: Nový konflikt kvůli Kosovu nehrozí

Sami kosovští Albánci byli od rána optimističtí. Nový stát to ale na mezinárodní scéně rozhodně nebude mít jednoduché. Srbové znovu zdůraznili, že napnou všechny síly, aby mu zabránili stát se členem jakýchkoli mezinárodních organizací.

"Takzvané Kosovo nebude nikdy členem OSN," prohlásil srbský ministr zahraničí Vuk Jeremič. Bělehrad chce blokovat i případné členství Kosova v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. "Dokud bude Srbsko členem, takzvané Kosovo jím nebude," řekl Jeremič.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...

Sváděla esesáky a zabíjela je, Nizozemka zemřela v nedožitých 93 letech

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k...

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k nizozemskému odboji. Přímo před očima...Další z rubriky

Jednapadesátiletý Čech napadl na výstavě ve Florencii srbskou umělkyni

Srbská umělkyně Marina Abramovičová.

Český útočník napadl v italské Florencii srbskou umělkyni Marinu Abramovičovou. Útočník uhodil ženu do hlavy obrazem,...

Opilý řidič z Česka havaroval v Německu, v autě se zranili tři lidé

Rakousko zavedlo kontroly na hranicích

Silně opilý řidič z České republiky v neděli nad ránem v Bavorsku nezvládl řízení a s autem po několika převráceních...

Corbyn podpoří nové referendum o EU, když se labouristé dohodnou

Šéf labouristů Jeremy Corbyn přichází na výroční konferenci strany v...

Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn podpoří možnost vypsání druhého referenda o setrvání Spojeného...Najdete na iDNES.cz