Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

ÚS: Zmrazení peněz soudcům bylo v pořádku

  11:46aktualizováno  11:46
Zmrazení růstu platů soudců v letech 2003 a 2004 nebylo protiústavní, rozhodl Ústavní soud. Červenou pro zvyšování tehdy vláda zdůvodnila ekonomickými dopady povodní v roce 2002, proti čemuž se ohradil Městský soud v Brně. Podle ÚS ale nešlo o nepřípustný zásah do nezávislosti soudců.
Platy v justici by se měly omezovat jen za zcela mimořádných okolností, uvedl Ústavní soud

Platy v justici by se měly omezovat jen za zcela mimořádných okolností, uvedl Ústavní soud | foto: Profimedia.cz

Ústavní soud zamítl návrh na zrušení opatření, která zmrazení platů umožnila. Podle rozhodnutí soudci nemají ústavní právo na každoroční růst platu.

Soud nicméně připomněl, že přílišné a neodůvodněné zasahování státu do soudcovských platů skutečně může za určitých okolností omezit nezávislost soudců.

Platy v justici by podle něj měly být stabilní - snižovat nebo omezovat se smí jen za zcela mimořádných okolností. "Nelze ale dovozovat trvalý a nezpochybnitelný nárok na každoroční růst platů," uvedl soudce zpravodaj Pavel Rychetský.

Soudce má být zajištěný
Návrh na zrušení částí zákonů o mimořádných platových opatřeních a také zákona, který upravoval změny v odměňování po reformě veřejných financí, podal Městský soud v Brně. Jeden z tamějších soudců se žalobou domáhal peněz, o které kvůli normám přišel.

Senát, který rozhodoval, dospěl k závěru, že zákony jsou protiústavní, a proto řízení přerušil a předal problém Ústavnímu soudu. Návrh se týkal jen soudců, nikoliv ostatních představitelů státní moci a správy, na které normy také dopadly.

Městský soud argumentoval ústavou a Listinou základních práv a svobod, kde se hovoří o nutnosti soudcovské nezávislosti. Jednou z jejích podmínek je materiální zabezpečení soudců.

Zmrazení platů jen při výjimečné okolnosti
Zákonodárci by podle návrhu neměli zasahovat do platů soudců tak, jak to dělají v jiných oblastech veřejné správy. Platové poměry soudců prý nesmějí záviset na představách a potřebách politiků, kteří jsou právě u moci.

"V tomto případě nejde o snížení nebo odejmutí platu či jeho části. Jedná se jen o opatření, jímž bylo sníženo tempo růstu platů. Jinými slovy byly zmrazeny. Každý rok kromě let 2003 a 2004 platy stoupaly a nikdy nepoklesly," vysvětlil Rychetský, proč plénum návrhu nevyhovělo.

Ústavní soud se už v několika starších nálezech postavil na stranu soudců, a to především ve sporech o 13. a 14. platy. Zásah do jejich finančního zabezpečení musí být odůvodněn výjimečnými okolnostmi, například tíživou ekonomickou situací státu, a nesmí být výrazem svévole.

Kritika směřovala především k praxi z let 1997 až 2004, kdy soudci z různých důvodů přicházeli o takzvané další platy.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...Najdete na iDNES.cz