Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

US rozhodne, zda se zbaví sporných peněz

  0:01aktualizováno  0:01
Unie svobody dnes hodlá vyřešit, co udělá se sto třiceti tisíci korunami, které loni dostala od trojice propojených pohořelických firem Baumann, Logis a Cleaners. Starosta Pohořelic, senátor za US Vladimír Schovánek, totiž loni odprodal těmto společnostem deset hektarů pozemků v pohořelické průmyslové zóně, která patří mezi nejlukrativnější na jihu Moravy.

"Požádala jsem pana starostu, aby mi poslal veškeré dokumenty k tomu příběhu, včetně smluv. Počítám, že si je v pátek dopoledne prostuduji a udělám si na to názor," uvedla včera předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová.

Už ve středu, kdy ji na případ upozornila MF DNES, Marvanová prohlásila, že pokud se prokáže souvislost mezi penězi a prodejem pozemků, musí se strana sporného sponzorského příspěvku zbavit.

Výrok starosty Schovánka, že pohořelické firmy přispěly proto, aby se dostal do vysoké politiky a měl větší vliv, Marvanová odmítla komentovat: "Když jsem s ním mluvila, říkal mi něco podobného, ale než prostuduji ty dokumenty, nechci jeho argumenty rozebírat."

Prodej pozemků v nové průmyslové zóně v Pohořelicích společnostem Logis a Baumann, už od počátku provázely pochybnosti. Radní Pohořelic v čele se starostou Schovánkem totiž do poslední chvíle jak před zastupiteli, tak před veřejností tajili, komu vlastně první pozemky v zóně prodali.

Nedokázali ani říci, kolik pracovních míst v regionu, kde je nezaměstnanost kolem třinácti procent, investor přinese a za kolik pozemky prodali.  "Investor si zveřejnění nepřeje. Pokud oni sami nemají zatím chuť se vyjadřovat, respektujeme to," tvrdil tehdy místostarosta Pohořelic Josef Svoboda.

Teprve tuto středu na dotaz MF DNES starosta Schovánek přiznal, že pozemky v zóně odprodali za osmnáct milionů korun (což odpovídá cenám, za které pozemky v zóně odkoupili další investoři). Místní zastupitelé proti tajnůstkaření starosty protestovali. "O prodeji těchto pozemků nic nevím, tak to tady v Pohořelicích chodí. Když o tom byla řeč na zastupitelstvu a chtěli jsme vědět, komu město pozemek v průmyslové zóně prodává, dostali jsme vyhýbavou odpověď," uvedl zastupitel města Jan Staček.

Stejně na tom loni byl i místostarosta Jiří Šťastný. "Přiznám se, že ani já, i když jsem místostarosta, to nevím. Myslím si ale, že podle zákona o svobodném přístupu k informacím má právo to vědět každý," řekl Šťastný.

Další místostarosta, Svoboda, tvrdí, že to zastupitelé vědět museli, ale asi to jen zapomněli. "Prodej v městské průmyslové zóně a jeho podmínky odhlasovalo zastupitelstvo totiž už před víc než rokem. Potom ale došlo ke změně. Vysvětlili jsme, že vznikla nová firma, která nicméně chce koupit pozemky podle práv a povinností předchozího zájemce. Zastupitelstvo toto odsouhlasilo a až po určité době si firma sehnala peníze a pozemky koupila," řekl Svoboda.

Zástupci firem Logis a Baumann (zabývají se průmyslovým balením výrobků a vývojem výpočetní techniky) již dříve uvedli, že v Pohořelicích investovali proto, že už tam několik let působí. V zóně se chystají postavit budovy, které budou pronajímat dalším investorům.

Také oni však odmítali prozradit cenu, kterou za pozemky zaplatili, a kolik pracovních míst vytvoří. Výstavba pohořelické zóny na pětatřiceti hektarech stála radnici desítky milionů korun. Čtyři a půl milionu zaplatila státní agentura CzechInvest.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Policie vyšetřuje několikanásobnou vraždu v chatě, kde žili rodiče a tři děti

Policie střeží vchod do zahrádkářské osady, kde se našli tři mrtví.

Policisté vyšetřují vraždu v chatové oblasti u Střížovic na Ústecku. „Na místě byly nalezeny tři oběti,“ uvedl...

Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Další z rubriky

ANO chce odsunout hlasování o vydání Babiše policii o týden, tvrdí ČSSD

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) na jednání Poslanecké sněmovny,...

Pro Andreje Babiše to není ve Sněmovně dobrý den. Zástupci stran jeden po druhém opakují, že nemohou podpořit jeho...

Mandátový výbor vyslyšel Babiše a Faltýnka. Doporučí jejich vydání

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sněmovní mandátový a imunitní výbor vyslyšel přání premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky...

Policie zkoumá stamilionovou reklamu firem Agrofertu na Čapím hnízdě

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Společnosti z holdingu Agrofert si v letech 2009 až 2013 na Čapím hnízdě objednaly reklamu za 300 milionů korun. Jenom...

Najdete na iDNES.cz