Stavět se bude moci i na vašem, i když se ještě soudíte o výši náhrady

  13:27aktualizováno  13:27
Urychlení stavby klíčových silnic a železnic má přinést návrh, na kterém se zcela netypicky shodli zástupci všech devíti stran ve Sněmovně. Počítá s tím, že stavět by se mohlo i na vašem pozemku, a to již ve chvíli, kdy se ještě soudíte o to, kolik dostanete peněz za to, že stát omezil vaše vlastnická práva.

Stavba dálnice D8 u Řehlovic v listopadu 2012 - mimoúrovňové křížení komunikací. | foto: MAFRA

Návrh počítá se zavedením takzvané „předběžné držby“. O rozhodnutí o předběžné držbě pozemku by mohl investor požádat při vyvlastňovacím řízení, aby mohl rychle zahájit stavební práce.

„Dochází k výraznému omezení vlastnických práv. Za nás říkám ano, my si to umíme představit. Jsou případy, kdy si myslíme, že stát může takto postupovat,“ řekl iDNES.cz šéf poslanců ODS a exministr dopravy Zbyněk Stanjura. Je jedním ze sedmnácti poslanců, kteří se podepsali pod návrh.

„Vlastně to znamená, že mohu stavět na vašem pozemku, i když jsem se s vámi ještě nedomluvil, a probíhá soudní spor o peníze, které dostanete. Říká se tomu eufemisticky předběžná držba, ale stavím na cizím pozemku bez dohody,“ popsal Stanjura princip pod který se podepsali zástupci všech stran ve Sněmovně, takže je velmi pravděpodobné, že zákon, i když ho budou chtít poslanci upravovat, projde.

Stavby chceme urychlit, spoustu jich však brzdí aktivisté, říká Ťok

„Není naším cílem někoho obrat o peníze, chceme se se všemi vlastníky půdy vyrovnat, ale chceme zabránit tomu, aby to byl důvod brzdit tu stavbu,“ řekl iDNES.cz ministr dopravy a poslanec za ANO Dan Ťok, jehož podpis také pod zákonem je, vedle dalších čtyř poslanců vládního hnutí.

Předkladatelé návrhu argumentují, že největším problémem při přípravě staveb dopravní infrastruktury jsou časové prodlevy způsobené nemožností zahájit stavební práce, a to kvůli přezkoumávání některých dílčích rozhodnutí, ale také obstrukční jednání některých jednotlivců.

Zrychlení přípravy a výstavby klíčových staveb slibuje ve své programovém prohlášení i menšinová vláda v demisi. Ťok vysvětlil, proč je podle něj poslanecký návrh výhodnější. „Je to rychlejší a chtěli jsme pro základní principy získat souhlas všech politických stran. Začali jsme s nimi o tom debatovat a pak je férové jim dát šanci se do toho přihlásit,“ řekl ministr dopravy.

O seznam prioritních staveb bude nejspíš ještě boj

V příloze návrhu zákona je uvedeno sedmnáct dálnic, patnáct železničních tratí, železniční uzly v Praze, Brně a v Ostravě i čtyři plánované vysokorychlostní tratě (z Prahy přes Ostravu na polskou hranici, z Brna na slovenskou hranici, z Drážďan do Prahy a z Prahy do Berouna a Hořovic), kterých se nová pravidla omezující vlastníky mají týkat.

O seznam se ale ještě nespíš ve Sněmovně strhne boj. „Příloha je plán Ředitelství silnic a dálnici a SŽDC na příštích deset let. Jsou tam i dvě silnice první třídy, když je připustíte, tak v tom okamžiku z každého regionu přijde návrh, že tam chtějí ještě silnici, která je v jejich regionu,“ řekl iDNES.cz Stanjura. Ty dvě v příloze zákona zmíněné silnice I. třídy jsou z Turnova do Hrádku nad Nisou a na hranici s Německem a z Vizovic na hranici se Slovenskem.

„Rozumím, že ODS chce na co nejmenší rozsah staveb, protože je to zásah do vlastnických práv občanů. Určitě o tom bude debata na půdě Poslanecké sněmovny a ta hlasováním rozhodne,“ uvedl k tomu Ťok.

Například místopředseda ČSSD a náměstek primátorky Petr Dolínek nedávno řekl, že Praha bude chtít, aby se seznam staveb, které bude možné budovat už během vyvlastňovacího procesu, rozšířil i třeba o stavbu metra D. Na seznamu je už dostavba Pražského okruhu i železniční napojení letiště Václava Havla.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Nedostatek zaměstnanců trápí i ČD. Strojvedoucí si stěžují na skladbu směn

Ilustrační snímek

České dráhy hledají nové zaměstnance. Chybí strojvedoucí, ale také IT specialisté nebo posunovači. Nedostatek lidí...

Nikdo si netroufá omezit neprůhledné prostředí v ČEZ, říká Pirát Michálek

Jakub Michálek

Emotivně reagoval šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek na to, že 91 poslanců napříč stranami, nejvíc z ANO, ODS, SPD a...

Pojišťovna odmítla hradit účinný lék na rakovinu, žena se chce soudit

Eleni Zíková má tři děti a manžela. Pracuje jako dětská lékařka.

Za biologickou léčbu rakoviny prsu musí Eleni Zíková platit ze svého více než padesát tisíc korun měsíčně. Lékařka jí...

Najdete na iDNES.cz