Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Urny v curyšském jezeře zůstanou záhadou. Klinika Dignitas vyvázla

  12:26aktualizováno  12:26
V dubnu našli potápěči v curyšském jezeře desítky uren. Přes výpovědi svědků, kteří viděli Ludwiga Minelliho, šéfa kliniky pro asistovanou sebevraždu Dignitas, vhazovat urny do vody, proti němu chybějí důkazy. Úřady nyní oznámily, že končí vyšetřování.

Středisko Dignitas ve švýcarském Forchu. | foto: Michal Šula

Ostatky sedmašedesáti lidí na dně curyšského jezera a raketově rostoucí bohatství. To jsou dva pojmy, které, zdálo se, spojuje jedno jméno. Ludwig Minelli. Jenže nově se k nim přidal pojem ještě jeden: zastavení vyšetřování.

Švýcarské úřady oznámily, že odložily případ podivného nálezu z letošního dubna. Dva potápěči tehdy našli na dně jezera v největším městě Švýcarska čtrnáct uren. Okamžitě se rozjelo vyšetřování a policejní potápěči vylovili ze dna dalších čtyřiapadesát uren.

Podezřelý byl jasný. Ve Švýcarsku existuje jen jeden muž, který je kontroverzní natolik, že plní noviny v zemích celé Evropy. Jediný, za kterým lidé z celé Evropy jezdí pro smrt.

Na klinice už umírali i Češi

Ludwig Minelli je šéfem sdružení zvaného Dignitas. Určité obdoby kliniky, kam můžete – i jako cizinec – přijet a nechat si legálně naordinovat smrtící koktejl. Jeho služeb využívají nejčastěji Britové, ale také Němci. A v klinice už umírali i Češi.

Obyvatelé Curychu museli přihlížet tomu, jak se na chodníku před klinikou hromadí rakve, které hodiny čekají na odvoz. Hrůzné podmínky a několikahodinové bolestivé umírání klienta popisovala zase jedna z žen, která na klinice v minulosti pracovala.

KLINIKA DIGNITAS

Klinika vznikla v květnu 1998. Její motto zní "důstojně žít a důstojně zemřít". Svým klientům poskytuje smrtící koktejl, po němž má následovat rychlá smrt.

Ve Švýcarsku působí více podobných zařízení. Tomuto však nebývale rostou zisky, přijímá klienty i ze států, kde je asistovaná sebevražda trestná, a existují svědectví o dlouhém a bolestivém umírání i špatných podmínkách.

Švýcarský server NZZ Online citoval státního zástupce Georga Stauba, podle něhož Minelli jako obžalovaný odmítl vypovídat. Nekomentoval prý ani svědectví, která jej usvědčují.

"Vždy vzal pět nebo i více uren, naložil je do auta a odjel v noci k curyšskému jezeru. Tam je vhodil do vody," řekl serveru Tagesschau novinář Bruce Falconer.

Také list NZZ am Sonntag přinesl dokument kliniky, v němž se hovoří o "svěření prachu curyšskému jezeru". Ale šlo skutečně o ony konkrétní urny? To podle NZZ Online nemohlo státní zastupitelství prokázat, a proto svědectví jako důkazy nepoužilo.

Jediným pojítkem, které by mohlo vést k Minelliho Dignitasu, byla identifikace prachu, jejž urny obsahovaly. Jenže některé schrány už ani neměly víka, další byly prázdné nebo plné jezerního sedimentu. Analýza DNA by byla zbytečná.

Šéf kliniky zázračně zbohatl

A tak bylo vyšetřování zastaveno. Prokazatelné tak vlastně zůstává jen jedno spojení z úvodu článku. Minelli a bohatství. Švýcarský magazín Beobachter vysledoval příjmy sdružení Dignitas a Minelliho osobní vlastnictví.

Zatímco zdanitelné příjmy stoupají z nuly při založení kliniky v roce 1998 až k 162 200 frankům (necelé tři miliony korun ročně) v roce 2007 (pozdější data nejsou zveřejněna), křivka zobrazující Minelliho majetek se zastavila těsně pod dvěma miliony franků, tedy v přepočtu na zhruba 36 milionech českých korun.

Odkud že tedy Minelli peníze získal? Částečně jako dědictví, ale nabytí 611 tisíc franků (zhruba 11 milionů korun) podle Beobachteru není možno dokázat.

Na řadu se tak opět dostávají dohady. Třeba ty, že Minelli, byť to švýcarské zákony zakazují, na smrti svých klientů vydělává. Že od nich přijímá, nebo dokonce vyžaduje dary, jež výrazně převyšují náklady na asistovanou sebevraždu.

"Měl by existovat zákon, který by organizacím provozujícím asistovanou sebevraždu přikazoval doložit každý jednotlivý případ, kdy, kdo, od koho a kolik peněz přijal," řekl Beobachteru vrchní státní zástupce Andreas Brunner. A dodal, že další švýcarská organizace, Exit, něco takového už nyní dělá. A dobrovolně.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Využili naivní hloupou holku, říká kamarádka Češky zadržené v Pákistánu

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Za týden přiletím. Vezu spoustu dárečků a drahého oblečení, které sama neunosím. Dám ti ho. To je poslední vzkaz, který...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

Další z rubriky

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Kim nám ukradl olympiádu, mručí opozice v Soulu. Štve ji společná vlajka

Jihokorejští a severokorejští sportovci pochodovali pod jednou vlajkou...

Zatímco jihokorejská vláda vnímá účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji jako příležitost ke...

Najdete na iDNES.cz